Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Lyžiari Hudec a Smutná môžu reprezentovať Česko na ZOH

Kanaďan Jan Hudec na ceste k víťazstvu v zjazde SP v Chamonix 4.februára 2012. (Autor: TASR/AP)
SITA|Publikované 7. dec 2016 o 16:42

Zo šumperského rodáka v kanadských službách Jana Hudeca bude znova Čech.

PRAHA. Jan Hudec získal pre Kanadu bronzovú medailu zo super G na zimných olympijských hrách v Soči 2014, na nasledujúcich v Pjongčangu 2018 už môže reprezentovať rodné Česko. Zmenu príslušnosti už potvrdil aj Medzinárodný olympijský výbor (MOV).

Tridsaťpäťročný Hudec má striebro z majstrovstiev sveta 2007 vo švédskom Aare, počas kariéry vyhral dve podujatia Svetového pohára, v oboch prípadoch zjazdy - v Lake Louise 2007 a Chamonix 2012.

V Soči vybojoval pre Kanadu prvú medailu v alpskej lyžiarskej disciplíne za ostatných 20 rokov. Pribrzdili ho však operácie kolien, pre ktoré v uplynulej sezóne štartoval iba na jedných pretekoch SP. Neušlo sa mu miesto v kanadskom reprezentačnom družstve, aj preto nemal rodák zo Šumperku problém so zmenou "dresu".

Výnimku z pravidla 41 Olympijskej charty o tom, že športovec môže reprezentovať nový štát až po uplynutí lehoty troch rokov po štarte za predchádzajúcu krajinu, dostala aj bežkyňa na lyžiach Kateřina Smutná. Tá na ZOH vo Vancouveri 2010 a Soči 2014 súťažila za Rakúsko.

"Medzinárodná lyžiarska federácia umožnila obom štartovať za Česko už v tejto sezóne. Obrátili sme sa preto na národné olympijské výbory. Rakúšania aj Kanaďania nám vyšli v ústrety a potvrdili, že Kateřina a Jan môžu súťažiť za Česko na zimných olympijských hrách 2018," uviedol generálny sekretár ČOV Petr Graclík na oficiálnej stránke olympic.cz.

Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.