Streda, 16. júna, 2021Meniny má Blanka, Bianka

Liečba šokom nepomohla NHL

Sportnet|16. dec 2004 o 00:00

Vedenie hráčskej asociácie NHL svojím návrhom plošne znížiť platy o 24 percent zaskočilo aj samotných hokejistov. Veľkorysý ústupok však na podpis novej kolektívnej dohody a vytúžený začiatok 88. ročníka súťaže nestačil. Zástupca majiteľov Gary Bettman

trvá na platovom strope. Nad lákavý okamžitý úsporný efekt 600 miliónov dolárov na mzdách stavia systémovú reguláciu.

"To je zrejme definitívny koniec sezóny. Hráčska asociácia neponúkne ďalšie návrhy, tých 24 percent bolo z jej strany niekoľko krokov dopredu. Jednoducho sa nebude ďalej naťahovať ako na trhu. Hokejisti sa rozletia do Európy," hovorí slovenský útočník Buffala Miroslav Šatan.

Hráči sa pokúsili preklopiť negatívnu verejnú mienku na svoju stranu šokujúcou ústretovosťou. Kým v lete sa diskutovalo o päťpercentnom znížení platov, zrazu zástupcovia hráčov frajersky obetovali takmer štvrtinu. Nie rovným dielom, ale diferencovane vo vzťahu k výške príjmu. Kým kategórií s platom do 800-tisíc dolárov by sa krátenie vôbec nedotklo, hviezdy zarábajúce nad päť miliónov (zo slovenských hráčov tam patria Pálffy, Demitra, Šatan) by sa museli uskromniť s až o 35 percent nižším.

Napĺňa sa tak prognóza agenta Petra Svobodu, že majitelia klubov dali Bettmanovi nôž na krk a zároveň klapky na oči - platový strop. Hráči okrem dramatického zníženia platov ponúkli luxusnú daň i možnosť vyvolania arbitrážneho postupu zo strany klubov. (Doteraz mali naň právo iba hráči).

Útočník New York Rangers Robert Holík napadol v New York Post majiteľov: "Stále len klamú, zavádzajú číslami o stratách. Ich zámer je jasný. Chcú rozbiť hráčsku asociáciu a začať s novými hráčmi."

Reálny pokrok v studenej vojne o NHL nenastal. Posunuli sa len emócie. Hráči zabodovali, ponúkli vyše pol miliardy dolárov. Čierneho Petra v hre o väčšieho chamtivca má Bettman. (ju)

Súvisiace články