Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

LIST CITATELA - TRÉNERA

Sportnet|Publikované 16. okt 2005 o 22:00

Týmto clánkom pichnem do osieho hniezda, ale to už raz musí sa k tomu odhodlat. Ked som si precítal úradnú správu Spišského oblastného futbalového

Týmto clánkom pichnem do osieho hniezda, ale to už raz musí sa k tomu odhodlat.

Ked som si precítal úradnú správu Spišského oblastného futbalového zväzu v piatok 7. októbra v novinách Spišský denník KORZÁR, ostal som v úžase. Úradná správa c.11/2005 a DK ukladá trest Jánovi Horváthovi zákazu akejkolvek funkcie v súvislosti s futbalovým stretnutím do konca sútažného rocníka 2005/2006 za hrubé nešportové správanie voci hlavnému rozhodcovi. Každý fanúšik si v tom prípade myslí, že som ho asi inzultoval.

K zápasu Olcnava - Vojkovce. Ja týchto rozhodcov a hlavne mladých ani nepoznám a ani ich mená ma nezaujímajú. Mna zaujíma výkon hrácov na ihrisku. Polcas 0:0, tlak domácich bezúcelný okrem 3 - 4 striel do priestoru bránky. Rozhodovanie v prvom polcase vcelku dobré, a to hralo do karát aj rozhodcom. Remízou polcasu stúpne aj cena za vítazstvo aj rozhodcom. Ved mali iba 5 bodov. Nebolo to potrebné, pán rozhodca, Vojkovce nemajú taký hrácsky káder ako má napríklad Kluknava, V. Folkmar, Gelnica alebo Jamník. Ešte si musíme pockat na body. Nie sme tak dobre po kondicnej stránke i ked herná je badatelná. Obrat rozhodcu v druhom polcase len o 180 stupnov stacil. Ak na jednej strane neodpíska na nášho hráca faul zozadu zrelý na žltú kartu a na druhej strane za pár sekúnd odpíska už faul za možný dotyk a z tejto štandardnej situácie dali domáci gól po našej hrubej chybe. Další skrat rozhodcu, ked náš hrác Gajdoš si v šestnástke urobí hráca domácich a ten ho fauluje a rozhodca to vytiahne von za ciaru šestnástky. Ako reaguje lavicka a tréner? Ked prerušil rozhodca hru a prišiel k lavicke, tak som mu povedal, akým právom Ty mladý zasran nicíš prácu trénera. Ked som odchádzal z lavicky som povedal smerom k fanúšikom domácich, že na posraného aj záchod spadne. Na co mi jeden fanúšik domácich povedal, že to len kompenzuje svoj výkon, ked domáci prehrali zápas s Kluknavou, že ked dnes nevyhrajú, dostane bitku.

Po zápase som sa rozhodcovi za svoj výrok ospravedlnil. Neviem na co sú delegáti na zápase, za co berú peniaze od futbalových klubov. Asi za to, aby spolu fúkali do jednej píštalky, ktorá má falošný tón. Ved niektorí postranní rozhodcovia nevedia dvihnút práporek na správnu stranu. Pozerajú sa na hlavného rozhodcu, kde on ukáže. Neviem podla akých kritérií dnes vyberajú mladých adeptov na rozhodcovský dres, ved niektorí nikdy v živote nekopli sútažne do lopty a o ženách nehovoriac. Však to je výsmech a urážka futbalu. Aký trest dostane rozhodca a delegát, ked nicí krásu futbalu. Ked som si precítal úradnú správu, tak som zavolal p. Schlesingerovi, co to má znamenat. Tak mi povedal, že pre neho je smerodajné co napísal rozhodca a delegát zápasu. Tak som mu na to povedal, že ked niekto vysloví A, nech povie aj B a to teraz týmto clánkom robím.

Ty, tréner, funkcionár a hlavne fanúšik musíš byt slepý, hluchý a ticho, lebo co rozhodca odpíska je správne. On je neomylný! Teraz k rozhodcom. Všetci rozhodcovia v tejto sútaži, cest výnimkám, sú úplatný. Celá športová verejnost to vie a nic nikto nepovie. Raz jeden rozhodca, ked som sa ho opýtal, preco to robia, odpovedal mi otázkou - preco nám funkcionári dávajú?

Chcem upozornit funkcionárov FO nech nevyhadzujú zbytocne peniaze na rozhodcov, nech radšej investujú do mládeže, tam je tá návratnost istejšia. Nezvykol som sa vyjadrovat o rozhodcoch, nech si každý vykonáva svoju prácu na ihrisku. Trénoval som vyššie sútaže, ci už žiacke, dorastenecké alebo mužov. Tam až taký problém nebol, i ked u mužov tiež nie je to v poriadku, ale budiš. Vyššia sútaž, vyššia úroven rozhodcov, ako v okresnej sútaži. Ak príde rozhodca na dorastenecký zápas pod vplyvom alkoholu, ked hrác ktorého som striedal mi povie, že z rozhodcu cítil alkohol, co na to poved.

Pozor, kolegovia tréneri, volte správne slová, lebo v okrese za vás rozhodujú rozhodcovia a delegáti, aký dostanete trest, lebo oni sedia v komisiách okresného futbalového zväzu. Oni vašu celotýždennú prácu znicia behom jednej sekundy svojím verdiktom.

Proti blbosti sa bojovat nedá! Ako napísal pán Tomajko vo svojom príspevku, jedine dobrá spolupráca môže pomôct futbalu, aby boli všetci spokojní, najmä Ty, fanúšik futbalu.

Ján Horváth

Poznámka redakcie: Tento príspevok je názorom citatela (trénera). Redakcia s jeho obsahom sa nemusí stotožnovat ani súhlasit.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.