Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

Limit na Európu sa Urbanovi rozplynul v pražskom teple

Jozef Urban na vlaňajšom košickom maratóne. (Autor: Judita Čermáková)
Sportnet|Publikované 11. máj 2018 o 22:00

Maratóncovi nevyšiel ani druhý pokus, ale nevzdáva sa.

KOŠICE. Košičanovi Jozefovi Urbanovi sa ani na druhý pokus nepodarilo zabehnúť čas pod 2:21 hod., ktorý je limitom pre účasť na augustových majstrovstvách Európy v Berlíne.

Kým pred necelými dvoma týždňami z trate odišiel už v prvej polovici kvôli kríze, v ostatnú nedeľu na pražskom maratóne síce dobehol do cieľa štrnásty v celkovom poradí a piaty z Európanov, ale za vytúženým časom zaostal o vyše štyri minúty.

Vedel, že to bude ťažšie

Pražský maratón v jeho plánoch pôvodne nebol, prípravu smeroval k dobrému výkonu v Hamburgu.

„Do Prahy som odchádzal s tým, že idem do druhého pokusu. Vedel som aj to, že týždeň po Hamburgu už môže byť aj dosť veľké teplo. Viac by ma možno mrzelo, keby som to neskúsil. Dopadlo to ako to dopadlo. Vedel som, že už to bude ťažšie,“ povzdychol si Urban.

Na rozdiel od Hamburgu, kde bežal sám, v Prahe zvolil úplne inú taktiku.

V teple odpadávali aj favoriti

„Bežal som v skupine prvých žien, ktoré to rozbehávali na čas okolo 2:22 hod. Prvú polovicu sme zabehli za 1:11:22. Cítil som sa veľmi dobre a na 28. kilometri som sa rozhodol pre únik a trochu som zrýchlil. Išlo to dobre, ale napokon som si všimol, že druhá ženská skupina aj s pacemakerom predbehla prvú a dobieha aj mňa, a tak som si povedal, že v skupine to pôjde lepšie. S prvou ženou som bežal až do 34. kilometra, kde som dostal kŕč do pravej nohy, a tak som sa začal v nasledujúcich dvoch-troch kilometroch dávať dokopy. Kŕč ustúpil, ale už som vedel, že mám na limit veľkú stratu,“ opísal Urban.

Napriek tomu sa snažil zabehnúť čo najlepší čas a napokon z toho bol slovenský výkon roka.

A to ešte v závere Jozef ako pravý gentleman nepredbehol v cieľovej rovinke druhú dobiehajúcu ženu.

Hoci je smutný z toho, že limit napokon nevyšiel, potešilo ho, že dobehol a nevzdal to ako mnohí iní bežci z elitnej skupiny.

„Byť štrnásty v celkovom poradí v Prahe je veľmi dobrý výsledok, keďže tam je kvalita elitných bežcov trochu vyššia ako v Košiciach,“ doplnil Urban.

V príprave 4 000 kilometrov

Pre splnenie limitu urobil Urban maximum. Strávil aj 26 dní na sústredení v Maroku, ktoré je po Keni ďalším obľúbeným miestom pre prípravu vytrvalostných bežcov.

„V Keni je väčšinou teplo a trénuje sa vo výške zhruba o šesťsto metrov nad morom nižšie, vo výške 1800 metrov. Aj v Maroku sa pripravovali svetoví bežci, predovšetkým tí, ktorí behávajú steeplechase. Problémom trochu bolo to, že šesť dní po sebe pršalo, dokonca aj snežilo. Odbehol som také objemy, ktoré som nikdy predtým nebehával. Aj špeciálne tréningy naznačovali, že by sa mi mohlo podariť odbehnúť limit na ME. Príprava bola super a ak budem mať možnosť, určite sa do Maroka rád vrátim,“ priblížil Urban prípravu.

Tá bola nasmerovaná na Hamburg a bola výborná. Za štyri mesiace nabehal okolo 4 000 kilometrov.

„Chybou asi bolo, že som posledné tri týždne pred Hamburgom trochu prepaľoval špeciálne tréningy. Asi som ich mal bežať voľnejšie a nie šarpať sa. Ale teraz je to už jedno. Musím sa pozerať dopredu, nie dozadu,“ skonštatoval.

Na ME by šiel aj za vlastné

Už na budúci víkend čakajú košického bežca majstrovstvá Slovenska v polmaratóne v Tlmačoch.

Keby sa Urbanovi podarilo vyhrať, tak by získal piaty polmaratónsky slovenský titul v rade.

„Potom sa už sústredím na prípravu na košický maratón, ktorý bude zároveň majstrovstvami Slovenska a tiež tam budem obhajovať titul. Verím, že mi zdravie vydrží,“ priblížil plány na najbližšie mesiace.

Z tých ešte zatiaľ definitívne nevyškrtol ani ME v Berlíne.

„Nevzdávam sa. Možno mi Slovenský atletický zväz ponúkne šancu štartovať aj na ME, keďže mám odbehnutý z minulého roka čas z Košíc 2:21:51 a na zväze na to môžu prihliadať. Ak sa to podarí, tak budem rád, hoci si to možno budem hradiť sám. Určite to neodmietnem a išiel by som zabojovať a pokúsil sa tam odbehnúť limit,“ dodal Urban.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.