Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Lipany nehovoria len o záchrane. Chcú atakovať 9. miesto

Lipany zimujú na 13. mieste druhej ligy, v jari by sa radi posunuli vyššie. (Autor: facebook Inter Bratislava)
Daniel Dedina|Publikované 22. jan 2019 o 23:00

Plánujú posilniť ofenzívu, prišli bratranci Hovančíkovci.

LIPANY. Tým, ktorí v priebehu jesennej časti už odpisovali Lipany, vyslali futbalisti Odevy v jej závere jasný signál.

Po dvoch víťazne zvládnutých jarných predohrávkach, s Prešovom a na pôde vedúceho Pohronia, síce zostali zverenci Pavla Vytykača v zostupovom pásme, avšak na dvanástu priečku znamenajúcu záchranu v súťaži strácajú len dva body.

Beznádejná situácia to teda rozhodne nie je...

Červeník sa osvedčil, sústredenie bude tam

Aktuálne už celok zo Šariša naplno zaberá v zimnej príprave.

Tú odštartoval 8. januára a okrem tréningov v domácich podmienkach má od 13. do 16. februára naplánované herné sústredenie v Červeníku neďaleko Trnavy.

„Zimné obdobie máme tradične rozdelené na tri fázy. Prvá je určená na dobitie bateriek po vianočných sviatkoch, ďalšie sú zamerané na prechod do požadovaného herného systému,“ povedal nám asistent trénera ŠK Odeva Lipany Emil Jacko.

Z desiatich prípravných stretnutí ukrojilo mužstvo prvú pätinu.

Cez víkend zdolalo lídra IV. ligy Sever Spišské Podhradie 4:1, v utorok čelilo konkurentovi v boji o uchovanie si druholigovej kože Bardejovu.

Najbližšie, v sobotu o 11.00 hod., čaká Lipany súboj s lídrom tretej ligy FC Košice, zápas odohrajú na domácej umelej tráve.

Zaujímalo nás, ako dospeli tamojší futbaloví činovníci k výberu nie úplne najznámejšej destinácie pre sústredenie, ktorá je navyše vzdialená vyše 350 km.

„V Červeníku sme už dvakrát počas výjazdov na zápasy druhej ligy prespali, sú tam veľmi dobré podmienky, výborný personál na čele s majiteľom. Slovo dalo slovo a rozhodli sme sa to teraz cez zimu skúsiť,“ vysvetlil Jacko.

Káder chcú stabilizovať do konca mesiaca

Vydarený záver jesene bol pre Lipany impulz k tomu, aby výrazné rošády v kádri nenastali.

Tomášovi Juskovi bolo umožnené nájsť si nový klub na polročné hosťovanie, hráči po zranení a tí, ktorí doposiaľ hrávali menej, by mali nájsť uplatnenie v nižších súťažiach.

Do známeho prostredia sa vracajú bratranci Hovančíkovci.

Skúsený 28-ročný Juraj, majúci na konte 107 ligových štartov, prichádza z Lokomotívy Košice, o sedem rokov mladší Matej, považovaný za veľký talent, hosťoval uplynulý rok v rodných Šarišských Dravciach.

„Káder sme sa snažili udržať pokope. Prípravu s nami začal aj Dávid Kočik, kmeňový hráč Slovana Bratislava, ktorý naposledy hrával v Spišskej Novej Vsi. Po dvoch týždňoch nám oznámil, že sa mu rysuje niečo iné, a tak sme sa korektne rozišli. Niečo ešte máme rozrobené, káder chceme do konca januára stabilizovať. Aby na sústredenie už šla konečná dvadsiatka hráčov,“ pokračoval Emil Jacko.

Možno siahnu po ďalšej staronovej tvári

Odevu najviac tlačí topánka v ofenzíve, v 17 druholigových meraniach síl sa strelecky presadila len trinásťkrát.

V priemere ide o 0,76 gólu na zápas.

Niet divu, že práve týmto smerom sa snaží uberať pri posilnení mužstva.

„Poškuľujeme po ľavonohom krídelníkovi. Možno pôjde o staronového hráča v našich službách, uvidíme, ako sa to vyvrbí,“ načrtla dlhoročná stálica v štruktúrach lipianskeho klubu.

V klube si veľa sľubujú od Vilkovského, ktorý po vystrábení sa zo zranenia naznačil, že by mohol naplniť očakávania.

Ofenzívne možnosti sa snažia rozšíriť aj talentovaní dorastenci Aleš Štroncer a Filip Marton, ktorí sa momentálne pripravujú s áčkom.

So Skalicou by najradšej hrali v jeseni

Poriadne zaťažkávajúcou skúškou bude pre lipianskych futbalistov hneď úvod jarnej časti.

V domácom prostredí privítajú ašpirantov na postup Skalicu i Poprad, medzitým si „odskočia“ na šesťbodový súboj do Trebišova.

„Samozrejme, ťažký žreb. Ale netreba panikáriť. Pohronie kráčalo súťažou bez prehry a vidíte, podarilo sa nám tam zvíťaziť. Veríme si. Škoda, že aj zápas so Skalicou sa ešte nepredohrával, bolo dobré počasie a dalo sa hrať. Nevadí, treba zostať pri zemi a ďalej na sebe pracovať,“ poznamenal Emil Jacko, ktorý s bratom Štefanom zostávajú v pozícii asistentov hlavného kouča Pavla Vytykača.

Prvoradým cieľom Lipian je záchrana v súťaži, ale nechcú sa uspokojiť len s ňou.

„Vynasnažíme sa čo najviac ťahať k deviatemu miestu tabuľky,“ dodal E. Jacko.

Rozostupy v celkovom poradí nie sú veľké, momentálne deviaty Šamorín má o päť bodov viac než Lipany, siedme žilinské béčko o šesť.

Bez dovoleniek to nejde

Lipany sa od začiatku sezóny netaja tým, že aj napriek posunu do kvalitatívne vyššej triedy, ktorú druhá liga oproti tretej predstavuje, fungujú v amatérskych podmienkach.

Nie je to v porovnaní s celkami, ktoré pracujú v rýdzo profesionálnych podmienkach, alebo minimálne spolovice, príliš veľký hendikep? Výjazdy na opačný koniec republiky bez úľav v civilných zamestnaniach nie sú možné...

„Celoslovenská súťaž je náročnejšia, z ekonomického i časového pohľadu. Na túto tému sme hovorili aj s hráčmi a snažili sa to vydiskutovať k spokojnosti všetkých strán. Zhodli sme sa, že ideme do toho. Chlapci sú si vedomí, že bez dovoleniek sa to nezaobíde a je to na úkor ich súkromných aktivít, času s rodinou. Všetci sme s tým stotožnení,“ podotkol k nutnej obeti zo strany hráčov i realizačného tímu asistent trénera Lipian Emil Jacko.

(dd)

Prípravné zápasy

26. január (11.00 hod.) Lipany - FC Košice

29. január (17.00 hod.) Spišská Belá - Lipany

2. február (11.00 hod.) Lipany - Šarišské Michaľany

9. február (11.00 hod.) Vranov - Lipany

13. február (čas bude upresnený) Spišská Nová Ves - Lipany

16. február (11.00 hod.) Stará Ľubovňa - Lipany

23. február (11.00 hod.) Lipany - Giraltovce

2. marec (čas bude upresnený) Lipany - Spišská Nová Ves

Autor: Daniel Dedina

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.