Utorok, 19. októbra, 2021Meniny má Kristián

Lyžovanie: Bátorymu najviac prekáža, keď jeho výkony na MS hodnotia úplní laici

TASR|5. apr 2003 o 14:45

Bratislava 5. apríla (TASR) - Top-tím SOV pre ZOH 2006 v Turíne budú okrem hokejistov SR podľa všetkého tvoriť dve biatlonistky, traja sánkari a jeden ...

Bratislava 5. apríla (TASR) - Top-tím SOV pre ZOH 2006 v Turíne budú okrem hokejistov SR podľa všetkého tvoriť dve biatlonistky, traja sánkari a jeden lyžiar. Reprezentantom slovenského lyžovania v tejto elitnej spoločnosti je bežec na lyžiach Ivan Bátory. Dlhé roky pretekár s najstabilnejšou výkonnosťou, ktorý na MS dosahuje najhodnotnejšie výkony.

"Čo pre mňa znamená účasť v Top-tíme SOV? V prvom rade si myslím, že zaradenie do top-tímu mi zaručí kvalitnú prípravu bez zbytočných zauzlení. Verím, že čo si v budúcej sezóne povieme, to budeme mať. Práve dostatok finančných prostriedkov by mal viesť k väčšej spokojnosti všetkých, ktorý mi v príprave pomáhajú," reagoval na prvú našu otázku Ivan Bátory.

Ako ďalej zdôraznil príprava na olympiádu v Turíne bude vyžadovať profesionálny prístup od všetkých, čo mu pri tréningu budú pomáhať. "Chce to profesionálny prístup k všetkému, čo budem potrebovať. Teraz mám na mysli kvalitné sústredenia i materiálne zabezpečenie. Keď budem potrebovať nové lyže, tak ich aj dostanem. Nikto nebude chcieť na mne šetriť," doložil Ivan Bátory.

"Mohlo byť aj lepšie. Na moje umiestnenie vplývalo niekoľko faktorov, ktoré som už vo Val di Fiemme veľmi ovplyvniť nemohol," reagoval Bátory na otázku či je spokojný s uplynulou sezónou.

"Pred šampionátom som mal zdravotné problémy. Mal som chytené priedušky a zapálené hrdlo. Aj napriek tomuto zdravotnému handicapu som na MS odviedol poctivú robotu, za ktorú sa nemusím hanbiť," zdôraznil Bátory.

"Kde sme urobili chybu? Trochu sme to prehnali tým, že sme tesne pred MS vo Val di Fiemme išli na preteky SP do Nového Mesta na Morave. Aspoň ja si myslím, že to bola chyba. Teraz, keď budeme robiť rozbor sezóny, budeme hovoriť aj o tejto chybe v príprave. Viac si o tom pohovoríme. Pouvažujeme, či tam nezačali moje problémy," zopakoval svoj názor šiesty bežec na 15 km klasicky na MS 2003.

"V behu na 15 km klasicky ma od stupňa víťazov delilo iba deväť sekúnd. Možno 50-60 metrov. V behu na 30 km klasicky, v ktorých som skončil na 22. mieste, som doplatil na lyže.Prvé preteky 30 km mi vôbec nevyšli. Nenamazali sme dobre. Netrafili sme tzv. okno. Čiže sme neodhadli správne stúpací vosk. Zle sme to vypočítali. Urobili sme hlúposť, za ktorú som pykal. Sily mi chýbali aj v skiduatlone, kde som bol o dve miesta ešte pomalší," vrátil sa Bátory k pretekom na MS 2003 v Taliansku.

"Veľa ľudí nechápavo krútilo hlavou nad mojimi výkonmi na MS. Viacerí tvrdili, že keď mi to nejde, že sa vždy vyhováram na lyže. Lenže behať na pretekoch SP alebo MS v naozaj špičkovej konkurencii to nie je obuť si tenisky a ísť sa prebehnúť po lese. Kto nevie, aký citlivý a nevyspytateľný materiál je skĺznica bežeckých lyží, nech ma neposudzuje. Nech nehodnotí moje výkony," tvrdil pretekár SR, ktorý v konečnom hodnotení SP 2002/2003 obsadil 30. miesto (získal 172 bodov).

"Správne navoskovať lyže to je dnes lotéria. To je v podstate športka. Ak v športke vytiahnu vaše čísla, vyhráte. Ak nevytiahnu, nevyhráte. To isté je aj voskovanie lyží. Pripraviť lyže na mokrý sneh, nájsť zmes na sneh do mínus jeden. To je hotová alchýmia. Skĺznica nie je detské ihrisko,"zdôraznil I. Bátory, ktorý 6. miestom na MS 2003 zopakoval rovnaký výsledok z MS 1997.

"Dostať sa na stupne víťazov to nie je iba vec správnej formy, dobrej kondície, ale aj voľby správnych lyží, správneho materiálu. Správne navoskovať znamená polovicu úspechu. Nie je nič horšie ako tlačiť zle navoskované lyže do kopca alebo z kopca. Vtedy sa na trati natrápite ako kôň a ľudia doma sa na vás dívajú ako na sabotéra. Ako na človeka, ktorý vždy hľadá chybu iba v lyžiach, nikdy nie v sebe," dokončil svoj monológ 27-ročný rodák z Uhorskej Vsi.

Súvisiace články