Štvrtok, 5. augusta, 2021Meniny má Hortenzia

Lyžovanie: Ďalší štyria fínski bežci pozitívni, šéf zväzu abdikoval

Sportnet|6. mar 2001 o 21:25

Helsinki 6. marca (TASR) - Ďalším štyrom fínskym bežcom na lyžiach, ktorí sa predstavili na MS v klasickom lyžovaní v Lahti, hrozí od Medzinárodnej lyžiarskej federácie dvojročný trest za doping. Na základe výsledkov testov vykonaných nezávislou Svetovou antidopingovou agentúrou (WADA) sú dopingovými hriešnikmi medailisti z Lahti Mika Myllylä, Harri Kirvesniemi, Milla Jauhová a Virpi Kuitunenová.

Analýza B-vzorky u jednotlivých pretekárov potvrdila užitie zakázanej substancie a všetci tak s najväčšou pravdepodobnosťou prídu o svoje cenné kovy. Mohutný dopingový škandál neostal bez odozvy ani v radoch Fínskeho lyžiarského zväzu, keď niekoľko minút pred potvrdením pozitívneho testu u štyroch lyžiarov rezignoval na svoju funkciu generálny riaditeľ zväzu Esa Klinga.

Myllylä a Kirvesniemi boli členmi zlatej fínskej štafety na 4 x 10 km, Kuitunenová prekvapujúco získala zlato v stíhacích pretekov a spolu s Jauhovou bola členkou striebornej štafety. Už počas samotných MS pozitívne testovali Jariho Isometsäho a Janne Immonena, v tele ktorých našli stopy po zakázanej látke plazma expander (HES). Obom FIS zastavila činnosť na dva roky. la mp

Súvisiace články