Nedeľa, 24. októbra, 2021Meniny má Kvetoslava

Lyžovanie: Malý glóbus v obr.slalome Pärsonovej, veľký suverénne pre Kosteličovú

TASR|16. mar 2003 o 15:33

Lillehammer/Hafjell 16. marca (TASR) - Víťazkou finálového obrovského slalomu Svetového pohára zjazdárok v nórskom Hafjelli pri Lillehammeri sa stala ...

Lillehammer/Hafjell 16. marca (TASR) - Víťazkou finálového obrovského slalomu Svetového pohára zjazdárok v nórskom Hafjelli pri Lillehammeri sa stala v čase 2:27,55 min. Talianka Karen Putzerová. Na druhom mieste s odstupom 1,03 sekundy skončila jej krajanka Denise Karbonová, tretiu priečku získala Nicole Hospová z Rakúska (+1,33).

Malý krištáľový glóbus v obrovskom slalome získala čerstvá majsterka sveta Pärsonová zo ziskom 514 bodov, päťnásobná víťazka pretekov tejto zimy Putzerová ich nazbierala 513. Švédka mala pred pretekmi na Talianku náskok 56. bodov. Po prvom kole však figurovala až na 8. mieste. Zásluhou konečnej piatej pozície ale napokon dokázala odraziť Putzerovej útok a radovať sa zo zisku malého glóbusu. Dvadsaťštyriročná Putzerová triumfovala v pretekoch SP už po siedmy raz. "Dnes som nemala čo stratiť, preto som necítila ani žiaden tlak. Verila som si a po predchádzajúcom víťazstve v super-G som bola uvoľnená. Vedela som, že dominovať aj v celkovom poradí bude veľmi ťažké, pretože Anja bola v tejto sezóne veľmi silná. Bola lepšia, a nezáleží či o bod alebo o 100 bodov," povedal juniorská majsterka sveta z rokov 1996 a 1997.

"Bola to výnimočná sezóna. Nemohla som očakávať viac, som jednoducho šťastná. Dúfam, že som dnes každého nechala v napätí až do konca. Po zlom prvom kole som sa bála, že stratím pohár. Preto som potom útočila naplno," rekapitulovala po pretekoch Pärsonová.

Celkovou víťazkou tohtoročného seriálu SP sa v predstihu stala suverénnym spôsobom dvojnásobná majsterka sveta Chorvátka Janica Kosteličová, ktorá získala spolu 1570 bodov a druhá Karen Putzerová na ňu stratila 470 bodov. Treťou najlepšou lyžiarkou sezóny sa stala Anja Pärsonová (1042).

výsledky:

1. Karen Putzerová 2:27,55 (1:12,75 a 1:14,80), 2. Denise Karbonová (obe Tal.) +1,03 (1:13,85 a 1:14,73), 3. Nicole Hospová (Rak.) +1,33 (1:13,13 - 1:15,75), 4. Martina Ertlová (Nem.) +1,40, 5. Anja Pärsonová (Švéd.) +1,77, 6. Andrine Flemmenová (Nór.) +1,82, 7. Sarah Schleperová (USA) +2,15, 8. Eveline Rohreggerová (Rak.) +2,24, 9. Allison Forsythová (Kan.) +2,96, 10. Silvia Bergerová (Rak.) +2,99,

Konečné poradie v slalome (9): 1. Anja Pärsonová 514, 2. Karen Putzerová 513, 3. Janica Kosteličová (Chor.) 343, 4. Nicole Hospová 332, 5. Sonja Nefová (Švaj.) 329, 6. Denise Karbonová 293, 7. Alexandra Meissnitzerová (Rak.) 287, 8. Martina Ertlová 280, 9. Michaela Dorfmeisterová (Rak.) 266, 10. Maria-J. Riendaová-Contrerasová (Šp.) 237

Konečné poradie v SP: 1. Janica Kosteličová 1570, 2. Karen Putzerová 1100, 3. Anja Pärsonová 1042, 4. Michaela Dorfmeisterová 972, 5. Martina Ertlová 922, 6. Carole Montilletová (Fr.) 869, 7. Renate Götschlolá (Rak.) 830, 8. Alexandra Meissnitzerová 776, 9. Kirsten L. Clarková (USA) 661, 10. Nicole Hospová 558

Konečné poradie družstiev: 1. Rakúsko 5332, 2. Taliansko 2817, 3. Nemecko 2262

Konečné poradie Pohára národov: 1. Rakúsko 5332, 2. Taliansko 2817, 3. Nemecko 2262, 4. USA 2191, 5. Francúzsok 2022, 6. Švajčiarsko 1887, 7. Švédsko 1652, 8. Chorvátsko 1621