Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

Lyžovanie: Biela stopa SNP s revolučnou zmenou

TASR|Publikované 16. jan 2002 o 13:40

Banská Bystrica 16. januára (TASR) - Biela stopa SNP, diaľkový beh na lyžiach, ktorý si túto sezónu 10. februára pripíše do histórie už 29. kapitolu, ...

Banská Bystrica 16. januára (TASR) - Biela stopa SNP, diaľkový beh na lyžiach, ktorý si túto sezónu 10. februára pripíše do histórie už 29. kapitolu, zažije revolučnú zmenu. Od budúceho ročníka pri jubilejnom 30-ročnom výročí sa prvýkrát v histórii oddelí beh na 25 km od päťdesiatky. Znamená to, že v sobotu sa pobeží 25 km na banskobystrickej strane v okolí Králikov a v nedeľu 50 km s pôvodným štartom na Krahuliach a cieľom na Králikoch. O tom, akou technikou, si rozhodnú samotní bežci na základe vyhodnotenej ankety.

Pred štartom tohto ročníka dostane každý z účastníkov do rúk anketový lístok s jedinou otázkou, či sa majú hlavné preteky zaradené v súčasnosti do Euroloppetu, organizácie združujúce diaľkové najpopulárnejšie behy na starom kontinente, bežať klasicky alebo voľne. Ak by sa uprednostnila voľnosť, 25 km by sa deň predtým bežalo klasicky a opačne.

"Oddelením oboch behov sme vyriešili viacero problémov," povedal člen centrálneho organizačného výboru Jozef Ivan. "Keďže je známe naše úsile povýšiť účasť v Euroloppete na Worldloppet, predpokladáme aj vyššiu účasť zahraničných pretekárov. Rozložením oboch pretekov do dvoch dní im rozširujeme možnosť výberu, podobne ako na renomovaných podujatiach mimo našich hraníc. Čo je dosť dôležité, päťdesiatka sa stane oveľa bezpečnejšou, keďže menej zdatní bežci nepochybne uprednostia 25 km deň predtým a nebude taká tlačenica. Uľahčíme si aj pri prevoze batožiny, pretože 25 km bude so štartom i cieľom na Králikoch."

Ako je na verejnosti známe, práve Králiky sú povestné snehovou prikrývkou aj v časoch, keď zima štrajkuje. V tejto sezóne však snehu napadalo až priveľa, na niektorých miestach sa zosunuli lavíny a trať sa musela prerážať ťažkými mechanizmami. Dnes je však už upravená v celej svojej dĺžke a pravidelne udržiavaná.

Autor: TASR

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.