Nedeľa, 24. októbra, 2021Meniny má Kvetoslava

Lyžovanie: Doping Fínky Varisovej potvrdený, aj B-vzorka bola pozitívna

TASR|14. mar 2003 o 13:47

Helsinki 14. marca (TASR) - Fínska bežkyňa na lyžiach Kaisa Varisová, strieborná na tohtoročných MS, mala podľa vyhlásenia Fínskej lyžiarskej asociácie ...

Helsinki 14. marca (TASR) - Fínska bežkyňa na lyžiach Kaisa Varisová, strieborná na tohtoročných MS, mala podľa vyhlásenia Fínskej lyžiarskej asociácie (FSA) pozitívny dopingový test.

Riaditeľ FSA Seppto Rehunen na tlačovej konferencii oznámil, že aj B-vzorka Varisovej obsahovala nedovolený substanciu erythroproteín (EPO), ktorá zvyšuje okysličovanie červených krviniek.

Testovanie sa uskutočnilo 16. februára, dva dni pred štartom lyžiarskych MS klasikov v talianskom Val di Fiemme, kde bola Varisová členkou striebornej fínskej štafety. Varisovej pozitívny test je ďalšou vlnou v mori škandálov, ktoré sprevádzajú fínske lyžovanie. Šiesti fínski lyžiari boli suspendovaní za doping už na MS 2001 v Lahti.

Varisová bola potrestaná priamo na MS v Taliansku pre vysokú úroveň červených krviniek zákazom súťaženia na päť dní, ale po uplynutí trestu opäť štartovala. Oficiálni predstavitelia fínskej asociácie vtedy tvrdili, že tak vysoké množstvo bolo spôsobené tréningom v simulovaných vysokohorských podmienkach.

Po oznámení, že fínska lyžiarka neprešla dopingovým testom FSA bude musieť čeliť ďalším protestom pretekárov a zrejme aj zníženiu podpory štátu a sponzorov.

ja

Súvisiace články