Pondelok, 2. augusta, 2021Meniny má Gustáv

Lyžiar Grugger absovoval druhú operáciu lebky

Hans Grugger pri prevoze do nemocnice. (Autor: SITA/AP)
SITA|16. feb 2011 o 13:36

Rakúskemu lyžiarovi Hansovi Gruggerovi úspešne nahradili kúsok lebky a zlepšili jeho zdravotný stav.

VIEDEŇ. Rakúsky alpský lyžiar Hans Grugger sa podrobil ďalšej operácii hlavy, ktorú si zranil pri vážnom páde v tréningu na januárové preteky Svetového pohára v Kitzbüheli.

Národná lyžiarska federácia v stredu informovala, že chirurgovia Gruggerovi nahradili kúsok lebky, ktorý odstránili 20. januára pri akútnom zákroku po nehode, aby znížili tlak na mozog. "Operácia išla dobre," referoval neurológ Claudius Thom.

Dvadsaťdeväťročný Johann "Hans" Grugger počas tréningu na zjazd SP v Kitzbüheli nezvládol obávaný skok Mausefalle, keď v rýchlosti vyletel príliš vysoko. V takmer vzpriamenej polohe sa vo vzduchu pokúsil chybu korigovať a manévrom nájsť správny smer nájazdu do nasledujúcej ostrej ľavotočivej zákruty, ale bez úspechu.

Po páde z výšky stratil vedomie a jeho bezvládne telo sa zosunulo svahom niekoľko desiatok metrov, kým sa zastavilo. Z miesta nehody ho vrtuľníkom prepravili na kliniku v Innsbrucku s vážnymi zraneniami hlavy a hrudného koša, kde absolvoval päťhodinovú operáciu.

Niekoľko dní bol v umelom spánku, po prebudení lekári vyslovili spokojnosť s doterajším priebehom liečby a optimistické vyhliadky do budúcnosti. Problémom zostáva pravá polovica tela, najmä pravá noha, ktorá prejavuje známky zníženej hybnosti, čo predstavuje istý druh možného ochrnutia. Podľa lekárov to nie je nič nezvyčajné, keďže u pacienta bol vážne poškodený mozog. Lekári sa zatiaľ vyhýbajú konkrétnej odpovedi na otázku, či nastane u pretekára úplné vyliečenie.

Verejnosť sa musí v danej chvíli uspokojiť s tvrdením, že úspechom bude, ak sa už stav pacienta nebude zhoršovať. Okrem poranenia hlavy totiž Grugger utrpel aj dve zlomeniny v oblasti krčnej chrbtice. Toto sa, našťastie, zaobíde bez operačného zákroku. K tomu všetkému treba prirátať aj zlomené rebrá, početné pomliaždeniny a poranenie hrudného koša a pľúc, tiež krčnej tepny a s tým spojené riziko mozgovej príhody.

Súvisiace články