Pondelok, 1. marec, 2021Meniny má Albín

Lyon vzdal bitku o Essiena

Rastislav Hríbik|Publikované 17. aug 2005 o 00:00

Najdlhšia letná prestupová sága sa skončila. Michael Essien je definitívne hráčom londýnskej Chelsea. Futbalový klub ruského ropného magnáta Romana Abramoviča musel o 22-ročného ghanského stredopoliara Olympique Lyon bojovať viac než dva mesiace. Štvorná

Michael Essien (vľavo) si podobných súbojov s Cristianom Ronaldom z Manchestru United užije určite viac než po iné roky. Od utorka je definitívne hráčom londýnskej Chelsea. FOTO - TASR/AP

sobný francúzsky majster nechcel o jeho odchode za kanál La Manche ani počuť. Abramovič zvyšoval ponuku, ale Lyon zostával neoblomný. Rezolútne nie zaznelo na 10 miliónov libier, 18 miliónov i 21 miliónov.

Tréner Lyonu Gerrard Houllier sa nemienil vzdať hráča, ktorý podľa jeho slov patrí medzi šesť najlepších stredopoliarov na svete. "Je to futbalista kalibru Gerrarda, Lamparda či Ballacka," tvrdil.

Napriek tomu k prestupu došlo. Essien na ňom trval. Keď zanovito začal odmietať hrať za Lyon, kapituloval aj prezident klubu Jean-Michel Aulas. Vyvinul ešte posledný pokus, ponúkol mu novú lukratívnejšiu zmluvu, ale Essien o tom vôbec nechcel rokovať. Keď vzápätí dorazila z Londýna ponuka na 26 miliónov libier (47 miliónov eur), rezignovane kývol. "Urobil som všetko, aby sme si ho udržali. Žiaľ, už neexistovala iná možnosť, ako sa pohnúť dopredu. Len ho pustiť, keď chce ísť preč. Iba mi je to po športovej a etickej stránke ľúto," povedal Aulas.

Po finančnej stránke si klub môže mädliť ruky. Veď Essiena kúpila pred dvoma rokmi za 12 miliónov eur. "To, čo za Michaela dostaneme, nám vykryje tretinu ročného rozpočtu. Pre niektoré kluby francúzskej ligy by to bol celý," prezradil člen vedenia Lyonu Bernard Lacombe. Toľko peňazí (v prepočte takmer 1,5 miliardy Sk) ešte za hráča francúzskej ligy nezaplatil nikto. Aj Houllier pripustil, že to Chelsea prehnala. "Na druhej strane, neprekvapuje ma to," dodal.

Essien viac razy zdôrazňoval, že jemu o peniaze nešlo. "Hrať v Anglicku je môj sen. A čo môže byť väčšie dobrodružstvo, ako v týchto časoch prestúpiť do Chelsea," tvrdí futbalista, ktorý sa učil krotiť loptu medzi stromami v hlavnom meste Ghany Accre. Do veľkého futbalu ho vytiahli skauti po turnaji 17-ročných na Novom Zélande. Prestúpil do Manchestru United, no na konzervatívne Anglicko bol príliš divoký a nechcel sa učiť jazyk, a tak ho klub chcel poslať na farmu do Antverp. Kým tak stihol urobiť, siahla po ňom Bastia.

Dnes je z neho hviezda najväčšieho kalibru, ktorá za týždeň zarobí 65-tisíc libier (vyše 4,3 milióna Sk). Čas ukáže, či to bola dobrá investícia.

Súvisiace články