Piatok, 3. decembra, 2021Meniny má Oldrich

Lyžiarke Vlhovej rastie chuť aj výška

Sedemnásťročná Petra Vlhová vo svojom prvom slalome Svetového pohára v rakúskom Semmeringu dosiahla skvelé jedenáste miesto. (Autor: SITA)
Vojtech Jurkovič|1. jan 2013 o 17:57

Je to živel, vraví o Petre Vlhovej otec Igor, ktorý od jej troch rokov zvykol vstávať o piatej ráno, aby ju aj s bratom Borisom dopravil na kopce v okolí Liptovského Mikuláša.

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. V rodinnej chalupe v Bešeňovej si vychutnávala novoročnú pohodu najmladšia účastníčka sobotňajšieho slalomu Svetového pohára Semmeringu.

Petra Vlhová vo svojom debute šokovala konkurenciu jedenástym miestom. Spojenie jej úspešnej premiéry s prvým triumfom Veroniky Velez–Zuzulovej v pretekoch SP bolo najsilnejším dňom v histórii slovenského lyžovania.

„Už sa zobúdzam, normálne ako každé iné ráno. Ale na deň v Semmeringu nezabudnem. Som šťastná, že nám to obom tak vyšlo,“ povedala sedemnásťročná študentka druhého ročníka hotelovej akadémie v Liptovskom Mikuláši. Najvzácnejším oddychom sú pre ňu chvíle s rodinou, okolo ktorej pobehuje pes Kuly.

petra_vlhova_res.jpg

Petra Vlhová so zlatou medailou z januárových ZOH mládeže. FOTO: ARCHÍVNE SITA

V Semmeringu trať držala

„V Semmeringu som mala šťastie, že bola perfektne pripravená trať. So štartovným číslom 39 som mala skoro rovnaký podklad ako dievčatá v prvej pätnástke. V druhom kole som to pustila ešte odvážnejšie. Pomáhala mi prítomnosť Veroniky, ktorá ma pred pretekami upokojila, aby som si to užila. Prvý štart je vraj len jeden. Keď prišla do cieľa, vysielačkou ma upozornila, kde na trati sú ryhy či podobne.“

Petra získala body, ktoré zmenia jej pôvodný program. Teraz sa chystá na slalomy v Záhrebe, Flachau a Maribore.

Všade ju bude sprevádzať brat Boris, ktorý je jej servismenom i pomocníkom trénera Ivana Iľanovského.

„Sám som začal s lyžovaním, ale časom sme sa celá rodina sústredila na podporu Petry. Má viac talentu,“ vravel Boris po príchode z vlaňajšej I. zimnej olympiády mládeže v Innsbrucku, kde Petra získala zlatú medailu.

Otec Igor Vlha, majiteľ kovovýrobnej firmy, ktorá dodáva výrobky aj pre švédskych partnerov, je, ako to už u nás býva, aj hlavným sponzorom reprezentantky.

„Priznávam, že boli chvíle, keď som si myslel, že to už neutiahnem a zabalím. Z ročného rozpočtu Petry som musel deväťdesiat percent vykryť sám. Našťastie, v tejto sezóne sa to zlepšilo, podpora z asociácie je citeľnejšia,“ vraví otec, ktorý ďakuje Bohu, že má stále dosť roboty.

Keď bola Petra mladšia žiačka, otec kúpil pre ňu balík 60 slalomových kĺbových tyčí. „Každá jedna stála vtedy tisícdvesto korún, plus vŕtačka, brúska. Keď sme boli trénovať v hale v nemeckom Hamburgu, na trať striekali čistú vodu, nenamáhali sa s technickým snehom. Keď som videl, ako praskala jedna tyčka za druhou, vlasy mi dupkom vstávali.“

petra_vlhova2_res.jpg

Petra vie chodiť po lane a prehadzovať si pritom plnú loptu z jednej strany na druhú.
FOTO: ARCHÍVNE SITA

S úctou a pokorou

Vlha tvrdí, že peniaze samotné ešte neurobia z nikoho veľkého športovca.

„Dcére vždy pripomínam, že životom sa musí ísť pokorne s úctivosťou. To, že bez tvrdého tréningu nedosiahne nič, pochopila už dávnejšie.“

Petra pripúšťa, že od minulého roka trochu podrástla.

„Mám presne 179,8 centimetra. Patrím teda medzi vyššie zjazdárky, čomu tréner Ivan Iľanovský prispôsobuje tréningové metódy na koordináciu,“ dodáva Petra, ktorá v lete jazdí na terénnej motorke kros. Napriek neslabnúcej maminej nevôli. V zime behá na bežkách, v lete si dáva časovky na bicykli.

Keď jeden zo šéfov firmy Rossignol videl, ako Petra chodí po lane a prehadzuje si pritom plnú loptu (medicinbal) z jednej strany na druhú, žasol, že takéto veci ešte nevidel ani u mužov.

Súvisiace články