Utorok, 22. júna, 2021Meniny má Paulína

Lyžovanie: Janica kvôli národu zošalela, boľavú grimasu však menila za oslavy

TASR|6. jan 2006 o 11:04

Záhreb 6. januára (TASR) - Lyžovať bez jednej palice je niečo podobné ako veslovať bez jedného vesla, alebo hrať futbal a smieť sa lopty dotýkať len jednou ...

Záhreb 6. januára (TASR) - Lyžovať bez jednej palice je niečo podobné ako veslovať bez jedného vesla, alebo hrať futbal a smieť sa lopty dotýkať len jednou nohou. Vyspelí rekreační lyžiari vedia, že bez palíc niet rovnováhy, ani istoty pri nasadzovaní do oblúkov a vrcholoví zjazdári ich na strmých svahoch medzi hustými bránkami a v plnej rýchlosti potrebujú o to viac. Potrebuje ich aj šampiónka Janica Kosteličová, hoci to vo štvrtok večer na jej materskom svahu vyzeralo, že s jednou si vystačí... Keby niet životnej formy dvoch rakúskych slalomárok, v záhrebskej súťaži Svetového pohára by chorvátska športová hrdinka pravú palicu nebola potrebovala. Jej tretie miesto celkovo i v druhom kole je aj tak unikátny počin, ktorým si získala ďalšie fanúšikovské srdcia na celom svete. Šialená jazda mala o to šialenejšie parametre, že Janica musela ísť nadoraz, nie na dojazdenie si pár bodov, ale na zloženie reparátu za vlaňajšie vypadnutie v historicky prvej súťaži SP na Medveďom vŕšku i v celej jej vlasti.

Všetko sa začalo na Kosteličovej pomery opatrníckou jazdou v 1. kole a až 7. miestom. Trojnásobná olympijská víťazka musela v druhej jazde dupnúť naplno a s prvým zapichnutím palice pred nájazdom do prvej bránky to prehnala - zabudla ju za sebou aj s rukavicou a ďalej musela svoju lyžiarsku techniku navigovať z pravej strany holou, naviac boľavou dlaňou. "To bola ozaj hlúpa chyba. Bolo tam trochu ľadu, ja som palicu pritlačila a ona sa zošmykla. Mojou prvou myšlienkou bolo ukončiť súťaž, lebo som zacítila veľkú bolesť. Ale v momente mi hlavou prebleslo, že tá masa ľudí prišla najmä kvôli mne a ja ich nemôžem sklamať," vyznala sa Kosteličová tlačovým agentúram. Keď Janica došla do cieľa, skrúcala sa v bolestivej grimase. No nechala sa oslavovať a po tom, čo sa preteky definitívne vyvinuli v jej tretie miesto, v cieľových priestoroch začala šantiť ako na tomto kopci pred cca 20 rokmi a poďakovala sa všetkým za skvelú šou. Potom ešte ceremoniál a všetok záujem o Kosteličovú sa skoncentroval na jej pravú ruku. Lekári sa obávali natrhnutej šľachy a poslali ju na rtg-vyšetrenie. Hviezdna pretekárka napriek zoslabnutej motorike prstov nechcela pripustiť natrhnutie, tobôž zlomeninu a hotovala sa na víkendové súťaže v točivých disciplínach v susednom Maribore.

Silnými výrazmi, pravda v pozitívnom význame, charakterizovala svoju súperku víťazka záhrebského nočného dobrudružstva. Rakúšanka Marlies Schildová síce Kosteličovej uchmatla domáci vavrín i rekordnú prémiu 60.000 eur, ale o jej morálnom triumfe vôbec nepochybovala: "Klobúk dole pred Janicou. Zísť s jednou palicou v takomto čase, no to je číre šialenstvo!"

Súvisiace články