Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Ľubovňania chcú nadviazať na začiatok jesene

Sportnet|Publikované 10. mar 2009 o 23:00

STARÁ ĽUBOVŇA. Futbalový druholigový tím Starej Ľubovne tento týždeň zavŕši zimnú prípravu a majstrovským stretnutím na pôde žilinskej rezervy

odštartuje jarnú časť súťažného ročníka. S hlavným koučom tímu Petrom Drobňákom sme zhodnotili toto trojmesačné obdobie.

Stojíte na prahu odvetnej časti súťažného ročníka. Splnila zimná príprava stanovené ciele a požiadavky, ktoré ste si pred jej začiatkom určili?

"Prípravné obdobie sme si rozdelili na tri jednotlivé fázy, ktoré aj napriek niekoľkým problémom splnili svoj účel. V prvej časti, v ktorej sme sa zamerali na všeobecnú prípravu, sme absolvovali aj kondičné sústredenie, s ktorého priebehom sme mohli byť spokojní. Druhou fázou už nemôžeme byť maximálne nadšení, pretože nepriaznivé poveternostné podmienky a zranenia aj choroby niektorých hráčov nám prekazili plány. V poslednej, tretej časti, v závere ktorej sa momentálne nachádzame, kladieme najväčší dôraz na hernú stránku, no podmienky na jej činnosť sú u nás veľmi náročné. V poslednom období nás zastihli zranenia a choroby viacerých hráčov, preto sme upustili v nedeľu od generálky a predovšetkým sa musíme dať zdravotne do poriadku. Trénujeme len na malom umelom ihrisku a rôzne herné situácie súvisiace so zápasom riešime len teoreticky. V prípravných dueloch sa snažíme o ich čo najlepšiu realizáciu, ale výsledky v nich nám ukázali, že súčinnosť tímu nie je v súčasnosti na požadovanej úrovni. Vo zvyšných dňoch nám neostáva nič iné, len sa popasovať so vzniknutými problémami a zodpovedne sa pripraviť na prvý majstrovský zápas v Žiline s B-tímom."

Ako ste spokojný so súčasným zložením kádra na náročnú jarnú časť sezóny?

"Keďže veľké možnosti na nákupy nových hráčov nemáme, zimnú prípravu sme absolvovali s našimi stabilnými hráčmi, ktorých máme už dlhší čas k dispozícii. Treba poznamenať, že staviame hlavne na vlastných odchovancoch, ktorí sa postupne presadzujú v seniorskom tíme. Do mužstva sa však vrátil náš bývalý hráč Renčko, ktorý bol pracovne v zahraničí. Podarilo sa nám získať aj gólmana J. Hájovského, ktorý pred príchodom k nám pôsobil v poľskom Zakopanom, a tretím novým hráčom je náš odchovanec Michal Petrus, ktorý hrával v Danubii Bratislava. Som rád, že máme k dispozícii široký káder a aj napriek zraneniam a chorobám niekoľkých hráčov dostali príležitosť ostatní, takže som si ich mohol preveriť v náročných prípravných stretnutiach. Tieto duely sme odohrávali dvakrát do týždňa mimo Starej Ľubovne."

Čo považujete za najväčšie pozitívum zimnej prípravy?

"V našom prípade mi je ťažko nájsť nejaké pozitíva. Vyzdvihnúť môžem akurát to, že počas všeobecnej prípravy sme mali výhodné podmienky na zvýšenie kondície a celkové dobitie batérií. Podotýkam, že v našich podmienkach je zimná príprava v porovnaní s inými mužstvami akoby trestom. Väčšina klubov už totiž vlastní umelé trávniky a hrať prípravné zápasy hlavne v zimnom období je pre nich potešenie. My sa neustále obávame vrtochov počasia, či bude vôbec možné trénovať aspoň na umelej tráve. Z tohto hľadiska máme podmienky pre plynulý priebeh zimnej prípravy obmedzené a pokiaľ nebudeme mať v podtatranskom regióne umelé ihrisko, budeme ich musieť redukovať aj naďalej."

Získali ste nejaké nové poznatky a skúsenosti počas tohto prípravného obdobia?

"K zimnej príprave pristupuje podľa mňa takmer každé mužstvo veľmi dôkladne a zodpovedne. Ide o dlhý, 10-týždňový cyklus, počas ktorého sa každý z hráčov snaží nabrať čo najviac fyzických, psychických a herných síl. V našom prípade máme obmedzené hlavne natrénovanie hernej stránky, nácvik kombinačných akcií a rôznych variantov, pretože na našom malom ihrisku môžeme realizovať len mikrosituácie."

S akými cieľmi vstupujete do odvetnej časti súťažného ročníka?

"Naším prvoradým cieľom bude vyhnúť sa boju o záchranu. Aj keď sa po jeseni nachádzame v strede tabuľky, súťaž je ešte veľmi dlhá a jarná časť dokáže byť pre mnoho tímov nesmierne ťažká. Táto súťaž je vyrovnaná, a keďže mužstvo Žiaru nad Hronom odstúpilo zo súťaže, radi by sme boli, keby sme sa s týmto mladým mužstvom pohybovali do 10. miesta. Verím, že sa trápiť herne nebudeme a potešíme náročného diváka v Starej Ľubovni."

Disponujete vekovo mladým kádrom, ktorý neustále zbiera v tejto súťaži futbalové skúsenosti. Ste presvedčený, že v nastávajúcom období sa mu budú vyhýbať herné výpadky tak, ako to bolo na jeseň?

"Súhlasím s názorom, že disponujeme vekovo mladým mužstvom, ktoré postupne získava skúsenosti. Futbal je však veľmi nevyspytateľný a nie vždy aj napriek kvalitne odvedenému výkonu môžete zvíťaziť. Niekedy sa stačí zamerať na deštruktívnu hru a môžete byť úspešní. Osobne som však zástancom ofenzívnych štýlov hry, ale niekedy sa ukáže, že účel svätí prostriedky. Pred jarnou časťou, ktorá nám klope na dvere, by sme sa chceli vyvarovať herným výpadkom, hlavne na domácej pôde. Naši fanúšikovia sa totiž v jesennej časti presvedčili, že aj keď sme podali zodpovedné výkony, zápasy sme napokon prehrali, a tým sme ich sklamali. Všetko pramení z hernej skúsenosti, a keďže máme vekovo mladý celok, u ktorého sú zákonité výkyvy vo výkonnosti, bude naším cieľom vyvarovať sa týmto výkyvom, aby sa stabilizovala forma výkonnosti."

Ste v súčasnosti s podmienkami vytvorenými v klube maximálne spokojný?

"Tak ako vo väčšine klubov ani nám sa v tomto náročnom období nevyhli problémy. Momentálne pracujeme v takých podmienkach, ktoré máme k dispozícii. Máme záujem na stabilizácii kádra a záleží len na hráčovi, či má záujem ostať v klube a reprezentovať ho, alebo si nájde iný klub s lepšími podmienkami. Teší ma však, že v našom tíme zatiaľ k ničomu takému nedošlo a mužstvo ostalo pohromade. Hráči sú odhodlaní aj naďalej robiť dobré meno nášmu futbalu a odvádzať pre nás čo najspoľahlivejšie výkony."

Ako sa bude podľa vášho názoru vyvíjať v jarnej časti súťaž, v ktorej pôsobíte?

"Úroveň samotnej súťaže sa bude odvíjať určite aj od finančnej situácie klubov. Niekedy sa však stáva, že mužstvo sa dostane do problémov a rôznych zložitých situácií, s ktorými si dokáže poradiť. Podobne to bolo aj u nás po vypadnutí z 1. ligy a letnej fúzii pred začiatkom jesennej časti, keď bolo mužstvo v dezolátnom stave. Pred úvodom súťaže sme boli prvým kandidátom na zostup, ale chlapci sa v tej najťažšej chvíli zomkli a úvod súťaže, v ktorej nám prvých deväť kôl vyšlo nad očakávanie, dal za pravdu, že sme sa s tým dokázali vysporiadať. Aj v závere jesene sme chceli v nastúpenom trende pokračovať, no nakoniec sme v niektorých, hlavne v domácich zápasoch zlyhali a stratili dôležité body, čo malo za následok, že sme sa v tabuľke prepadli nadol. Aj keď sa nám teraz v príprave niektoré zápasy nevydarili, pevne verím, že keď bude mužstvo zdravotne v poriadku, že to tak nebude a v odvetnej časti náš stabilizovaný káder preukáže svoju vnútornú silu a v každom majstrovskom stretnutí siahne až na dno svojich síl."

MARIÁN DIC

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.