Sobota, 27. február, 2021Meniny má Alexander

Líder Hrbatý: Musia sa pridať aj spoluhráči

Sportnet|Publikované 19. sep 2006 o 00:00

BRATISLAVA - Tenisti Slovenska hrali v Davisovom pohári doteraz šesť zápasov o účasť vo svetovej skupine, z toho štyri razy baráž vyhrali. Po februárovej prehre v 1. kole v Čile (1:4) im žreb prisúdil Belgicko, s ktorým v závere tohto týždňa zohrajú ...

Vynovený daviscupový tím Slovenska pred barážovým zápasom s Belgickom, zľava: Lukáš Lacko, Dominik Hrbatý, kapitán Miloš Mečíř, Michal Mertiňák, Pavol Červenák. FOTO PRE SME - DUŠAN BARBUŠ

BRATISLAVA - Tenisti Slovenska hrali v Davisovom pohári doteraz šesť zápasov o účasť vo svetovej skupine, z toho štyri razy baráž vyhrali. Po februárovej prehre v 1. kole v Čile (1:4) im žreb prisúdil Belgicko, s ktorým v závere tohto týždňa zohrajú zápas o záchranu v 16-člennej elitnej skupine. Mužstvo hostí prišlo s dvoma hráčmi z prvej štyridsiatky svetového rebríčka, Olivierom Rochusom (31.) a Kristofom Vliegenom (34.), v pozícii favorita, kým tím Slovenska s lídrom Dominikom Hrbatým (28.) i mladíkmi Lukášom Lackom (206.) a Pavlom Červenákom (330.) bude mať výhodu domáceho prostredia.

"Viem, že proti Belgičanom bude hlavná ťarcha na mojich pleciach. No musia sa pridať aj spoluhráči. Ideálne by bolo, keby som vyhral obidve dvojhry a zvyšný bod by sme pridali vo štvorhre alebo v ďalších dvoch singloch," naznačil cestu k trom bodom Hrbatý. Vlani potiahol Slovensko až do finále s Chorvátskom (2:3), no v rozhodujúcom zápase o "šalátovú misu" zostal príliš osamotený. Dominik podáva na domácej pôde v Davisovom pohári mimoriadne výkony, z doterajších 10 duelov prehral iba jediný - v minuloročnom semifinále s Argentínčanom Davidom Nalbandianom. "Formu mám dobrú, v príprave ju ešte doladím," poznamenal 28-ročný Bratislavčan. Ešte v piatok hral na turnaji ATP v Pekingu, po návrate domov sa postupne aklimatizuje. Po včerajšom tréningu si ľadoval zápästie pravej ruky, ale to by nemalo ohroziť jeho štart v súboji s Belgickom.

Nehrajúci kapitán tímu Slovenska Miloš Mečíř vyberie druhého hráča do singlov z trojice Lukáš Lacko, Michal Mertiňák, Pavol Červenák. Účasť pôvodne nominovaného Iva Kleca (199.) definitívne padla, po písomnej žiadosti o zmenu v registrácii štátnej príslušnosti z nemeckej na slovenskú v Medzinárodnej tenisovej federácii bude môcť reprezentovať až v sezóne 2007. Klec trénuje s mužstvom, zvyká si na atmosféru v tíme.

"Druhého hráča a zostavu na štvorhru určím podľa výkonov chlapcov v príprave," oznámil Mečíř. Zdá sa, že popri Hrbatom by v dvojhre mal nastúpiť Lacko, ktorý mal v Čile úspešnú daviscupovú premiéru, a Mertiňák by si tak šetril sily na štvorhru po boku Hrbatého.

Belgičania trénovali včera napoludnie len vo dvojici Kristof Vliegen - Gilles Elseneer. Večer pricestovali do Bratislavy aj Olivier Rochus a Dick Norman. Jednotka tímu Rochus prišiel s čerstvým triumfom z challengerového turnaja vo francúzskom Orleanse.

V pokladnici zostalo ešte posledných 200 lístkov na piatkové dvojhry prvého dňa zápasu Slovensko - Belgicko. V sobotu je na programe štvorhra a v nedeľu zostávajúce dva single. (on)

Zápasy Slovenska v baráži o svetovú skupinu DC

1997 Kanada (v Montreale) 4:1
1998 Argentína (v Buenos Aires) 3:2
2001 Čile (v Prešove) 3:2
2002 Rumunsko (v Prešove) 1:4
2003 USA (v Bratislave) 2:3
2004 Nemecko (v Bratislave) 3:2
2006 Belgicko (v Bratislave) ?

Súvisiace články