Sobota, 12. júna, 2021Meniny má Zlatko

Lindros po ôsmom otrase mozgu zvažuje definitívny koniec kariéry

TASR|2. feb 2004 o 13:46

New York 2. februára (TASR) - Hviezdny kanadský hokejista Erik Lindros podľa viacerých zámorských médií zvažuje po nedávnom ôsmom otrase mozgu definitívne ...

New York 2. februára (TASR) - Hviezdny kanadský hokejista Erik Lindros podľa viacerých zámorských médií zvažuje po nedávnom ôsmom otrase mozgu definitívne ukončenie kariéry. Z rovnakých dôvodov ukončil profesionálnu kariéru už v minulosti aj brat mohutného centra New Yorku Rangers Brett Lindros.

"Hovoril som s ním v stredu, je značne frustrovaný," reagoval bývalý brankár jazdcov Mike Richter na aktuálny fyzický i duševný stav Lindrosa. Kanadský center utrpel zranenie 28. januára po "čistom" zákroku washingtonského obrancu Jasona Doiga a vzápätí otrasený odkorčuľoval na striedačku. "Zatiaľ nie sú dôvody na žiadne špekulácie v tomto smere. Podľa lekárskej diagnózy tomu zatiaľ nič nenasvedčuje. Lindros hral zanietene, nekompromisne a utrpel ťažký náraz," reagoval majiteľ, generálny manažér i tréner Rangers v jednej osobe Glen Sather.

Lindros, ktorý vynechal celú sezónu 2000/2001 pre opakované následky otrasu mozgu zo 7. finálového zápasu Východnej konferencie v roku 2000, sa podrobil neurologickému vyšetreniu v Montreale. Na jeho stav dozerá neurológ Karen Johnston, ktorý odporučil predčasný koniec kariéry aj členovi Siene slávy NHL a niekdajšiemu brankárovi Richterovi. "Existujú dva dôvody prečo sa Lindros nemôže dostať zo série otrasu mozgov. Tým prvým a hlavným je skutočnosť, že vďaka svojej postave korčuľuje často s hlavou dolu, viac ako ktorýkoľvek iný hráč v NHL. Keď ho washingtonský Doig narazil naposledy minulý týždeň, Lindros sa pozeral smerom dolu. Druhým dôvodom je generálny manažér Philadelphie Bobby Clarke, ktorý ho učil hrať starým buldočím štýlom. Osem otrasov mozgu a neskôr nenaplnená kariéra," uvádza internetový server pittsburghlive.com.

Najužitočnejší hráč NHL z roku 1995 patril k najproduktívnejším hráčom jazdcov tejto sezóny, v 39 stretnutiach zaznamenal 10 gólov a 22 asistencií. Napriek tomu, že oficiálna verzia o ukončení kariéry bývalého kapitána Flyers ešte neexistuje, pesimistické názory prevládajú aj u bývalých spoluhráčov z Philadelphie. "Je toho už veľa. Bohužiaľ, ale viacero ľudí by si malo sadnúť spoločne a zakázať mu hrať. Treba sa zaujímať už viac o jeho budúci život, ako o hokej. V prvom rade potrebuje zdravie. Jedného dňa bude chcieť mať rodinu, musí pozerať trochu dopredu. Ak má chronické problémy, potom môžu nastať vážne problémy. Je mi ho ľúto. Je to smutné, ale dúfam, že to bude OK," poznamenal hviezdny krídelník letcov Mark Recchi, ktorý v minulosti prekonal následky otrasu mozgu. "Je to už ôsmy otras. Mal by začať premýšľať o tom, čo bude ďalej, ak skončí s hokejom. Musí jednoducho prehodnotiť svoj doterajší život," dodal elitný center Flyers Jeremy Roenick.

pb

Súvisiace články