Piatok, 26. február, 2021Meniny má Viktor

Ljökelsöy obhájil v Kulme titul majstra sveta v letoch

TASR|Publikované 14. jan 2006 o 17:05

Kulm 14. januára (TASR) - Nórsky skokan na lyžiach Roar Ljökelsöy sa stal ma mamuťom mostíku v rakúskom Kulme po druhý raz za sebou majstrom sveta v letoch.

Zverenec fínskeho trénera Miku Kojonkoskiho po absolvovaní štyroch súťažných kôl triumfoval suverénnym spôsobom s celkovým ziskom 788 bodov a obhájil tak zlato zo svetového šampionátu v slovinskej Planici z roku 2004. Striebro získal v Kulme na radosť domácich fanúšikov Andreas Widhölzl (762,4) a aj bronz zostáva v Rakúsku zásluhou Thomasa Morgensterna (752,2).

Ljökelsöy si vytvoril výbornú východiskovú pozíciu už v úvodný súťažný deň, keď dvakrát zaletel za hranicu 200 metrov a usadil sa na čele s náskokom 22,8 bodu pred Morgensternom. V sobotu si vedúcu priečku bez problémov udržal, keď v 3. kole dosiahol výkon 190 m a v záverečnom pokuse pristál na značke 207,5 m. Ljökelsöy bude mať v nedeľu možnosť pridať ďalšie zlato v súťaži družstiev, kde Nóri obhajujú prvenstvo z Planice. Súťaž jednotlivcov nevyšla podľa predstáv lídrovi Svetového pohára Čechovi Jakubovi Jandovi ani dvojnásobnému držiteľovi veľkého glóbusu Fínovi Jannemu Ahonenovi, ktorí obsadili siedme resp. ôsme miesto.

Slovenský skokan Martin Mesík sa v Kulme v piatok neprebojoval do 2. kola medzi elitnú tridsiatku a v sobotu sa na šampionáte už nepredstavil. Zverenec trénera Petra Schlanka pristál v prvom kole hlavnej súťaže na značke 156,5 m a so ziskom 135,8 bodu obsadil konečné 33. miesto. Na predchádzajúcom svetovom šampionáte v Planici obsadil 29. miesto, doterajším maximom pretekára Vimaru Banská Bystrica na MS v letoch je 25. priečka z Oberstdorfu 1998.