Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Ľubora Halandu ”kúpená” medaila neteší

Sportnet|Publikované 18. apr 2012 o 22:00

Na kvalifikačnom volejbalovom turnaji o postup na ME junioriek nechýbal v Bardejove prezident Slovenskej volejbalovej federácie Ľubor Halanda.

Na kvalifikačnom volejbalovom turnaji o postup na ME junioriek nechýbal v Bardejove prezident Slovenskej volejbalovej federácie Ľubor Halanda (1954). Rodák z Nových Zámkov sa športu venoval na všetkých druhoch škôl. Vo volejbalovej kariére držal v rukách trikrát titul majstra ČSR v drese ČH Bratislava i Európsky pohár a Pohár víťazov pohárov. Od roku 1983 hral a trénoval desať rokov v sérii A v Taliansku.

BARDEJOV. Viceprezident SOV a člen správnej rady Európskej volejbalovej federácie je presvedčený, že dnes má mládež obmedzené možnosti na športové aktivity.

„My sme mali oveľa lepšie podmienky, hoci neboli také možnosti na zbohatnutie pri športe ako teraz. Neboli drahé telocvične, ihriská, viac detí športovalo a viac ľudí sa im venovalo. Nechýbala bohatá škála súťaží od školských až po národné finále. Máme síce tréningové strediská mládeže a centrá olympijskej prípravy, no mládež už nie je fyzicky zdatná. Zmysel mal odznak zdatnosti, mnohí sa smiali zo spartakiády, ale malo to niečo do seba.”

Halanda zvýrazňuje, že starostlivosť štátu ani zďaleka nevyhovuje spoločenskému záujmu: „Šport ostal na pokraji záujmu tejto spoločnosti. Stali sme sa výrobnou halou pre Západ a z toho pramení nedostatok peňazí pre šport. Neodpustiteľnou chybou jednej i druhej vlády bolo, že sa rýchlo vzdali stredísk vrcholového športu pri troch ministerstvách. V mnohých štátoch sú špičkoví športovci profesionálni vojaci či policajti. Tento rok u nás bude opäť ťažký, veď 70% štátnych dotácií z ministerstva školstva už bolo rozdaných, zostalo nám 30%. ”

Kuzminovú berie, iných nie

Halanda si nemyslí, že príliv športovcov na Slovensko je dobrým znamením: „Určite nie. Kuzminovú by som ešte bral, v Rusku ju nechceli. Žije a trénuje u nás v našich podmienkach, je tu s celou rodinou, snaží sa rozprávať naším jazykom. Ale taký prípad ako je Musuľbes či Vaľjukevič, ktorých nevidíme v priebehu roka, tak to nás nemôže uspokojiť, aj keby dosiahli úspešný výsledok za Slovensko. Musíme sa snažiť vytvoriť podmienky pre výchovu našich športovcov, taká  'kúpená ' medaila neteší. ”

Chýba hala pre loptové hry

Slovenský volejbalový šéf sa potešil, keď muži boli najúspešnejším kolektívom SR za rok 2011: „Už šesťkrát boli na ME a ženy päťkrát. Na reprezentačnej úrovni všetkých vekových kategórií chceme pripraviť čo najlepšie podmienky, a tak na kontinentálnych i svetových šampionátoch nechýbajú naše mládežnícke reprezentácie. No nezostávajú nám prostriedky ani čas na to, aby sme podporili domáce kluby a súťaže. Aj za prenájom športovej haly v Bardejove dlhujeme ešte za minulý rok, ale vyrovnáme to.”

A či by Halanda privítal výstavbu národného volejbalového štadióna? „My sme skromnejší. Nám by stačilo, keby takáto hala bola pre loptové hry, volejbal, basketbal a iné. To je ďalší veľký mínus našej spoločnosti. ”

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.