Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Lyžiari bojujú o účasť na Svetových špeciálnych hrách

Sportnet|Publikované 16. dec 2004 o 23:00

Rožňava - Minulú sobotu odcestovali na týždňové sústredenie do Rakúska dvaja rožňavskí lyžiari zjazdári. Jaroslav Mako a Lenka Badová sa spolu so

svojím trénerom Jozefom Kmeťom dostali do širšej nominácie na Svetové zimné špeciálne olympijské hry 2005 do japonského Nagana. Rozhodli o tom ich výsledky na nominačných Národných lyžiarskych pretekoch špeciálnych olympiád, ktoré prebehli minulý rok na Skalke pri Kremnici.

Sústredenia v rakúskom Murau sa zúčastňuje dovedna osem športovcov a traja tréneri. Z nich vyberie predsedníctvo Slovenského hnutia špeciálnych olympiád pretekárov i trénerov, ktorí pocestujú do Nagana. Počas sústredenia budú simulované podmienky, aké by mali byť v Nagane na Svetových hrách. Okrem slovenských reprezentantov sú v Murau aj pretekári z ďalších európskych krajín. "V príprave sme urobili všetko, ja ako tréner i moji zverenci, preto, aby sme sa dostali na svetové hry. Rovnako aj na samotnom sústredení vynaložíme všetky sily. Rozhodne však momentálna forma," povedal pred odchodom tréner Jozef Kmeť.

Obaja mladí športovci sú klientmi Špeciálnej základnej školy internátnej v Rožňave. Zjazdovému lyžovaniu sa začali pod vedením trénera J. Kmeťa venovať pred dvoma rokmi. Na svojich prvých väčších pretekoch na Skalke pri Kremnici získali v kategórii žiakov prvenstvá v slalome, obrovskom slalome i zjazde. V tomto roku už pretekali medzi dospelými a znova bojovali o prvé priečky. Lenka Badová zvíťazila v slalome a druhá skončila ako v obrovskom slalome, tak i v zjazde. Súperila tak o prvé miesto v nominácii na hry do Nagana. Trocha menej sa darilo Dobšinčanovi Jaroslavovi Makovi. V slalome skončil nakoniec na štvrtom mieste a to napriek tomu, že v prvom kole spadol. V druhom však zabojoval a dosiahol druhý najlepší čas. V obrovskom slalome skončil tretí a v zjazde dokonca druhý. Obaja 15-roční športovci sú v širšej nominácii lyžiarov najmladší. Šport im poskytuje novú možnosť sebarealizácie.

Príprava sa začala hneď po letných prázdninách kondičnou časťou. V novembri mali začať lyžovať, ale pretože nebolo snehu, na rožňavskom klzisku trénovali simulovaný slalom. Medzi najsilnejšiu disciplínou oboch pretekárov patrí slalom.

Tréner Jozef Kmeť už má skúsenosti z veľkých podujatí. V roku 2001 bol šéftrénerom slovenskej lyžiarskej výpravy na Svetových špeciálnych hrách na Aljaške. Slovenské lyžiarske družstvo si vtedy donieslo spolu päť zlatých, tri strieborné a jednu bronzovú medailu.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.