Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

"Lindsey je mi ľúto," tvrdí Maria Rieschová

SITA|Publikované 8. mar 2009 o 12:28

Okrídlená fráza o tom, že víťazstvo je v správnych rukách platí v súvislosti so ziskom slalomového glóbusu pre Nemku Mariu Rieschovú v ročníku 2008/09 Svetového pohára dvojnásobne.

OFTERSCHWANG.

Dvadsaťštyriročná zjazdárka, ktorá ešte vlani žala úspechy skôr v rýchlostných disciplínach, v práve vrcholiacej sezóne pomerne nečakane ovládla dianie v najtočivejšej disciplíne. Z ôsmich slalomov Svetového pohára ani raz neskončila horšie ako na 6. priečke a na prelome rokov predviedla málo vídanú dominanciu, keď triumfovala na štyroch pretekoch v rade.

Postupne zvíťazila v španielskej La Moline, rakúskom Semmeringu, chorvátskom Záhrebe aj slovinskom Maribore. Nedávno vo Val d´Isere sa dokonca stala majsterkou sveta v slalome. "Teším sa veľmi, tento glóbus za slalom som veľmi chcela,“ komentovala pre nemecké médiá po definitívnom zisku sezónneho víťazstva M. Rieschová. V sobotu jej v Ofterschwangu stačila aj celková piata priečka, keďže jej hlavná konkurentka, Američanka Lindsey Vonnová, vypadla v 2. kole z líderskej pozície. Pred finálovým slalomom vo švédskom Aare má Rieschová pred Vonnovou k dispozícii už nedostižných 185 bodov.

"Lindsey je mi ľúto, radšej by som si sezónny slalomový titul vybojovala v priamom súboji, ale výsledný efekt je ten istý - glóbus je glóbus. Navyše moja americká súperka má v tejto sezóne zálusk aj na iné glóbusy ako ten slalomový,“ dodala M. Rieschová.

Rodáčka z Garmisch-Partenkirchenu je prvou Nemkou od roku 1976 s krištáľovým glóbusom za slalom. Vtedy ho získala Rosi Mittermeierová. Aktuálna slalomová šampiónka má navyše z uplynulej sezóny na konte aj glóbusy zo superkombinácie a super G. "Tento slalomový glóbus je naozaj v správnych rukách. Maria bola počas celej sezóny suverénna. Vôbec som nepochyboval o tom, že získa slalomový glóbus,“ uviedol šéf alpskej sekcie nemeckého lyžovania Wolfgang Maier.

Rieschová počas väčšiny sezóny bojovala s Vonnovou aj o najcennejší glóbus, ktorý sa udeľuje za celkové prvenstvo vo Svetovom pohári. Pred finále v Aare je však, zdá sa, rozhodnuté v prospech predsa len všestrannejšej Američanky, ktorá má k dobru 369 bodov.

Súvisiace články