Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Ľubarskij si už zvykol v Izraeli, góly nezabudol strieľať a na červené karty si už dáva pozor

Sportnet|Publikované 20. nov 2002 o 23:00

Košice/Netanya - Už tretiu sezónu oblieka dres izraelského prvoligového klubu Maccabi Netanya bývalý futbalista Humenného a 1. FC Košice Ruslan

Ľubarskij (na snímke s loptou). Ukrajinský legionár si na Slovensku našiel manželku a ešte prednedávnom bola veľmi aktuálna jeho žiadosť o udelenie slovenského občianstva.

"Zatiaľ ho stále nemám. Všetko stojí na mŕtvom bode. Predsa len už tretí rok som desať mesiacov mimo Slovenska, takže veľmi sa na tom nepracuje. Na Slovensku však mám trvalý pobyt," poznamenal k ťahajúcej sa kauze Ruslan Ľubarskij.

Pochopiteľne, viac nás zaujímalo, ako sa tomuto 28-ročnému útočníkovi darí v izraelskej Premier League. "Trochu som teraz zranený, ale inak je to v poriadku. Mal som nejaké problémy s členkom, pár dní som netrénoval, no už som začal s prípravou," vysvetlil R. Ľubarskij. Jeho klubu sa zatiaľ darí v najvyššej 12-člennej súťaži. Po 9. kole je na výbornej 5. pozícii s 15 bodmi, pričom má rovnaký počet bodov ako štvrtý celok Hapoel Beer-Sheva. Bezkonkurenčne vedie 24 bodmi Maccabi Haifa, ktorá má 6-bodový náskok pred Maccabi Tel-Avivom. V izraelskej lige veľa gólov nepadá. Netanya potrebovala na 15 bodov len 11 gólov a spomínaná Beer-Sheva dokonca len deväť presných zásahov v deviatich zápasoch, čo na štvrtý celok nie je ktovie aká vizitka. Netanya naposledy zdolala doma Hapoel Petach-Tikva 1:0. "Zatiaľ som strelil dva góly, podobne ako ďalší dvaja moji spoluhráči. Náš najlepší strelec strelil 4 góly. Čo sa týka ambícií, tak klub by chcel samozrejme skončiť čo najvyššie. Za môjho pôsobenia sme dva roky po sebe skončili na 7. mieste. V tejto sezóne by sme chceli lepšie umiestniť." Ruslan netají, že pre klub je veľkým lákadlom i štart v pohárovej Európe. "Iste, že zabojujeme, aby sme sa popasolvali o štvrtú priečku, ktorá zaručuje Európu. Uvidíme, ako sa nám bude ďalej dariť." Inak, navonok pokojnému, tichému a miestami i nenápadnému Ľubarskému vie na ihrisku poriadne vzkypieť žlč. Okrem žltých kariet uvidel i tri červené - vo svojej prvej izraelskej sezóne dve, v minulom ročníku jednu. "V prebiehajúcej sezóne som ešte červenú kartu nevidel. Len, aby som to nezakríkol. Dávam si už väčší pozor." Dĺžka kontraktu s Netanyou nie je dlhodobá. Ruslan ju predlžuje stále o rok. Zaujímalo nás, či v dohľadnom čase nezmení pôsobisko. "Neviem o tom, že by bol záujem z iných klubov Izraela. Veľmi sa však o to nezaujímam. Ťažko povedať, či by som išiel niekde inde do zahraničia. Musela by byť dobrá ponuka. V Netanyi som tretí rok a som tu celkom spokojný. S manželkou i šesťročným synom sme si tu zvykli, všetko je v poriadku, máme tu aj teplo, takže sme spokojní." Slovné spojenie ´všetko je v poriadku´ k Izraelu ako keby ani nesedelo. Bombové útoky sú už takmer na dennom poriadku a v živej pamäti máme aj jeden priamo z Netanye, kde palestínski extrémisti odpálili bombu. "To bolo ešte vlani. Tohto roku sa tu našťastie nič také nezopakovalo. Väčšina sa takýchto útokov udeje v pohraničí. Tu, na pobreží Stredozemného mora je o niečo pokojnejšie."

Ruslan sa ešte vlani na niektorých zápasoch stretával s viacerými slovenskými hráčmi. Teraz sa situácia zmenila. "Druhý rok je tu so mnou v klube brankár Maťo Peško. Zo slovenských hráčov v najvyššej súťaži už nie je nikto. Ešte nedávno chytal v Ashdode Ďuro Kakaš, v Rishone Miro Filipko, no teraz Slovákov v I. lige niet," dodal ukrajinský legionár, ktorý sa stále zaujíma o 1. FC Košice a nejako mu nejdú do hlavy posledné výsledky mužstva. "Aj teraz prehrali 0:1. Nerozumiem tomu, začali tak dobre a teraz idú od prehry k prehre," pozastavil sa nad poslednou bilanciou svojho bývalého klubu R. Ľubarskij.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.