Streda, 20. októbra, 2021Meniny má Vendelín

Lyžovanie: Kanárici neznášajú chlad, ale pre lásku k lyžiam ho vyhľadávajú

TASR|17. feb 2003 o 16:02

St. Moritz 17. februára (TASR) - Dvaja zástupcovia brazílskeho profilyžovania Ricardo Tadaši Kawamura a Mirella Arnholdová postávali trasúc sa od zimy ...

St. Moritz 17. februára (TASR) - Dvaja zástupcovia brazílskeho profilyžovania Ricardo Tadaši Kawamura a Mirella Arnholdová postávali trasúc sa od zimy pred hotelom Krone v La Punt, ktorý sa nachádza približne 15 minút jazdy autom od švajčiarskeho zimného strediska St. Moritz. "Asi nikdy si nezvykneme na toto mrazivé počasie," rozdávalo úsmevy spod zjazdárskych kompletov brazílske duo "zmrznutých banánov".

To, že obaja pochádzajú z rozľahlého brazílskeho veľkomesta Sao Paulo, nie je až také zaujímavé. Zaujímavejšie je, že "teplomilná dvojica" v uplynulých dvoch týždňoch súťažila na prestížnom svetovom šampionáte v alpských lyžiarskych disciplínach.

Osemnásťročný Kawamura je na domácom zjazdárskom poli jasnou jednotkou. Do tajov športu ho ešte ako malého osemročného chlapca uviedli počas dovolenky v coloradských horách rodičia a fenomén menom lyžovanie ho uchvátil tak veľmi, že sa ako Brazílčan prekvapivo rozhodol uprednostniť zasnežené svahy pred slnečnými plážami. Kým jeho priatelia popri naháňaní lopty v mladosti snívali o tom, ako sa po vzore mnohých domácich špičkových futbalistov stanú budúcimi futbalovými hviezdami, Kawamuru, syna japonských emigrantov, fascinoval taliansky slalomový "kráľ" Alberto Tomba. Stretnúť sa s vysneným idolom sa Kawamurovi pošťastilo na jednom z ďalších rodinných výletov, tentoraz v číľskych Andách.

"Tomba mal v tunajších horách rozložený svoj tréningový tábor," nadhodil Kawamura. "Vedel som presne, kto to bol, lebo som svedomito sledoval jeho celú kariéru. Nepovedal síce nič, no bolo to úchvatné čo i len vidieť ho, jedného z najlepších svetových lyžiarov, na vlastné oči."

O dva roky neskôr sa Kawamura stretol po prvý raz s Josem Santiagosom, ktorý mal pod palcom fungovanie číľskeho lyžiarskeho klubu Valle Nevado. Stretnutie s týmto zámožným "pracháčom" bolo Kawamurovým zlomovým a zmenilo celý ďalší chod jeho života. Santiagos mu totiž dal šancu pripojiť sa k jeho tréningovej skupine a v čase, keď Kawamura dovŕšil vek dvanástich rokov, zúčastnil sa na majstrovstvách Brazílie.

Odvtedy si Kawamura vydobyl pevné miesto na juhoamerickej lyžiarskej scéne. Naturalizovaný Brazílčan sa na pretekoch organizovaných Medzinárodnou lyžiarskou federáciou (FIS) predstavuje v zjazde, slalome i v obrovskom slalome. Pre zaujímavosť, v obrovskom slalome skončil Kawamura na 69. mieste so stratou 32 sekúnd na víťazného Millera.

"Bol to pre mňa najkrajší moment v mojej doterajšej pretekárskej kariére," povedal Kawamura, študent ekonomiky v Sao Paule. "Nemyslíte na to, že hneď vyhráte jednu z medailí, pretože len to, že sa zúčastníte spolu s takými esami akými sú Bode Miller alebo Stephan Eberharter, je nesmierna pocta a česť."

"Lyžovanie je drahé a pre mnohých Brazílčanov nedostupné a veľmi exkluzívne, tak ako napríklad golf. Obaja máme problémy súvisiace s tým, že síce počas roka trénujeme pár týždňov na ľadovcoch, no potom sa vrátime naspäť domov do Sao Paula a opäť nevidíme sneh pár mesiacov," uviedla Arnholdová narážajúc na skutočnosť, že spolu s Kawamurom síce trénujú počas roka v rôznych kútoch sveta, no len v krátkych časových intervaloch. "Keď som doma, je to ako úplne iný svet. Stále si musím pripomínať, že som lyžiarkou. Nikde v Brazílii sa totiž nedá lyžovať, čo je pre mňa veľmi frustrujúce. Preto musíme ako náhradu robiť mnohé krkolomné a simultánne cvičenia. Aspoň že tu máme futbal," zakončila vtipne Arnholdová, ktorá nedokončila ženský obrovský slalom, keď v druhom kole minula jednu z bránok.

ma ph

Súvisiace články