Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

Lipták: V Trenčíne musíme zo seba vydať všetko

Nemá slov. O dôvodoch krachujúcich zámerov sa Petrovi Liptákovi (vpravo) ťažko hovorí. (Autor: sita)
Sportnet|Publikované 4. apr 2013 o 22:00

Tatran Prešov je na tom ziskom bodov podobne ako Zlaté Moravce, v počte nastrieľaných gólov sú naši zarovno s obhajcom titulu zo Žiliny.

Je to len malá cena útechy. Čo do bodového zisku je na tom na jar podobne ako Tatran Prešov aj celok zo Zlatých Moraviec (má však o jeden zápas menej), v počte nastrieľaných gólov sú naši zarovno s obhajcom titulu zo Žiliny. Dokonca v tomto mikrosúboji sklamaných boli o prsia vpredu, lebo jediný gól zaznamenali skôr ako futbalisti spod Dubňa. Netypický a dosiaľ jediný strelec mužstva vedeného trénerom Ladislavom Totkovičom – Petráš – dostal však po červenej karte na Slovane dvojzápasový dištanc. Jeho rolu proti Senici si nik zo spoluhráčov neosvojil, podujme sa na to niekto najbližšie v Trenčíne v rámci 25. kola Corgoň ligy na ihrisku AS v sobotu o 17.30?

PREŠOV. Hostitelia naposledy uhrali bod v B. Bystrici, celkovo v odvete ich nazbierali jedenásť, keď ešte neprehrali a dva razy sa rozišli so súperom zmierlivo.

Tím spod hradu Matúša Čáka Tatran pokoril v tomto ročníku v jesennej časti východniarov dva razy rovnakým výsledkom (2:1) - doma aj na ihrisku Tatrana.

Prešovčania si iste pamätajú na ostatný vzájomný duel vo vlastnom prostredí, keď síce do prestávky viedli, ale po zmene strán sa len prizerali vírivému pohybu rivala, ktorý ovládol ihrisko a totálne domácich zdeptal svojou pohyblivosťou a chuťou. Vtedy síce neboli Prešovčania tiež na tom najlepšie, ale predsa len nie až v takom útlme ako momentálne.

Prichodí však oprášiť nedostatky, ktoré vtedy rozhodli o porážke a vyvarovať sa ich. Veď aj zlé na niečo dobré môže poslúžiť. Hoci hráčom v zeleno–bielom drese možno aktuálne všeličo vyčítať, jedno im nemožno uprieť – úprimnosť. Neokúňajú sa, keď hľadajú odpovede na citlivé a nepríjemné otázky. Hoci sa im o tom neľahko komunikuje.

„Dúfam, že nabudúce už budeme hovoriť po inom výsledku,“ vystihol chmúrne dialógy stredopoliar Peter Lipták, ktorého sme pristavili po ďalšom neobľúbenom výsledku v zápase so Senicou.

Duel nedokončil, ale nie preto, že by herne nestačil alebo nevládal. „Odvádzal som špinavú prácu, mal som zabraňovať akciám protihráčov a moje striedanie riešilo posilnenie ofenzívy. Nebolo to o fyzických silách, ale o morálnych. Veľmi sme chceli aspoň raz skórovať, no nepodarilo sa to,“ konštatoval defenzívny záložník Tatrana.

Neprehrávať už vopred

Hoci sa stále hovorí iba o absencii gólov, pointa kritiky je zašitá niekde inde. V bojazlivosti, nedostatku odvahy a sebavedomia. Pokiaľ si hráč neverí, tak by nemal na ihrisko ani vstúpiť. Čo ak je to ale typický znak pre celé mužstvo?

Zostať v šatni sa nedá, takže prichodí vykročiť smerom k obratu a postupnému zdvíhaniu hláv. Chlapci predsa neplačú ani sa vopred nevzdávajú. Nemožno to ale len proklamovať slovne, treba si za tým stáť v každom súboji na pľaci, pri každej akcii, prihrávke, strele. Ak sa hráči nebudú báť vlastného tieňa, uhnú im aj rivali.

Lenže treba to mať upratané najprv v hlavách a brať to ako samozrejmosť, nie ako niečo, čo je nepredstaviteľné a zložito realizovateľné.

Potom si aj P. Lipták bude môcť zodpovedať otázku, ktorú nahlas vyslovil: „Neviem, čím to je, že nedávame góly, lebo šance sa pritrafia. Pritom ofenzívnych hráčov máme kvalitných, takých, čo to vedia, len to v zápasoch nedokážu zatiaľ zužitkovať.“

Vraj tieň vysokej prehry zo Slovana už nemátal, ale i tak akoby boli naposledy Prešovčania miestami pod sedatívami. Pripomínali človeka, ktorý sa ocitne v trasovisku a čím viac chce uniknúť z bažín, tým hlbšie sa zabára do brečky. Je v tom skôr zúfalstvo ako niečo cieľavedomé a presne cielené.

„Že zlyhala stredová formácia? Nerád by som sa k tomu vyjadroval, to je skôr otázka pre trénera,“ obišiel citlivý bod Lipták.

Nuž, neprislúcha mu hodnotiť zloženie mužstva a obsadenie postov, ale naozaj záložníci ako keby neexistovali. Hlavne smerom dopredu. A práve Trenčín má šikovných borcov v tejto formácii, tých bude treba držať na uzde.

„Náš súper má výhodu, že je zvyknutý na umelý trávnik. Je to kombinačný a behavý tím a pokiaľ chceme obstáť, musíme vydať všetky sily. Nikto sa nesmie šetriť. A nemalo by sa stať, aby sme znovu na začiatku duelu inkasovali, lebo potom sa to ťažko otáča. A čo by sme mali urobiť inak než dosiaľ? Nie je jednoduché takto narýchlo to rozobrať, nerád dávam dopredu dajaké vyhlásenia a robím prognózy. Stále sa snažíme vyhnúť nedostatkom, ale stále nás naháňa zlá séria. Možno aj preto, že sa zostava podchvíľou obmieňa vinou zranení či vylúčení alebo po žltých kartách. To ale nemožno preceňovať, máme rozhodne na viac, než sme dosiaľ ukázali. Len už sa patrí opustiť výkony, čo nevedú k úspechom,“ zamyslel sa nad aktuálnou úlohou Peter Lipták.

Porekadlo o každej pesničke, ktorá sa raz skončí, Prešovčania iste dobre poznajú. Radi by si teda už v Trenčíne prestali nôtiť tú smútočnú a nahradili ju nejakou veselou. Len či poznajú dobre slová a melódiu?

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.