Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Lisogorovú a Pavlovsa, ktorým našli doping, vylúčili z hier

Vitalijs Pavlovs v drese Rigy. (Autor: SITA/AP)
SITA|Publikované 23. feb 2014 o 07:58

Lisogorová a Pavlovs neprešli v minulých dňoch dopingovými kontrolami.

SOČI. Medzinárodný olympijský výbor vylúčil pre porušenie dopingových predpisov zo zimných olympijských hier v Soči ukrajinskú bežkyňu na lyžiach Marinu Lisogorovú a lotyšského hokejistu Vitalijsa Pavlovsa. Obom zároveň odobral účastnícke diplomy.

O trestoch rozhodla disciplinárna komisia Medzinárodného olympijského výboru, ďalšie sankcie udelia obom športovcom príslušné športové federácie.

Netušila, že liek je na listine

Lisogorová mala pozitívny test na trimetazidín, ktorý sa objavil na zozname zakázaných látok len 1. januára. Športovkyňa odmietla úmyselné užitie zakázaného stimulantu. Pred disciplinárnou komisiou v sobotu priznala, že 16. a 17. februára si vzala liek Preductal, ktorý obsahoval aj zakázanú látku. Pozitívne ju testovali 18. februára. Lisogorová netušila, že trimetazidín je od 1. januára na čiernej listine.

Pri vypočúvaní priznala, že je jej chybou, že nemala k dispozícii aktuálnu verziu zoznamu Svetovej antidopingovej agentúry. Lisogorová obsadila v Soči v šprinte voľnou technikou i na 10 km klasicky zhodne 58. miesto.

Doplnok stravy mu odporučili v Rige, tvrdí

Vo vzorke 24-ročného útočníka Pavlovsa našli 19. februára zakázaný metylhexanamín. Ide o rovnakú látku, akú objavili v tele nemeckej biatlonistky Evi Sachenbacherovej-Stehleovej 17. februára po pretekoch s hromadným štartom. Za pozitívnym výsledkom testov môže byť aj užitie kontaminovaného potravinového doplnku stravy.

Pavlovs nastúpil v Soči za Lotyšov vo všetkých piatich stretnutiach a dosiahol jednu asistenciu. Jeho tím stroskotal vo štvrťfinále turnaja na Kanade. Pozitívny test potvrdila aj kontrolná B-vzorka. Hráč tvrdí, že užíval potravinové doplnky na odporúčanie lekára v Diname Riga. Rovnaké prípravky mali dostávať aj ďalší hokejisti tohto klubu KHL.

Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.