Streda, 28. júla, 2021Meniny má Krištof

Ligety je majstrom sveta v obrovskom slalome

Ted Ligety (Autor: TASR/AP)
SITA|18. feb 2011 o 14:25

Ted Ligety získal pre svoju krajinu prvú zlatú medailu na MS v alpských disciplínach v nemeckom Garmisch-Partenkirchene, keď v piatok vyhral obrovský slalom.

Ted Ligety získal pre svoju krajinu prvú zlatú medailu na MS v alpských disciplínach v nemeckom Garmisch-Partenkirchene, keď v piatok vyhral obrovský slalom.

GARMISCH-PARTENKIRCHEN. Americký lyžiar Ligety je v obrovskom slalome známa firma, veď už na predchádzajúcich MS bol bronzový. V tejto sezóne 26-ročný zjazdár vyhral v decembri v rade tri súťaže Svetového pohára v technicky najnáročnejšej alpskej disciplíne a priebežne v nej vedie.

Striebro s minimálnou stratou 8 stotín vydoloval Francúz Cyprien Richard, bronz Rakúšan Philipp Schörghofer (+0,43 s).

Druhé zlato pre Američana z veľkého podujatia

Ligety teraz získal druhé zlato na vrcholnom podujatí, predtým na ZOH 2006 v kombinácii. Richard má na šampionáte druhú medailu, lenže zlatú získal v tímoch a individuálne zažil pocit na stupňoch prvýkrát.

Pravda, nie vo SP, tam už pódium spoznal štyrikrát, naposledy v januári z najvyššieho stupňa na najťažšom obrákovom profile v Adelbodene. Schörghofer bol vo štvrtej z piatich súťaží najväčšou nádejou na prvé mužské zlato alpskej veľmoci. Mladý pretekár vyhral aj generálku na MS, keď 6. januára bol najrýchlejší na podujatí Svetového pohára v Hinterstoderi.

Najrýchlejší v 1. kole Svindal skončil až štvrtý

Najlepší čas v 1. kole dosiahol Nór Aksel Lund Svindal. Preteky sľubovali do jej druhej časti mimoriadny športový zážitok, lebo čerstvý šampión zo superkombinácie mal len tesný náskok pred "svorkou" svojich rivalov. Druhú pozíciu si vyjazdil Schörghofer, zaostal len 5 stotiniek.

Tretí čas mal Chorvát Ivica Kostelič (+0,23), ktorý po zisku bronzu v úvodnom super-G odcestoval oddychovať domov. Vrátil sa na oba slalomy, pričom vysokým favoritom je najmä v tom nedeľňajšom špeciálnom. Na zlato v obrovskom slalome si v 2. kole brúsili zuby aj ďalší traja poprední lyžiari, Ligety (+0,25 s), Švajčiar Didier Cuche (+0,38) i jeho krajan Carlo Janka (+0,49).

O čosi viac už zaostával Francúz Cyprien Richard (+0,71), ale napríklad po niektorej z medailí mohol za určitých okolností poškuľovať z 12. miesta skúsený Čech Ondřej Bank (+1,33). Z prvej 30-ky totálne pokazili svoje jazdy obrákový špecialista Talian Massimiliano Blardone i americký univerzál Bode Miller.

Nikto zo zadných pozícií však v druhej jazde nedokázal vyčarovať senzačný výkon. A tak prvý vážny kandidát na titul sa zrodil až z jazdy Richarda, ktorý nemal k nemu ďaleko. Ako jediný prešiel optimálne kritériový úsek v strede svahu, kde bol nájazd do strmého previsu zatvorený extrémne položenou bránkou.

Tam sa skončili nádeje Kosteliča a jediný, kto úplne nestratil rytmus, získal zlato. Bol to Američan Ligety, ktorého triumf je vzhľadom na prebiehajúcu celú sezónu logický.

V 98-člennom štartovom poli boli aj dvaja slovenskí lyžiari. Dvadsaťšesťročný Jaroslav Babušiak obsadil 41. miesto, keď za víťazom zaostal v súčte časov o 6,29 s. Po prvom kole bol štyridsiaty štvrtý, v druhom dosiahol 43. čas. O šesť rokov mladší Adam Žampa figuroval vo výsledkovej listine prvého kola na 46. priečke, ale rozhodcovia ho dodatočne diskvalifikovali za vynechanie hneď tretej bránky po štarte. Celkovo preteky dokončilo 53 lyžiarov.

Neoficiálne výsledky - obrovský slalom mužov:

1. Ted Ligety (USA) 2:10,56 min, 2. Cyprien Richard (Fr.) +0,08 s, 3. Philipp Schörghofer (Rak.) +0,43, 4. Aksel Lund Svindal (Nór.) +0,49, 5. Kjetil Jansrud (Nór.) +0,73, 6. Thomas Fanara (Fr.) +0,76, 7. Carlo Janka (Švaj.)+0,92, 8. Didier Cuche (Švaj.) +0,93, 9. Gauthier de Tessieres (Fr.) +0,94, 10. Marcus Sandell (Fín.) +1,10, ... 41. Jaroslav Babušiak +6,29, ... Adam Žampa - diskvalifikovaný v prvom kole za vynechanie bránky

Súvisiace články