Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

LIST ČITATEĽA

Sportnet|Publikované 22. okt 2002 o 22:00

Poznáte 11. Božie prikázanie? Nevezmeš meno SOFZ nadarmoPodnetom na napísanie môjho listu sa stal list rozhodcu Švarca, i keď ma dosť "porušal" už

Poznáte 11. Božie prikázanie? Nevezmeš meno SOFZ nadarmo

Podnetom na napísanie môjho listu sa stal list rozhodcu Švarca, i keď ma dosť "porušal" už list šéfa SOFZ p. Kačengu (bol to rozhovor s predsedom SOFZ pozn. red.). Arogancia, ktorá z nich sršala a cynické vyjadrenia na adresu novinárov, či už na p. Petrušku alebo p. Klapáča, potvrdzujú ich vlastnú malosť, zakomplexovanosť a nedotknuteľnosť. Uráža to aj mňa, hoci nie som novinár, ale verný fanúšik, ktorý navštevujem na Slovensku aj v zahraničí. Záver z nich je všetci sa tomu h...o rozumiete, iba my máme recept na pravdu a múdrosť. Čo nám nepasuje zvaľme to na agentúru JPP a vec je pre nás vybavená. Ako pštrosy. Ako hráč som mal a mám v úcte všetkých objektívnych rozhodcov a úprimne ich obdivujem za ich obetavosť v prospech futbalu. V poslednej dobe ma zaráža neprípustnosť omylov, ako sa prezentujú predstavitelia SOFZ, pričom zarážajúco amatérsky kryjú svoje prešľapy a omyly. Aj ruskí partizáni by si po toľkých zmätkoch priznali vinu. Čo na tom, že dodatočne si priznajú chybu, pochopiteľne nepriamo. Chcete dôkazy? I keď som známy zápas Margecany Olcnava nevidel, na základe článkov v Sp. denníku som vydedukoval Vaše dve nepriame priznania. Jeden čitateľ sa vás pýtal, na základe čoho ste vyniesli tresty, keď bol zápis čistý. Pozorne som si všimol, že v liste p. Bednára sa to hemží morálkou a PŠM (pre neskoršie narodených politické školenie mužstva, alebo PSČ čitateľov), ale elegantne sa vyhol problému zápisu a vôbec ho nespomínal. Prečo? On to dobre vie. Pán Kačenga mu v rozhovore nepriamo odpovedá citujem: "Nemienime reagovať na určité polopravdy a fámy. Všetky komisie pracujú na základe zápisov o stretnutí od rozhodcov a delegátov." A aby sa úplne zosmiešnili a priznali chybu, uvedú v ÚS, že KR dôrazne upozorňuje, aby DZ, HR a AR do 24 hodín podali príp. námietku k zápasu. Nič to, že "s krížikom po funuse", ale urobili si dodatočné alibi. Čo na tom, že "čachre-machre" nezastavili činnosť AR Guballovi a veselo pískal ďalej, až jeho podrazy musel zastaviť krajský VsFZ. Vysvetlite prosím čitateľom, aj novinárom (oni sa to už asi aj boja spýtať) prečo p. Guballu nepotrestal už SOFZ a za čo ho potrestal VsFZ? Druhé priznanie chyby. Vo zverejnenom odvolaní FK Margecany vám odcitovali prílohu 2 k disc. poriadku, bod 1 po B, kde sa hovorí o potrestaní klubu, ktorého príslušníci (v tomto prípade diváci) sa výtržnosti dopustili, buď niekoho napadli, alebo vnikli na ihrisko. FK Olcnava ste za jej diváka-pijaka nepotrestali, až keď vám to Margecanci našepkali, tak ste začali trestať. Naposledy FK Sp. Tomášovce pokutou za to, že ich divák vnikol na ihrisko v Mlynkoch a inzultoval AR. Ako nám vysvetlite toto? Kvôli čomu tam sedí celá DK a pozná disc. poriadok?

Príkladov zakrývania si oči rozhodcami je v každom kole mnoho, no ako píše p. Petruška, mohli by uškodiť klubom a tak sa všetci tvárime, že sa nič nedeje. Zrazu si niekto dovolí adresne kritizovať na základe faktov, čo je normálne a prirodzené a nestačím sa diviť neprimeraným reakciám. Urazený, samoľúby policajt sa vyhráža trestným stíhaním, pričom sa sám degraduje svojimi "hláškami". Medzinárodný rozhodca na poznámku novinára, že o uvedenej veci nenapísal ani čiarku, reaguje svojsky arogantne My sme to tak skonštatovali." Chlapec, ktorý možno niekde v Nemecku umýva riad vo voľnom čase s "gasterbaitermi" rozhoduje mestskú ligu mladších žiakov a s otvorenými ústami sleduje nemecký futbal sa hrá na poloboha. Ide dávať rozumy človeku, na ktorého meno futbaloví fanúšikovia dodnes spomínajú a sympatie si získava ďalej ako novinár. Aké je meno toho chlapca, hral futbal? Aha, aby dodal vážnosť svojej osobe, uviedol aj svoju nemeckú adresu. My tu žijúci Slováci sme včera zliezli zo stromu. Nech si kúpi futbalový magazín Kicker a prečíta si množstvo podrobnej (nie všeobecnej, aká sa ho dotkla) a zdrvujúcej kritiky na adresu rozhodcov, ktorú oni akceptujú a učia sa z chýb a pracujú na ich odstránení. Potom možno pochopíte "prečo napísal ten článok a možno nazrie do vyšších futbalových sfér a nebude sa hrať na vlastnom piesočku."

Príklady zakrývania očí? Treťoligoví rozhodcovia, pasujúci sa zrejme na špičku okresu Kotrády a Marflák, v zápase Jaklovce V. Folkmar zrejme predpokladali priebeh zápasu za bežný, pretože v ÚS som nenašiel žiadne tresty. Čo na tom, že AR Marflákovi po dvoch neuznaných góloch nadávali do ko....v všetci okrem topoľov pri ihrisku a odvtedy mal do konca zápasu prideleného bodyguarda (usporiadateľa), ktorý ho chránil pred bitkou. V jednej chvíli za Marflákovým chrbtom dotyčný usporiadateľ "na body vyboxoval" diváka, ktorý takmer inzultoval Marfláka. Ten to musel a nechcel vidieť. Už nehovorím o konci zápasu, keď ich pred bitkou od fanúšikov museli doslova natlačiť cez dvere unimobunky, kde majú šatňu. DK nič nezistila, lebo zápis bol čistý a na fámy a na agentúru JPP nebudú reagovať. Kde bol delegát? Predseda SOFZ žiada od všetkých okolo futbalu, aby dali mladým rozhodcom pokoj a nechali ich pískať. Pár som ich videl aj na tomto zápase a lepšiu školu ututlavania veci si nemohli želať. Smutné je, že ich v tom vyškolili a predviedli arbitri považujúci sa za "niečo" v okrese. No mnohí z nich za to nemôžu, že ich dali pískať kraj (môže za to niekedy otecko, niekedy ujo ...), musia sa s tým zmieriť. Potešilo ma ich pomenovanie p. Petruškom z "rýchloodchovu". Zobral mi to z jazyka, ja ich dlho volám "rýchlokvasení" alebo burčák. Ešte sú nezrelí, a už ich nazývajú vínom.

Ďalší príklad. V zápase Margecany Hnilčík vylúčil HR Kunzo brankára Hnilčíka Novottu, ktorý následne mal slovný konflikt s AR Jančárom, a čo nasledovalo ma aj na okresné pomery šokovalo!!! Brankár prichádzal k tribúne, siahol si do trenírok, uchopil do ruky nejakého červíka čo našiel v trenírkach, vybral ho a kýval ním smerom k divákom. AR Jančár to asi nechcel vidieť, podobne aj DZ Tkáčik. Bližší kabát, ako košeľa, čo na tom aké neregulárne podmienky pre futbal sú v Hnilčíku. V Hnilčíku je možno zvyknutý "kývať" smerom k tribúnam po oboch stranách ihriská (tzv. cestná a lesná tribúna). Hneď som si spomenul na dojemné slová z listu predsedu DK Bednára, že chce dosiahnuť, aby na futbal chodili aj manželky futbalistov s deťmi. Najmä po tom, keď sa ma môj maloletý syn spýtal, prečo ujo ukazuje "pipíka". V praxi však DK nič preto nerobí.

Preto vážení páni z SOFZ, úradujúci na úkor voľného času a zadarmo ako to pri každej príležitostí prezentujete, ak už ste sa na to dali, tak to buď robte stopercentne, nie iba vtedy, keď je Vám to po chuti, alebo to nerobte vôbec. Skúste aj prijať kritiku od čitateľov, rešpektujte prácu novinárov a učte sa tolerovať aj iné názory než Vaše, najmä keď sú podoprené neodškriepiteľnými faktami. Dokážte futbalovej verejnosti, že to robíte v prospech futbalu a nie v prospech seba, príp. svojich kumpánov zo spriaznených klubov.

Poznáte 11. Božie prikázanie? Nevezmeš meno SOFZ nadarmo. I tak še da, i tak še da.

Prosím o zachovanie anonymity.

Meno a adresu čitateľa máme v redakcii.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.