Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Lyžovanie: Na úvod Letnej Grand Prix v Hinterzartene dvojica Slovákov

TASR|Publikované 9. aug 2002 o 09:11

Bratislava 9. augusta (TASR) - Trojčlenná slovenská výprava - tréner Peter Schlank a skokani Martin Mesík a Dušan Oršula - odcestovala na úvodné preteky ...

Bratislava 9. augusta (TASR) - Trojčlenná slovenská výprava - tréner Peter Schlank a skokani Martin Mesík a Dušan Oršula - odcestovala na úvodné preteky Letnej Grand Prix v skokoch na lyžiach, ktorá sa uskutočnia cez víkend v nemeckom Hinterzartene.

V Hinterzartene sa bude skákať na mostíku K95 a v dobrom naňho spomína Mesík, ktorý na ňom v minulej sezóne získal za 25. miesto jediných šesť bodov do hodnotenia súťaže. "Chceli by sme zopakovať aspoň dve umiestnenia do prvej päťdesiatky, ale sme si vedomí, že to bude veľmi ťažké. Navyše Martin mal problémy so zubami, dúfame však, že sa to negatívne neodrazí na jeho výkone. Naším hendikepom zrejme tiež bude, že sme nemali toľko možností trénovať. Navyše ešte cestou do Hinterzartenu sme si museli vyzdvihnúť nové kombinézy, lebo FIS prijala nové pravidlo ohľadom ich veľkosti," povedal Peter Schlank.

Z celkového prvenstva v minulom ročníku Letnej Grand Prix sa tešil aj neskorší víťaz Svetového pohára Adam Malysz, ktorý aj tento rok patrí k najväčším favoritom. Nemci Sven Hannawald a Martin Schmidt a švajčiarsky olympijský víťaz Simon Ammann nebudú na Grand Prix štartovať vôbec, alebo iba na niektorých pretekoch, a tak najväčším konkurentom Malysza bude zrejme Fín Janne Ahonen.

Letná Grand Prix bude aj skúškou nových pravidiel, ktoré Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS) prijala na svojom kongrese v Portoroži. Najvýraznejšou novinkou bude systém hodnotenia, keď sa nebude posudzovať letová fáza, ale iba dopad a dojazd, druhou významnou zmenou je zmenšenie kombinéz. Doteraz boli povolené kombinézy s toleranciou 8 cm nad telesné rozmery, nové pravidlá zmenšili tento limit na 6 cm. Zmenší sa tak nosná plocha, ktorá bola výhodou najmä pre ľahších pretekárov.

Autor: TASR

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.