Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Lyžiarov trápi snehová kalamita

Alena Procházková stále nevie či v Liberci nastúpi. (Autor: FOTO – TASR)
Sportnet|Publikované 19. feb 2009 o 21:25

V piatkovej premiére skokaniek na MS sú favoritkami Rakúšanka Iraschková a Nórka Sagenová Ivan Bátory s Martinom Bajčičákom na štarte behu na 15 km klasicky.

LIBEREC. V piatkovej premiére skokaniek na MS sú favoritkami Rakúšanka Iraschková a Nórka Sagenová
Ivan Bátory s Martinom Bajčičákom na štarte behu na 15 km klasicky.

Vlaňajšia generálka pred majstrovstvami sveta v klasickom lyžovaní v Liberci skončila v pretekoch Svetového pohára na blate. Snehu bolo málo, museli ho navážať z kopcov. V stredu otvorili šampionát v stotisícovom meste v severných Čechách a organizátori bojujú s opačným extrémom. Od piatka napadlo meter snehu a ani včera príval neustal. Liberec zasiahla snehová kalamita.

Český tím je polovičný

Problémy so snehom a s viditeľnosťou sťažovali aj tréningy žien na mostíku HS 100 pred ich dnešnou premiérou na majstrovstvách sveta v skokoch.

V utorok spadla po doskoku najmladšia členka českého tímu 12-ročná Natálie Dejmková, na druhý deň ju napodobnila o dva roky staršia Lucie Míková a z nemocnice sa vrátila s barlami. Trénerovi Jaroslavovi Sakalovi sa uľavilo, keď mu po včerajšom tréningu v chumelici pod Ještědom už žiadna maródka nepribudla.

Český kouč však vinil z pádov najmä jury skokanských súťaží, že nechali dievčatá skákať z nízkych nájazdov. V stope nabrali malú rýchlosť - Dejmkovej namerali len 84 km/h, Míkovej 86,1 km/h - takže nestačili preletieť ponad bubon, ale dopadli naň.

Iraschková, Sagenová - 97,5

Včera si na strednom mostíku zatrénovalo 37 žien, v troch kolách dali o sebe najviac vedieť Rakúšanka Daniela Iraschková a Nórka Anette Sagenová - delili sa o najlepší výkon 97,5 metra. Sú favoritkami aj v dnešných súbojoch o zlato.

Dvadsaťpäťročná Iraschková má už na mostíkoch veľké skúsenosti, v januári 2003 dosiahla na mamuťom mostíku v Kulme ako prvá žena hranicu 200 metrov. O rok mladšia Nórka zaletela na mamute vo Vikersunde na 171 m.

Ani úspech prvých pretekov žien v skokoch na MS však už zrejme neobmäkčí srdce predsedu Medzinárodného olympijského výboru Jacquesa Roggeho, ktorý nechce pripustiť ich súťaž do programu ZOH 2010 vo Vancouveri. Dôvodí to nízkou základňou skokaniek vo svete. Ani na Slovensku sa zatiaľ nenašla odvážna žena na mostíku.
Bauer zaútočí na zlato

Okrem češtiny počuť v týchto dňoch v Liberci často aj nemčinu, polštinu či fínštinu. Medzi päťtisíc divákmi vo štvrtkovom behu na 10 km zaregistrovala Katarína Johansen aj slovenských fanúšikov.

Hustejšie zaplnené hľadisko a priestory okolo trate očakávajú organizátori dnes, keď v behu na 15 km klasicky nastúpi domáci favorit Lukáš Bauer. Zo slovenských pretekárov pobežia Ivan Bátory aj Martin Bajčičák.Skokana Tomáša Zmoraya čaká večer kvalifikácia na sobotňajšie preteky na HS 100.

Slovenskú turistku čakal v cieli bozk

V úvodných pretekoch MS v behu na 10 km klasicky skončila Katarína Johansen predposledná."Veľké trápenie," výstižne charakterizovala slovenská bežkyňa na lyžiach Katarína Johansen svoj výkon v úvodných pretekoch majstrovstiev sveta v Liberci v pretekoch na 10 klasickou technikou. Mama dvoch detí absolvovala svoju premiéru na svetovom šampionáte vo veku 32 rokov, medzi 71 klasifikovanými pretekárkami skončila predposledná so stratou takmer sedem minút min na víťaznú Fínku Saarinenovú. Len Novozélanďanka Fancyová bola ešte pomalšia, pričom Francúzka Cuinetová preteky nedokončila. Najlepšia slovenská bežkyňa Alena Procházková neštartovala pre zranenie nohy a za ňou, ako sa znova ukázalo, je obrovská priepasť.

"Pred majstrovstvami sveta som si liečila zápal hrdla a nosných dutín. To poznamenalo môj výkon viac než som si pred štartom pripúšťala," líčila svoje pocity bežkyňa z ŠKP Štrbské Pleso. "V jednej chvíli som si myslela, že ani nedôjdem do cieľa. Bol to boj o život."

Johansen vyrazila na dva päťkilometrové okruhy s číslom 9 v najslabšej výkonnostnej skupine. "Rozbehla som sa optimisticky, no už na prvom kopci mi nohy, ruky oťaželi. Potom som už mala krízu až do konca." Na trati ju povzbudzoval nórsky manžel Oyvind, no ako priznala, v posledných kilometroch ho už nevnímala. "Mala som tmu pred očami. Určite skončím medzi poslednými," tušila ešte počas pretekov, keď o zlato bojovali favoritky Saarinenová, Longová a Kowalczyková.

Manžel odmenil slovenskú reprezentantku v cieli bozkom. "Vydala zo seba všetky sily, po chorobe na viac nemala," pridal svoj postreh lámanou slovenčinou. Rodák z Trondheimu sa v lyžovaní vyzná, ako junior patril v Nórsku medzi širšiu špičku. S Katarínou sa zoznámili na univerzite v Amerike, zobrali sa pred desiatimi rokmi. Teraz žijú na Slovensku v Štrbe.

"Lyže mi pripravil tréner Ján Valuška, išli mi dobre. V nich chyba nebola," doplnila Johansen. "Svoje lyže si poznám veľmi dobre, mám ich len štyri páry. Kúpila som ich v Nórsku, vyšli ma asi 450 eur za pár. Sú to také turistické bežky. Však aj ja som v bežeckom lyžovaní turistka."

Katarína Johansen má na MS v pláne aj šprinty a záverečné preteky na 30 km voľne, ale po včerajšej zlej skúsenosti chce svoju účasť v tridsiatke ešte zvážiť.

Procházková robí pokroky

Tréner Aleny Procházkovej Ján Valuška je väčším optimistom, že jeho zverenkyňa v utorok na majstrovstvách sveta v Liberci predsa len nastúpi na štart svojej najsilnejšej disciplíny - šprintu. Slovenská lyžiarska jednotka si v závere minulého týždňa pred pretekmi v talianskom Valditrento zranila ľavý členok. Odborné vyšetrenie v Liberci ukázalo, že ide o natiahnuté väzy.

"Predpoludním sme boli v posilňovni a popoludní sme sa vybrali na ľahšie trate v Bedřichove - Alena bola hodinu na lyžiach. To je pokrok," tešil sa tréner. Stredajší prvý kontakt so snehom v kopcovitom teréne v Liberci Procházkovú bolel. Do utorka zostávajú na tréning a liečenie ešte štyri dni."Ak neprídu žiadne komplikácie, mala by nastúpiť. Aj keď možno ešte nebude stopercentne fit."

Libereckí lekári naordinovali 24-ročnej slovenskej lyžiarke elektroliečbu, kryoterapiu, o zranený ľavý členok sa vo zvýšenej miere stará fyzioterapeut výpravy Jaroslav Gajdoš.

Procházková mala pôvodne štartovať aj v úvodnom behu MS na 10 km klasicky. Nakoniec nastúpila iba Katarína Johansen a skončila na predposlednom 70. mieste.

"Je pravda, že Katarína nejazdí Svetové poháre, iba nižšie FIS Cupy. A neviem, nakoľko sa na jej výkone mohlo prejaviť nedávne ochorenie," poznamenal tréner Valuška. "Ale aj tak som očakával lepší výsledok."

Autor: Sportnet

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

  • Invalid Date
  • Invalid Date
  • Invalid Date
© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.