Štvrtok, 17. júna, 2021Meniny má Adolf

Lyžiarom roka je snoubordista

Sportnet|2. máj 2006 o 00:00

BANSKÁ BYSTRICA - Lyžiarom predchádzajúcej sezóny na Slovensku sa stal strieborný snoubordista zo zimnej olympiády v Turíne Radoslav Židek (na snímke). V ére samostatnosti Slovenska vybojoval 24-ročný člen ŠKP Štrbské Pleso prvý historický kov zo ZOH ...

FOTO - TASR

BANSKÁ BYSTRICA - Lyžiarom predchádzajúcej sezóny na Slovensku sa stal strieborný snoubordista zo zimnej olympiády v Turíne Radoslav Židek (na snímke). V ére samostatnosti Slovenska vybojoval 24-ročný člen ŠKP Štrbské Pleso prvý historický kov zo ZOH a zaslúžene sa zapísal medzi velikánov slovenského športu.

Na olympijskej trati v Bardonecchii Židek dlho viedol vo finále, nakoniec ho zdolal Američan Seth Wescott. Na sobotňajšej slávnosti pôsobil Rado uvoľnene a snouborďácky imidž si ponechal aj v oblečení. Netajil, že víťazstvo v ankete ho prekvapilo.

,,Nečakal som to, lebo som snoubordista, a nie lyžiar. Princíp je ten istý, v obidvoch disciplínach sa kĺže, ale je rozdiel medzi jednou širokou a dvoma tenkými doskami. Spadáme pod lyžiarsky zväz, a tak ma vyhodnotili. Aj keď ma neteší, že sme pod jednou strechou. Samostatný klub by sme mohli založiť, so zväzom by to bolo ťažšie. Asi by to nikde neviedlo. Zobral nás FIS, ale predtým v ISF (medzinárodná snoubordová federácia bola samostatná) to bolo lepšie. Iba pre olympiádu urobili tento ťah," povedal Židek.

Pred ZOH sa do finále v Svetovom pohári nedostal, trikrát vyhral malé finále, v Turíne vyletel ako kométa. Pre mnohých by sa zdalo, že život s medailou môže byť ľahší. ,,Už to beriem normálne, nevnímam to. Nič sa nezmenilo na športových podmienkach, žijem ako predtým. Nie som sklamaný, zvykol som si."

Za olympijské striebro dostal 600-tisíc korún, v klube mu plat zdvojnásobili, na prípravu však potrebuje viac a ani so sponzormi sa zatiaľ vrece neroztrhlo.

,,Nebijú sa o mňa. Možno čakajú, či striebro na ZOH nebol úlet a či ešte niečo podobné dokážem. Nie je to jednoduché, musím za nimi chodiť. V poslednom čase komunikácia s manažérom Mihokom nie je prívetivá, musím to vyriešiť. S trénerkou Janou Šeďovou naopak rozvíjame spoluprácu do vyšších sfér. Potreboval by som nejaký podporný tím, ale so servismanom je u nás problém, znovu to asi ostane na mne."

Počas letnej prípravy využíva kiteboard na mori, potrebuje však aj sneh na snoubord. Pred ZOH povedal, že sa pokúsi dostať do Južnej Ameriky, kde sú vhodné podmienky.

,,Plánoval som tréningový pobyt v Karibiku, ale keďže sa riešia veci okolo mojej budúcnosti, musím byť na Slovensku. Nebolo by dobré, aby sa financie riešili poza môj chrbát. Ideálne množstvo peňazí na pokrytie sezóny s celým tímom je 3,5 milióna korún," dodal Židek.

Na druhom mieste ankety skončil obhajca víťazstva, bežec na lyžiach Martin Bajčičák. V Turíne skončil dvakrát ôsmy - v skiatlone a v tímšprinte klasickou technikou s Bátorym.

,,Predchádzajúca sezóna bola bez problémov, teraz ma potrápili zdravotné starosti. Na špičkové výkony treba maximálnu pohodu. O celkových podmienkach na prípravu nehovorím. Pri priemerných mám vlastne špičkové výsledky. Víťazstvo Rada beriem, aj keď môže byť rôzny náhľad na to. Možno boli moje výsledky v celej sezóne kvalitnejšie, jeho medaila náhodnejšia, ale získal prvú medailu pre Slovensko a to treba oceniť. Ani som nerozmýšľal, že by mal byť za mnou," povedal Bajčičák.

Triumf ŠKP Štrbské Pleso podčiarkol tretím miestom Ivan Bátory. Obidvaja bežci vyhlásili, že v ďalšom olympijskom cykle sa chcú vo výsledkových listinách posunúť vyššie. ,,Už som v zrelom veku, som skúsený a verím, že sa to odzrkadlí vo výkonoch," dodal šesťnásobný víťaz ankety Bátory.

Prehľad víťazov ankety Lyžiar roka

2006 - Radoslav Židek

2005 - Martin Bajčičák

2004 - Veronika Zuzulová

2003 - Ivan Bátory

2002 - Veronika Zuzulová

2001 - Ivan Bátory

2000 - Ivan Bátory

1999 - Ivan Bátory

1998 - Jaroslava Bukvajová

1997 - Ivan Bátory

1996 - Martin Bajčičák

1995 - Ivan Bátory

1994 - Alžbeta Havrančíková

Výsledky ankety Lyžiar roka

1. Radoslav Židek (snoubord)

2. Martin Bajčičák (beh na lyžiach)

3. Ivan Bátory (beh na lyžiach, všetci ŠKP Štrbské Pleso)

4. Veronika Zuzulová (zjazdové lyžovanie, Dukla B. Bystrica), 5. Alena Procházková (beh na lyžiach, UMB B. Bystrica), 6. Soňa Maculová (zjazdové lyžovanie, OŠG B. Bystrica).

Súvisiace články