Nedeľa, 13. júna, 2021Meniny má Anton

Lock out v NHL: teraz sú na ťahu majitelia klubov

Sportnet|11. dec 2004 o 00:00

BRATISLAVA, TORONTO - "Ak majitelia klubov neprijmú tento návrh hráčskej asociácie NHL a budú stupňovať požiadavky ...

Výber hokejistov z NHL, ktorí sú počas lock outu bez angažmánu, odohrali vo štvrtok večer v Lotyšsku prvé stretnutie európskeho exhibičného turné. Nad tímom HK Riga slovenského trénera Júliusa Šuplera vyhrali 4:2. Pred zápasom položili hráči kvety na hrob útočníka Sergeja Žoltoksa, ktorý zomrel začiatkom novembra po ligovom stretnutí na zlyhanie srdca. Na snímke brankár tímu World Stars Dominik Hašek zasahuje pred domácim Vitalijsom Galuzom, vľavo je obranca Barrett Jackman.

FOTO - ČTK/AP

BRATISLAVA, TORONTO - "Ak majitelia klubov neprijmú tento návrh hráčskej asociácie NHL a budú stupňovať požiadavky na zriadenie platového stropu v kluboch, tak potom je po sezóne," vravel o novej iniciatíve hráčskych odborov v zámorskej profesionálnej lige útočník Ottawy Senators Daniel Alfredsson. Práve hráčska asociácia vyvolala v Toronte po dvoch mesiacoch ticha rokovanie so zástupcami majiteľov klubov za jedným stolom. Odbory prišli s návrhom na celoplošné zníženie platov hráčov o 24 percent, príjem nováčika súťaže by mohol byť maximálne 850-tisíc dolárov namiesto doterajších 1,2 milióna a navrhli aj zavedenie dane z luxusu pre kluby, ktoré prekročia rozpočet 45 miliónov dolárov na sezónu. NHL by tak ročne ušetrila 528 miliónov dolárov, pričom vlaňajšie straty vyčíslila na 224 mil. USD. Hráčska asociácia chce kolektívnu zmluvu na šesť rokov, čo by znamenalo úsporu pre ligu takmer pol miliardy dolárov.

Komisár NHL Gary Bettman (na snímke ČTK/AP) , ktorý zastupuje majiteľov klubov povedal, že návrhy preštudujú a v utorok na budúci týždeň oznámia svoje stanovisko. Všeobecne sa predpokladá, že to bude znamenať kľúčový postoj k záchrane tejto sezóny. Od konca januára by mužstvá stále ešte stihli odohrať aspoň polovicu bežnej základnej časti NHL a potom by nasledovalo play off o Stanley Cup.

V jednom zo špičkových klubov NHL Toronto Maple Leafs by 24-percentné zníženie znamenalo pokles z terajších 61,3 mil. výdavkov na platy na 46,6 mil. dolárov. Najlepšie platení hráči javorových listov Ed Belfour a Mats Sundin by namiesto vlaňajších 8 miliónov dostávali 6 miliónov a najslabšie zarábajúci Nathan Perrott by už nebral 450-tisíc, ale 332 000 dolárov.

Podľa navrhnutej dane z luxusu by kluby za prekročenie rozpočtu platili v prvých troch rokoch 20 - 25 a 30 centov z každého dolára navyše, ak by klub narábal so 45 - 50 mil. dolárov. Pri rozpočte 50 - 60 miliónov by kluby platili už 50 - 55 - 60 centov, pri ešte vyššom rozpočte by plynulo do ligovej pokladnice 60 - 65 a 70 centov. Spomínané Toronto by so svojím rozpočtom 46,6 mil. USD prispelo do ligovej pokladnice sumou 321 400 dolárov (20 centov z každého dolára nad 45 miliónov).

"Nový návrh svedčí o tom, že hráči chcú ukončiť lock out a znova hrať hokej na kanadsko-amerických štadiónoch. Návrh na dvadsaťštyripercentné zníženie platov je výraznejší ako som si na začiatku sporu myslel. Teraz sa tlak presunul na stranu majiteľov klubov. Budeme netrpezlivo čakať na ich vyjadrenie," povedal veterán NHL Peter Bondra (36), ktorý sa pripravuje doma v Poprade, aby v prípade dohody mohol naskočiť do svojej 15. sezóny v NHL.

Nový ročník NHL sa mal začať 13. októbra, ale keďže pôvodná kolektívna zmluva vypršala 15. septembra a na novej sa majitelia klubov s hráčskou asociáciou nedohodli, nastal lock out. Trvá už 87 dní, z pôvodného programu sa neodohralo takmer 400 zápasov. Z vyše 700 hráčov si už takmer polovica našla miesto v európskych kluboch, ďalší hrajú v nižších súťažiach v Severnej Amerike, hviezdy nastúpili v exhibičnej sérii zápasov po európskych mestách, zvyšok len vyčkáva na rokovania o kolektívnej zmluve. Posledná výluka v NHL v sezóne 1994/95 trvala tri a pol mesiaca, presne 103 dní, začalo sa hrať v januári.

Súvisiace články