Nedeľa, 7. marec, 2021Meniny má Tomáš

Lyžiarka Procházková si za prémie kúpi počítač

Alena Procházková. (Autor: FOTO - TASR)
Sportnet|Publikované 20. jan 2009 o 22:30

Tréner úspešnej slovenskej reprezentantky v behu na lyžiach Ján Valuška je aj manažér, servismen, sponzor.

BANSKÁ BYSTRICA. Najlepšia slovenská bežkyňa na lyžiach súčasnosti Alena Procházková prenikla medzi svetovú elitu predchádzajúcu zimu, v tejto výsledky ešte zlepšuje. V kanadskom stredisku Whistler Olympic Park, kde budú o rok olympijské hry, v šprinte klasickou technikou Svetového pohára vybojovala svoje prvé víťazstvo.

Test pred olympiádou

„Na oslavu nebol čas,“ vyznala sa po návrate domov. „Ani teraz si ešte všetko poriadne neuvedomujem, len pomaly mi to dochádza.“ Aj tréner Ján Valuška si pochvaľoval cestu do Vancouveru. Mohli si obhliadnuť dejisko zimnej olympiády 2010, ktoré je približne v rovnakej nadmorskej výške ako Kremnické pohorie. Whistler však leží pri mori a pri teplote snehu -5 stupňov bola stopercentná vlhkosť vzduchu.

„Niečo úplne iné, na čo sme zvyknutí. Podmienky kládli väčší nárok na servis lyží, nuž ma potešila pochvala švédskych servismenov. Všetky výpravy mali viac odborníkov na prípravu lyží ako bežne na pretekoch Svetového pohára. Chceli všetko otestovať,“ povedal Valuška.

Minitím zháňal peniaze

Výsledky Procházkovej sú výborné. Pri pohľade na finančné zabezpečenie špičkovej bežkyne vo Svetovom pohári je ťažké pomyslieť, čo by mohla dokázať, keby mala podobné zázemie ako jej veľká rivalka Justyna Kowalczyková. Poľka má profesionálneho švédskeho servismena. K nemu ďalších dvoch na testovanie lyží a trénera.

Pred odchodom do Kanady museli všetci z Aleninho minitímu zháňať peniaze, lebo pokladnica Slovenskej lyžiarskej asociácie bola takmer prázdna.

„Prelom roka je náročný. Od zväzu sme mali garanciu leteniek a 1700 eur. Zvyšných 1500 sme museli niekde nájsť. Pre mňa neexistuje, že sa niečo nedá. Od štátu dostaneme na rok milión korún, ale na prípravu a účasť na pretekoch potrebujeme približne 2,2 milióna. V tom nie sú započítané mzdy podporného tímu. Len Alenka je zabezpečená Národným športovým centrom. Verím, že po štvorročných problémoch zväzu je už všetko vyčistené a marketing nabehne do normálnych koľají. Aby vedeli naše výsledky predať,“ vypočítal Valuška.

„Tréner je obetavý a všetko pre mňa vybaví. O financie sa nestarám, nezaťažujem sa tým, sústreďujem sa len na preteky a prípravu. Verila som, že peniaze zoženie a do Kanady pôjdeme,“ dodala Procházková.

Bežecké lyžovanie je náročné aj z materiálnej stránky. Každý pár lyží stojí stovky eur. Podobne topánky, kombinéza. Procházková má zmluvu s firmou Fischer, kvalita jej lyží je porovnateľná so svetovou špičkou. Na každé preteky má k dispozícii päť párov. „Najdrahší materiál sú vosky, ktoré si musíme kupovať sami. Ročne je to okolo 10-tisíc eur. Ak chceme lyže kvalitne pripraviť na jedny preteky, je to asi 650 eur,“ vypočítal Valuška.

Lyžovanie na bočnej koľaji

Alena si za víťazstvo v SP zarobila 15-tisíc švajčiarskych frankov. Z toho musí odpočítať daň a nárok na odmenu má aj tréner. „Podobné sumy zarábajú hokejisti v slovenskej extralige. Keby mali odohrať zápas za vlastné peniaze, tak by ani nenastúpili,“ povedal Valuška.

„Kto by bol ochotný pracovať dva až tri mesiace bez platu ako môj tréner. Keď sme odchádzali do Kanady, nemal na účte mzdu za posledné tri mesiace minulého roku. Nejde nám o peniaze. Keď sa postavím na štart, vôbec nevnímam, že za víťazstvo môžem dostať nejakú prémiu. Chcem sa niekde dostať po športovej stránke. Na druhej strane žijeme z peňazí. Už dávno túžim po notebooku a teraz si ho môžem dovoliť. Čo mi ostane, si ušetrím na horšie časy,“ vyznala sa Procházková.

Už zajtra cestuje do estónskeho Otepää, kde je na programe 10 km klasicky a šprint.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články