Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

LIST CITATELA - Vážený pán predseda

Sportnet|Publikované 29. sep 2002 o 22:00

Disciplinárnej komisie Spišského oblastného futbalového zväzu!Juraj Tremko, Jarná 50, MargecanyPo precítaní clánku, uverejneného v Spišskom

Disciplinárnej komisie Spišského oblastného futbalového zväzu!

Juraj Tremko, Jarná 50, Margecany

Po precítaní clánku, uverejneného v Spišskom denníku dna 16.9. 2002, v ktorom reagujete na listy citatelov, som jednak ako obcan Margecian, fanúšik futbalu, ale aj ako Váš bývalý kolega (o.i. som bol 20 rokov pracovníkom inšpekcie MV SR) dospel k tomu, že musím na Váš clánok reagovat. Samotné rozhodnutie DK, ako aj spôsob prešetrenia veci ma uráža. Jeho výsledkom je totiž to, že v ociach verejnosti sú fanúšikovia, teda obcania Margecian neslušní a futbalisti bitkári. Len na okraj uvádzam, že som taktiež hrával futbal za Lok. Margecany, Strojár Prakovce, Lok. Bane Spišská Nová Ves a Baník Rudnany, takže sa dá povedat, že tomu trochu rozumiem.

Pokial sa týka samotného zápasu medzi FK Margecany a FK Olcnava, hraným 25.8. 2002, sledoval som ho z tribúny ako divák. Samotné dianie na ihrisku nebudem rozoberat, lebo bolo uvedené v clánku z 3.9.2002, s ktorým sa stotožnujem. Ja osobne som nevidel, aby medzi hrácmi oboch mužstiev došlo k nejakému fyzickému napadnutiu (okrem držania, tahania nabok a pod.). Dokonca som nevidel ako fanúšik z Olcnavy preskocil oplotenie, pretože stál s dalšími dvoma vedla tribúny vlavo a ja som venoval pozornost inej veci, o ktorej sa ešte zmienim. Chcem však doplnit, co v clánku z 3.9. 2002 nebolo uvedené a to fakt, že HR Zmij po ukludenní sa napomenul žltou kartou po 1 hrácovi z každej strany. V žiadnom prípade však dianie na ihrisku nemožno považovat za bitku ako to uvádzate v clánku. Podla zainteresovaných osôb a aj tých potrestaných by ste mal použit slovo ruvacka.

Celá záležitost sa zacala na základe písomného vyjadrenia p. Guballu, ktorý bol v uvedenom zápase AR2. Ako sám uvádzate na základe anonymného oznámenia nemohla DK zacal disciplinárne konanie. Bolo potrebné oficiálne oznámenie a tak to bol p. Guballa. Viem si lahko domysliet, kto bol autorom toho anonymu. Dalej uvádzate, že v jeho oznámení bolo presne popísané, ktorý z hrácov sa akým spôsobom zapojil do bitky a boli uvedené aj císla dresov hrácov. Ako je potom možné, že o hrácovi O. Gardošíkovi boli len dohady (aké??), že sa bitky zúcastnil? Dokonca hrác Margecian Petrík tam vôbec nebol, ale zastavenú cinnost mal. Ako to teda p. Guballa videl a môže vôbec byt toto jeho oznámenie považované za dôveryhodné?? Asi nie, ked 5. min. predtým nevidel 4-5 metrový ofsajd, co ale videlo 200 divákov. K veci chcem uviest, že p. Guballa mal hned, ak nieco videl, zdvihnút zástavku, oznámit vec HR, ktorý by rozhodol o treste. To však neurobil, pretože nic také nevidel. A je myslím si zbytocné sa zmienovat o úlohe zápisu o stretnutí. Tá je predsa jasná aj poslednému laikovi, no kedže žiaden z ochrancov poriadku na ihrisku (HR, AR1, AR2, DZ) nemal žiaden dôvod nieco donho uvádzat ostal zápis cistý.

Mám dojem, že o všetkom ste mali dopredu rozhodnuté na základe oznámenia p. Guballu. Sám totiž uvádzate, že sa potvrdili indície, že predstavitelia FK Margecany budú popierat, že k bitke došlo. Nakoniec toto popreli aj HR, AR1, DZ. Co ak nepopreli, pretože nemali co? Keby aj v tom klbku hrácov bolo došlo k niecomu, nemuseli to vidiet. Každý bol na inom mieste a mal iný pohlad. Ten najlepší mal zrejme jediný z nich p. Guballa. Za cestných považujete 3 hrácov Olcnavy a ciastocne aj ich vedúceho mužstva. Ostatní hráci a funkcionári Olcnavy sú necestní. Neviem, k comu mohlo prispiet telefonické (!!!) vypocutie fanúšika Olcnavy, ktorý vnikol na ihrisko. K objektivite istotne nie. Že bol ožratý je pravda a potvrdí Vám zo zase 200 divákov, lebo nadával na všetko a každého. Tento divák totiž musel všetko vidiet ako Clerenc a ktovie ci vedel, že bol na zápase. Pocul som ho totiž cez prestávku hovorit a videl som ho, v akom je stave. Tvrdíte, že ho náš kapitán kopol do hlavy tak toto by neprežil, príp. by dodnes ležal v nemocnici a videl to zase zrejme len p. Guballa a 99 percent ludí by po kopnutí do hlavy šlo do nemocnice a z nej na políciu podat trestné oznámenie. Preco sa tak nestalo je každému jasné ... . Je pravdepodobné, že ho nejaký hrác udrel (žiaden clovek sa predsa nenechá napadnút), ale to neznamená, že už na ihrisku bola bitka. Dalo by sa povedat, že nepriatel bol zlikvidovaný a ide sa dalej. Keby ste napr. ako policajt mal službu, tak mu istotne zo 3-4 obuškom priložíte a ochránite tým aktérov a cistotu hry. To je však prvoradé poslanie a úloha disciplinárnej komisie. K poznámke brankára Margecian, že robice tu cachre machre, na ktorú ste ho upozornili, že nepatrí na pôdu SOFZ len tolko. Co ked mal pravdu? Tak ako ju chcete mat Vy? Ja sa mu ani necudujem. Na zaciatku som uviedol, že sa zmienim o veci, ktorej som venoval pozornost pocas prerušenia hry. Moju pozornost upútal hrác Olcnavy, ktorý sa hnal ku klbku hrácov. Brankár domácich, vysoký muž, mu vbehol do cesty, chytil ho okolo krku a odtahoval ho prec, smerom k AR2 p. Guballovi, ktorý to musel vidiet. On to však musel vidiet tak, že brankár zrejme napadol a bije hostujúceho hráca, ked bol za to ocenený na 3 mesiace nepodmienecne. Taká je pravda v tejto veci, lebo toto som sledoval. Ba dokonca další hrác Olcnavy pribehol k nim a sotil do brankára domácich, naco ten posotil držaného hráca. Vy však máte svoju pravdu, hoci ste to nevideli. Je to tak ako keby ste trestne stíhali a odsúdili takú osobu, ktorá chcela zabránit páchaniu trestnej cinnosti.

K ukladaniu trestov. Dojíma ma Vaše tvrdenie, že kto sa akou mierou podielal na objasnení skutocnosti, taký trest dostal. Podla toho, ked sa niekto niecoho nedopostil, nemal co priznat, tak dostal vyšší trest (vid brankár domácich, ale aj celý prípad). Nehovorím už o rozhodcoch a DZ, samozrejme okrem p. Guballu, ktorý mal byt prvý potrestaný za ovplyvnenie výsledku. Lenže on je najcistejší a najspravodlivejší. Nestranný fanúšik si urcite všimol, že kvôli týmto cachrom machrom mu VsFZ zastavila rozhodcovskú cinnost.

Ked ste p. predseda hrali futbal, isto si viete predstavit situáciu, ked na jednej strane ihriska je klbko hrácov (v tomto prípade pri rohovej zastávke) a na druhej vo vzdialenosti 60-70 metrov je AR1. Co Vám asi k tomu môže povedat, že videla? Nic pretože ani nemohla nic vidiet a ani nemala co vidiet, lebo sa nic nedialo. Verdikt pre nu však znie 5 mesiacov, lebo uviedla nepravdivú svedeckú výpoved. A co ked AR1 Mihaliková mala pravdu ako aj DZ Kalavský, HR Zmij a všetci, ktorí boli ukrivdení? Zamysleli ste sa nad tým vôbec? Alebo mali všetci klamat, priznat si neexistujúcu vinu, proste si nieco vymysliet, aby potvrdili verziu p. Guballu a vtedy by odišli s cistým štítom. Snád si naivne myslíte, žeby všetci (HR, AR1, DZ) boli tak zaviazaní FK Margecany, aby strpeli také vysoké tresty! Vôbec zarážajúce je podla mna, ak takýto názor máte na AR1 Mihalikovú. Necudoval by som sa, aby sa po týchto skúsenostiach znechutené mladé dievca vzdalo tejto cinnosti a urcite aj jej najväcšieho konícka.

Precítal som si dôkladne obidva clánky k predmetnej veci od citatelov z Margecian, avšak nedocítal som sa nicoho, cím by Vás chcel niekto ociernit, alebo vedome Vám uškodit v zamestnaní resp. ociach verejnosti. Práve opacne skôr od Vás citatelia ocakávali spravodlivost, ako od pracovníka, ktorý to má v popise práce, teda je v tom profesionál. Ak predložíte prokurátorovi nedostatocne spracovaný spis, tak Vám ho vráti na došetrenie, resp. Vám dá pokyn, aby ste ho odložili. Máte pravdu, že každému sa vyhoviet nedá, ale v danom prípade ste vyhoveli, žial podla mna nesprávnej strane. Co ked Vám poviem, že mám indície, že p. Guballa a traja hráci Olcnavy a ciastocne vedúci mužstva sa dohodli a budú hovorit tak, aby sa ich výpovede v znacnej miere zhodovali. Co mi na to odpoviete? Neviem ako prebieha konanie takejto komisie (DK), pretože som ako aktívny hrác nemusel byt pred nu predvolaný, ale bolo by mojím potešením, keby som mohol vidiet a precítat si oznámenie p. Guballu, ako aj zápisy všetkých zainteresovaných (ak sa nejaké nachádzajú). Potom by sme sa o nich ako kolegovia mohli dost dlho bavit. To je však len utópia.

K neumožnenému vstupu na zasadnutie komisie prezidentovi FK Margecany Sokolskému len tolko. Ak to zakazuje nejaký predpis, poriadok a pod., súhlasím, ale poznamenávam na Vašu adresu. Kvôli objektivite ste boli ochotný telefonicky vypocut diváka ožrana. Prezident FK bol na zápase, videl co sa dialo a mohol objasnit veci, kvôli objektivite, ak by ste si to želali, alebo byt len prítomný. Jeden múdry povedal Kto chce hladá spôsob, kto nechce hladá dôvod. Vy ste si vybrali druhé!

Záverom by som Vám ako kolegovi chcel povedat nasledovné. Pocas 20 rokov práce na inšpekcii Ministerstva vnútra SR som prešetril množstvo stažnosti na príslušníkov polície. Bolo to tažké sa rozhodovat, ked príslušníci tvrdili svoje a stažovatelia tiež svoje. Bol som osobne presvedcený, že stažovatel má pravdu, žial nebolo svedkov ani iných dôkazov, takže stažnost bolo neopodstatnená. Prešetril som aj vela stažností na príslušníkov, ktorí vykonávali funkcie v rôznych spolocenských záujmových združeniach a pod. Samozrejme mimo pracovnej cinnosti, ako Vy. Z vlastnej skúsenosti viem, že to nerobí v ociach verejnosti dobrú krv a títo policajti sú viac na ociach ludí ako iní obcania. Potom vznikajú také veci, ako tá, o ktorej sa bavíme. Preto ako kolega Vám doporucujem, aby ste sa vzdali tejto funkcie predsedu DK a po tažkej práci, ktorou práca vyšetrovatela nesporne je, relaxoval iným spôsobom (napr. behom na Cingov a pod.). Týmto predídete možno dalším nepríjemnostiam a starostiam, ktoré Vám iste nepridajú pokoja vo Vašom zamestnaní. S iróniou môžem poznamenat, že nahradit Vás môže p. Guballa, on má metódy a spôsoby, ako také veci vyrobit a potom prešetrit.

Za porozumenie dakujem. Dúfam, že tento môj list zoberiete úprimne a neuvidíte v nom dôvod na to, aby ste voci mojej osobe podali trestné oznámenie.

Zapamätajte si nikdy nie je neskoro, všetko sa dá napravit, nikto nie je dokonalý.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.