Nedeľa, 7. marec, 2021Meniny má Tomáš

Lyžovanie: Bukvajová získala v Novom Měste prvé body a má šancu na ZOH 2002

TASR|Publikované 12. jan 2002 o 20:07

Nové Město na Moravě 12. januára (TASR) - Slovenská reprezentantka v behu na lyžiach Jaroslava Bukvajová obsadila v pretekoch Svetového pohára na 5 km voľnou technikou v Novom Měste na Morave 26. miesto časom 15:30,7 a pripísala si na svoje konto prvých päť bodov do hodnotenia SP v tejto sezóne.

Aj keď sa jej nepodarilo splniť limit na zimné olympijské hry 2002 v Salt Lake City, ktorým bolo umiestnenie v prvej tretine štartového poľa, podľa slov predsedu Slovenského lyžiarského zväzu Júliusa Dubovského plénu Slovenského olympijského výboru navrhnú Bukvajovej nomináciu na zimnú olympiádu.

"Bukvajová po prvý v tejto sezóne skončila na bodovanej priečke a hoci sa neumiestnila v prvej tretine štartového poľa, plénu Slovenského olympijského výboru navrhnem Jarkinu nomináciu na ZOH 2002, pričom budem argumentovať aj tým, že v posledných týždňoch má pretekárka stúpajucu výkonnosť," povedal Dubovský.

V pretekoch v Novom Měste zvíťazila ruská lyžiarka Julia Čepalovová časom 13:45,2 minúty s náskokom necelých dvadsiatich sekúnd pred domácou Kateřinou Neumannovou, ktorá sa dostala na čelo priebežného hodnotenia SP. Na tretej pozícii skončila s odstupom dvoch sekúnd od Neumannovej Talianka Stefania Belmondová, druhá slovenská reprezentantka Ľubomíra Kalinová obsadila časom 16:05,9 36. miesto. Preteky sa uskutočnili bez účasti väčšiny severskej a ruskej bežeckej špičky. Bukvajová vďaka zisku piatich bodov už určite dosiahne v celkovom poradí lepšie umiestnenie ako v minulej sezóne, keď získala iba jediný bod za 30. miesto.

V pretekoch mužov zvíťazil na 10 km voľnou technikou časom 26:12,9 minúty prekvapujúco Talian Fabio Maj, ktorému doteraz patrila až 48. priečka v priebežnom poradí SP. Na druhom mieste skončil so stratou 1,9 sekundy Estónec Jaak Mae pred nórskym reprezentantom Kristenom Skjeldalom. Jeden z ašpirantov na prvenstvo Johann Mühlegg zo Španielska sa umiestnil so stratou 25,5 sekundy až na piatej priečke. Vedenie v celkovom poradí si aj naďalej udržal dvojnásobný majster sveta z Lahti Švéd Per Elofsson, ktorý podobne ako slovenskí reprezentanti v Novom Měste neštartoval.

Výsledky:

ženy - 5 km voľne:

1. Julia Čepalovová (Rus.) 13:45,2 min, 2. Kateřina Neumannová (ČR) 14:04,8, 3. Stefania Belmondová (Tal.) 14:06,8, 4. Gabriella Peruzziová (Tal.) 14:23,0, 5. Valentina Ševčenková (Ukr.) 14:32... 26. JAROSLAVA BUKVAJOVÁ 15:30,7,...36. ĽUBOMÍRA KALINOVÁ (obe SR) 16:05,9

Poradie po 14 pretekoch: 1. Neumannová 660, 2. Bente Skariová (Nór.) a Čepalovová obe 597, 4. Olga Danilovová (Rus.) 462, 5. Kristina Smigunová (Est.) 404, 6. Belmondová 402, 7. Hilde Pedersenová (Nór.) 400, 8. Larisa Lazutinová (Rus.) 366, 9. Sabina Valbusová (Tal.) 268, 10. Anita Moenová (Nór.) 267...68. BUKVAJOVÁ (SR) 5

Muži - 10 km voľnou technikou:

1. Fabio Maj (Tal.) 26:12,9 min, 2. Jaak Mae (Est.)26:14,8, 3. Kristen Skjeldal (Nór.) 26:17,0, 4. Tore Ruud Hofstad (Nór.) 26:25,7, 5. Johann Mühlegg (Špan.) 26:38,4