Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Liga mládeže Spiša

Sportnet|Publikované 9. dec 2008 o 00:00

GELNICA. Centrum voľného času v Gelnici v spolupráci so Šachovým oddielom TJ Slovan Gelnica usporiadalo 1. kolo Ligy mládeže Spiša v rapid šachu za

účasti 67 šachistov z podtatranského a spišského regiónu, ale aj zo Sabinova, Stropkova či Košíc. Mladí šachisti súťažili v dvoch turnajoch hraných švajčiarskym systémom na 7 kôl, pričom vyhodnocovaných bolo päť vekových kategórií a navyše v každom turnaji ďalšie 3 dievčatá.

V turnaji starších "majstrov" zvíťazil medzi 17 účastníkmi Peter Petko s plným počtom bodov (7) pred Milanom Turzákom (obaja z Gelnice) 5,5 b a Danielom Gálikom zo Spišskej Starej Vsi 5,5 b, ktorý mal horšie pomocné hodnotenie. Dievčatá Mária Britaňáková 3,5 b a Michaela Ofčáková 2 b zo Sp. St. Vsi sa medzi chlapcami nestratili a potvrdili, že v ich mestečku sa šachu darí. V turnaji starších vekových kategórií dominovali čo do počtu aj výkonnosti Gelničania a Starovešťania.

V turnaji mladších vekových kategórií započítavanom do Šachovej Grand Prix Slovenska zvíťazilo po prvykrát v LMS dievča. Medzi 50 účastníkmi bez straty bodu zvíťazila Henrieta Kopnická z LŠ Poprad, 2. skončil po jedinej prehre s víťazkou a ziskom 6 bodov Matej Cisko zo Sp. St. Vsi a bronzovú priečku vďaka lepšiemu pomocnému hodnoteniu obsadil Michal Galovič z CVČ Poprad pred Branislavom Jadroňom zo Spišskej Novej Vsi (obaja 5,5 b). Ocenené boli aj ďalšie najlepšie dievčatá - 2. Andrea Drotárová (5 b, Svidník+Stropkov), 3. Lea Mudríková (4 b, Kežmarok) a 4. Iveta Drotárová (4 b, Svidník+Stropkov). Pozornosť si zaslúži aj iba

7-ročný František Gábor z Margecian, ktorý obsadil celkovo peknú 12. priečku ziskom 4,5 bodu.

V jednotlivých vekových kategóriách boli ocenení vecnými cenami:

do 8 rokov - 1. F. Gábor, Margecany, 2. K. Marianovičová, Sabinov, 3. M. Molnár, CVČ Poprad,

do 11 rokov - 1. Ma. Cisko, Sp. St. Ves, 2. M. Galovič, CVČ Poprad, 3. S. Sakalík, Svidník+Stropkov

do 14 rokov - 1. H. Kopnická, CVČ Poprad, 2. B. Jadroň, Sp. Nová Ves 3., Gálik Dal. , Sp. St. Ves

do 16 rokov - 1. Želonka D., Sp. St. Ves, 2. A. Kollár, 3. R. Lacko, obaja Gelnica,

do 20 rokov - 1. P. Petko, 2. M. Turzák, obaja Gelnica, 3. Dan. Galik, Sp. St. Ves.

Seriál piatich turnajov v celkovom hodnotení určí majstrov Spiša v šachu mládeže pre sezónu 2008/09.Tradičné podujatie pokračovalo v sobotu v Smižanoch druhým kolom.