Utorok, 19. októbra, 2021Meniny má Kristián

Lyžovanie: Na Bielej stope SNP úspešná obhajoba Hurajta i Horákovej

TASR|9. feb 2003 o 16:37

Krahule 9. februára (TASR) - Jubilejný 30. ročník Bielej stopy SNP, diaľkového lyžiarskeho behu zaradeného do seriálu Euroloppet, bol v Kremnických ...

Krahule 9. februára (TASR) - Jubilejný 30. ročník Bielej stopy SNP, diaľkového lyžiarskeho behu zaradeného do seriálu Euroloppet, bol v Kremnických horách na 55 km trati v znamení dvojnásobnej úspešnej obhajoby. Obaja víťazi Češka Katarína Horáková-Bořutová a Pavol Hurajt z Klubu biatlonu Osrblie si zopakovali vlaňajšok a s pomerne veľkými náskokmi finišovali v cieli na Krahuliach neďaleko Kremnice. Na štart populárneho behu sa v nedeľu na Krahuliach postavilo 550 účastníkov.

Tridsaťročné jubileum sprevádzalo optimálne slnečné počasie a biatlonový menovateľ. Medzi mužmi reprezentanti v biatlone medzi seba nikoho nepustili, hneď za Pavlom Hurajtom sa umiestnil Pavol Novák, tretí dobehol Marek Matiaško. Aj medzi ženami rezonoval biatlon, víťazná Katarína Horáková-Bořutová sa mu síce už dva roky nevenuje, no predtým mu bola verná osem rokov. Za ňou skončili dve Poľky, druhá Patricia Szymurová a tretia Dagmara Gerasimuková a obe sa taktiež venujú biatlonu.

Pavol Hurajt si svoje konto obohatil 50-tisícmi korún a dostalo sa mu cti, aby medzi divákov rozdelil aj 320 kg vážiacu najväčšiu čokoládu, aká sa porciovala na Slovensku, a právom sa uchádza o zápis do Guinnessovej knihy rekordov. "Tak 50-tisíc som vo svojej kariére nikdy nezarobil," povedal v cieli. "Najväčšie obavy som mal zo štartu, predsa len, keď sa do pohybu dostane taká masa, môže sa stať všeličo. Tempo sme spočiatku udávali všetci traja striedavo, po 20-tom kilometri mal už toho Paľo Novák plné zuby, potom zasa prežíval krízu z hladu Marek Matiaško. Ja som žiadnu krízu nemal, no do poslednej chvíle som bol v neistote, či to vydržím. Minulý rok bolo nepríjemné počasie, s dažďom a snehom, teraz to bolo ľahšie. Stopu som bral ako prípravu na biatlon, veď napríklad aj Ole Einar Björndalen štartoval nedávno v Toblachu."

Druhý Pavol Novák zarobil 10-tisíc, čo je taktiež jeho životné maximum. "Na 30-tom kilometri som mal krízu a dosť som stratil. Na takejto vzdialenosti som štartoval prvýkrát, nepoznal som trať a aj som mal obavy, či vôbec takýto extrém vydržím. Možno mi nakoniec takéto vzdialenosti aj zachutia."

Tretí Marek Matiaško: "Bolo to strašne dlhé a mal som obrovský hlad a z toho krízu. Mohol by som aj slona zjesť a asi by som sa nenasýtil. Uvidím, čo takýto výdaj energie so mnou urobí, už v utorok mierime na Svetový pohár do Nórska."

Víťazná Kamila Horáková-Bořutová si trochu posťažovala na mäkkú trať medzi 20. a 30. km. "Bojovala som trochu s hladom a spolupracovala s mužmi. Ani som nevedela, že je to už 30-ty ročník, no určite viem, že je to jedna z najťažších tratí. V sobotu som si zabehla 25 km na Králikoch, teraz 55 km, takže mám toho v nohách naozaj dosť. Teší ma, že na maratónskej trati mám stopercentnú úspešnosť."

Rovnako 100-percentnú úspešnosť má aj Pavol Hurajt, ktorý vlani taktiež prvýkrát na maratónskej trati štartoval, zvíťazil a triumf si zopakoval aj teraz v nedeľu. Pavol Novák a Marek Matiaško zažili na Bielej stope SNP, ktorú pri jej jubileu poznačila najmä čokoládová fiesta, svoju premiéru. Obria čokoláda určená pre víťaza a vychutnávaná prítomnými divákmi bola dlhá dva metre, široká meter, hrubá 12 cm, vyrobili ju v Zore Olomouc, obsahovala v sebe po 28 kg hrozienok, arašidov a želé. Na jej ručnej výrobe sa podieľalo šesť ľudí.

Výsledky

55 km

muži: 1. Pavol Hurajt (KB Osrblie) 2:50:52,5, 2. Pavol Novák 2:54:23,5, 3. Marek Matiaško (obaja AŠK Dukla B. Bystrica) 3:00:05,4, 4. Daniel Kuzmin (ŠKP B. Bystrica) 3:01:53,7, 5. Radovan Cienik (KB FTVŠ UK Bratislava) 3:07:52,0, 6. Petr Holub (ČR) 3:08:49,1

ženy: 1. Kamila Horáková-Bořutová (ČR) 3:24:00,3, 2. Patricia Szymurová 3:35:13,0, 3. Dagmara Gerasimuková (obe Poľ.) 3:45:57,7

Súvisiace články