Nedeľa, 1. augusta, 2021Meniny má Božidara

Lyžovanie: Bátory začne olympijskú sezónu v pretekoch FIS za polárnym kruhom

TASR|9. nov 2001 o 12:37

Muonio 9. novembra (TASR) - Slovenský reprezentant v behu na lyžiach Ivan Bátory vstúpi do olympijskej sezóny v úvodných pretekoch FIS vo fínskom Muoniu približne 150 km za polárnym kruhom

.

Člen slovenského Top tímu pre februárovú zimnú olympiádu v Salt Lake City, ktorý sa v Muoniu pripravuje na úvod SP v Kuopiu (24. novembra), nastúpi v sobotu v behu klasickou technikou na 10 km, v nedeľu absolvuje rovnakú vzdialenosť voľne.

"Pre fisové preteky sme sa rozhodli po štvrtkovom rýchlejšom tréningu, ktorý Ivan celkom dobre zvládol," informoval tréner Ján Ilavský a pokračoval: "V pretekoch bude početná účasť elity zo Svetového pohára, spolu s nami tu trénuje polovička ruskej reprezentácie s Ivanovom i Prokurovovom a cez víkend by mali štartovať aj všetci domáci lyžiari."

V laponskom Muoniu, kde okrem Bátoryho trúnujú aj slovenské biatlonistky, sa schyľuje k polárnej noci a denný čas určený na tréning skracuje pribúdajúca tma. "Trénovať sa tu dá medzi desiatou a druhou, keď je dostatok svetla a hlavne pomerne prijateľná teplota - mínus 10 až 12 stupňov. O tretej je tu už tma a hoci celý okruh má umelé osvetlenie, teplota tu klesá až na 20 stupňov pod nulou, čo už nie sú vhodné podmienky," vysvetlil Ilavský.

Pre 26. pretekára rebríčka FIS z uplynulej sezóny majú víkendové preteky iba prípravný charakter, body z podujatí FIS už nepotrebuje, lebo kvalifikačné kritériá pre štart na ZOH už dávnejšie splnil.

br

Súvisiace články