Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

Lyžovanie: Mühlegg, Lazutinová a Danilovová dostali dvojročné tresty

TASR|Publikované 3. jún 2002 o 17:26

Portorož 3. júna (TASR) - Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS) potrestala na svojom 49. kongrese v slovinskom Portoroži bežcov Španiela Johanna Mühlegga, ...

Portorož 3. júna (TASR) - Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS) potrestala na svojom 49. kongrese v slovinskom Portoroži bežcov Španiela Johanna Mühlegga, Rusky Larissu Lazutinovú a Olgu Danilovovú zákazom činnosti na dva roky pre pozitívne dopingové testy. Trojica bola pozitívne testovaná na nepovolený darbepoetín v posledný deň ZOH 2002 v americkom Salt Lake City po pretekoch na 50 a 30 km. Mühleggovi a Lazutinovej následne Medzinárodný olympijský výbor (MOV) odobral zlaté medaily, ale o potrestaní musela rozhodnúť FIS.

Zákazom činnosti na dva roky bola potrestaná i Ruska Natalia Baranovová, ktorá bola pozitívne testovaná počas tréningového kempu v Tauplitzalme. Britský slalomár Alain Baxter, ktorý pre pozitívny test prišiel o bronzovú medailu z olympiského slalomu, dostal trojmesačný trest.

Paradoxom je, že Mühleggovi i Danilovovej zostanú olympijské medaily, ktoré si vybojovali pred svojimi pozitívnymi testami. V prípade Španiela sú to dve zlaté medaily a v prípade Danilovovej zlato a striebro. Lazutinová prišla o dva strieborné olympijské kovy, ktoré vybojovala pred poslednou disciplínou, pretože dva mesiace po zimnej olympiáde vyšlo najavo, že neprešla dopingovou kontrolou už 8. decembra na pretekoch v Cogne a Ramsau. Tým pádom vôbec nemala štartovať v Salt Lake City.

Autor: TASR

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.