Utorok, 19. októbra, 2021Meniny má Kristián

Lipták Sejna sa udomácňuje v St. Louis

Sportnet|21. okt 2003 o 00:00

Pred pol rokom len málo slovenských hokejových fanúšikov poznalo meno rodáka z Liptovského Mikuláša Petra Sejnu. Po tvrdých rokoch v zámorskej konkurencii sa naňho tesne pred koncom základnej časti minulého ročníku NHL usmialo šťastie. Po tom, čo získal .


Peter Sejna. FOTO – TASR

Pred pol rokom len málo slovenských hokejových fanúšikov poznalo meno rodáka z Liptovského Mikuláša Petra Sejnu. Po tvrdých rokoch v zámorskej konkurencii sa naňho tesne pred koncom základnej časti minulého ročníku NHL usmialo šťastie. Po tom, čo získal cenu Hobeyho Bakera pre najlepšieho hráča univerzitnej súťaže NCAA, kde hrával v tíme Colorado College, mu jeden z popredných tímov NHL Saint Louis Blues ponúkol dvojročný kontrakt. V poslednom zápase reagular season dostal pri zranení Mellanbyho v stretnutí v Colorade šancu hneď v prvom útoku pri hviezdach Demitrovi a Tkachukovi.

„Paľo mi veľmi pomohol, s jemu vlastnou pohodou ma uviedol do mužstva a ľahšie som zvládol prechod do kabíny NHL. No a prekonať hneď v premiérovom zápase legendárneho brankára Patricka Roya bola jednoducho paráda,“ spomína Sejna. Neprekážalo mu, že vtedy asi prvýkrát v živote nastúpil na pravom krídle. Hovorí o sebe, že nemá žiadnu výraznú prednosť, ale snaží sa všetky individuálne činnosti stále zlepšovať súbežne. Presne to o svojom hokejovom profile vraví Peter Šťastný.

V apríli nasledovala prekvapujúca nominácia do slovenskej reprezentácie a P. Sejna sa zo svetového šampionátu z Helsínk vrátil s bronzovou medailou. Na MS zvládol rolu čakateľa na odchod domov, no nakoniec ostal až do konca a odohral štyri zápasy.

V tejto sezóne absolvoval v tíme Saint Louis všetky štyri zápasy, v poslednom domácom dueli s Washingtonom (4:1) si pripísal svoje prvé dve asistencie.

„Výsledok vyzerá jednoznačne, ale na ľade to nebolo vôbec ľahké. Capitals majú vyrovnaný skúsený tím. Nechcem nič zakríknuť, ale s nástupom do novej sezóny som spokojný. Pomohlo mi, že som v minulom ročníku zažil spomínanú premiéru v NHL. V lete bolo potom veľmi dôležité, že mi vyšiel kemp. Pred zužovaním kádra tesne pred začiatkom ligy som síce vnímal isté napätie, no subjektívne som cítil slušnú formu. Hrávam v druhom útoku s Dougom Weightom, ktorý patrí k najlepším nahrávačom v celej NHL, a s ďalším skúseným borcom Dallasom Drakem. Naša lajna funguje dobre, verím, že ostaneme pokope aj naďalej. Dostávam na ľade dosť priestoru, tréner Joel Quenneville ma posiela aj na presilovky.“

Dvadsaťštyriročný Sejna je v profesionálnom hokeji zriedkavým javom. Študuje na univerzite v Colorado Springs náročnú kombináciu matematiky s ekonomikou.

„Po podpise profesionálnej zmluvy som štúdium, prirodzene, musel prerušiť. Chcem ho dokončiť v lete, som už v záverečnom štvrtom ročníku.“

V posledných dňoch zvládol P. Sejna aj množstvo mimohokejových vybavovačiek. „Keď mi povedali, že ostávam v tíme Blues, začal som si zháňať apartmán. Bývam v ňom sám a je neďaleko od domu Demitrovcov. Pred troma dňami mi prišlo auto z Worcestru (sídli tam farma Saint Louis, pozn. red), kde som ho nechal po minulej sezóne. Zariaďovanie už mám za sebou, bez auta by to bolo prakticky nemožné. Paľo Demitra mi stále skvele pomáha, usmerňuje ma. Zopárkrát som zašiel k nim na návštevu, no veľa času zatiaľ nebolo.“

Súvisiace články