Sobota, 10. apríla, 2021Meniny má Igor

Ligety získal malý glóbus v posteli

TASR|18. mar 2011 o 08:03

Ani piatkový obrovský slalom mužov v rámci finále Svetového pohára alpských lyžiarov vo švajčiarskom Lenzerheide sa neuskutoční pre nepriazeň počasia.

LENZERHEIDE. Na zjazdovke Silvana Beltramettiho pribudlo v noci zo štvrtka na piatok 25 cm nového snehu a trať už nebolo možné pripraviť na zodpovedajúcej úrovni. Organizátori oznámili, že náhrada pretekov nie je možná.

Víťazom celosezónneho hodnotenia v obrovskom slalome sa teda rovnako ako vlani stal Američan Ted Ligety, ktorý mal pred finálovým týždňom v Lenzerheide náskok 77 bodov pred Nórom Akselom Lundom Svindalom a 80 pred Francúzom Cyprienom Richardom.

Dvadsaťšesťročný Ligety získal tretí malý glóbus za obrovský slalom za ostatné štyri roky a aj víťazstvom na nedávnych majstrovstvách sveta v Garmisch-Partenkirchene potvrdil pozíciu svetového lídra v tejto najtechnickejšej disciplíne.

Američan mal impozantný nástup do sezóny. Vyhral úvodné tri preteky obrovského slalomu v Beaver Creeku, Val d'Isere a Alta Badii a bol dokonca na čele celkového poradia Svetového pohára. Jeho spanilú jazdu zastavila až chyba a pád v druhom kole v Adelbodene. V Hinterstoderi bol trinásty, v Kranjskej Gore tretí, keď ho od víťazného Carla Janku delilo 12 stotín. Súperov deklasoval čistým a pritom agresívnym štýlom.

"So spôsobom, akým som túto sezónu vyhral, som naozaj spokojný. Vlani to nebol žiaden zázrak. Teraz som jazdil tak, ako som chcel," konštatoval olympijský víťaz z Turína v superkombinácii.

Dvadsaťšesťročný rodák z utahského Salt Lake City ešte spal, keď dostal správu od hlavného trénera americkej reprezentácie Sashu Rearicka. "Zobudila ma esemeska od Sashu. Prevrátil som sa na druhý bok a spal som ďalej. Až potom prišli tréneri so šampanským," prezradil Ligety.

V ohrození je aj piatkový slalom žien. Podľa zdrojov z Lenzerheide posunuli štart 1. kola z 9.00 h na 11.00 h a organizátori robia všetko pre to, aby dostali trať do vyhovujúceho stavu.

Na štart deviateho a posledného slalomu sezóny 2010/11 by sa mala postaviť aj Slovenka Veronika Zuzulová. Členka elitnej skupiny slalomárok, ktorá má šancu na posun na konečné 4. miesto v celosezónnej klasifikácii disciplíny, si vyžrebovala štartovné číslo 7.

Keďže držiteľka slalomového glóbusu je už známa - Rakúšanka Marlies Schildová, pôjde najmä o pokračujúci súboj o veľký glóbus medzi Američankou Lindsey Vonnovou a Nemkou Mariou Rieschovou. Vonnová má aktuálne na čele náskok 27 bodov.

Konečné poradie SP v hodnotení obrovského slalomu mužov (po 6 pretekoch): 1. Ted Ligety (USA) 383 bodov - malý glóbus, 2. Aksel Lund Svindal (Nór.) 306, 3. Cyprien Richard (Fr.) 303, 4. Kjetil Jansrud (Nór.) 240, 5. Carlo Janka (Švaj.) 235, 6. Thomas Fanara (Fr.) 233.

Aktuálne poradie vo Svetovom pohári žien (po 32 z 34 pretekov): 1. Lindsey Vonnová (USA) 1705 bodov, 2. Maria Rieschová (Nem.) 1678, 3. Tina Mazeová (Slovin.) 1039, 4. Elisabeth Görglová (Rak.) 992, 5. Julia Mancusová (USA) 976, 6. Tanja Poutiainenová (Fín.) 729, ... 20. Veronika Zuzulová (SR) 310.

Súvisiace články