Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Letné zásoby sa bežkárom v zime zídu

Sportnet|Publikované 27. sep 2006 o 22:00

Poprad V stredisku Ramsau rozložili v uplynulých dňoch svoj stan slovenskí reprezentanti v behu na lyžiach. Tréner Peter Bartoň mal so sebou

osvedčenú dvojicu Martin Bajčičák a Ivan Bátory, ktorú dopĺňal Michal Malák (na snímke). Ten si pobyt na ľadovci Dachstein hradil z vlastného vrecka za pomoci sponzorov, kým predošlý výcvikový tábor v Belmekene mu zaplatil klub ŠKP Štrbské Pleso a na rehabilitačnom pobyte v Turecku nebol.

Momentálne sú bežkári v Tatrách, podrobia sa funkčnému vyšetreniu, na rad prídu i ľahké tréningy a budúci týždeň znovu odídu na dva týždne na Dachstein. Po návrate sa doma zdržia len pár dní a vzápätí vyrazia do Škandinávie, kde absolvujú záverečnú prípravu na snehu. Potom sa už nachystajú na ostrý štart - v novembri ich čakajú prvé preteky nového ročníka Svetového pohára na 15 km voľnou technikou v Gällivare. To znamená, že rovnako ako vlani, i tentoraz vynechajú ouvertúru "sveťáku" šprint v nemeckom Düsseldorfe.

"Dostali sme poriadne do tela," začal líčiť dojmy z makačky na ľadovci M. Malák a pokračoval: "Zamerali sme sa na objemy a silovú prípravu. Jedna fáza bola na snehu, druhá mimo neho. Bola to kombinovaná príprava. Dve hodiny denne sme dreli predpoludním a rovnaký čas popoludní v rovnakých štvordňových blokoch. Po každom z nich bol jeden deň voľnejší zameraný na regeneráciu. Vyskúšali sme si nielen lyže, ale aj kolieskové lyže, bicykel, posilňovňu. Zamerali sme sa na šprinty aj intervalové tréningy." Dosiaľ zbierali bežci kilometre, postupne budú fazónu vylaďovať s dôrazom na techniku a rýchlosť. Keďže sa pohybovali v nadmorskej výške nad 2500 metrov, bolo to naozaj namáhavé. "Čím sa teraz zásobíme, to sa nám zíde v sezóne. Bez driny , hoci je nepríjemná, to však nejde." Hoci Malák je predsa len v nevýhodnejšej pozícii ako jeho dvaja top-športovci, predsa neľutuje zložitosť získavania prostriedkov na takéto akcie. Verí, že sa postupne dostane na takú úroveň, aby mal aj on stabilnejšie zázemie.

Po odchode trénera Slovákov Ivana Hudáča od reprezentačného kormidla (zamieril do Slovinska) bola dilema, kto by sa ujal po ňom taktovky. Už po pár mesiacoch zverenci vyjadrujú spokojnosť so svojím návrhom, aby sa na pozíciu štátneho kouča dostal P. Bartoň. "Spolupráca zatiaľ funguje výborne a sme spokojní," naznačil Malák. Jeho ambície siahajú k tomu, aby bodoval v nastávajúcom ročníku SP a šupol sa do prvej tridsiatky. "Lákajú má aj vyššie pozície, hoci konkurencia je vyrovnaná a hocikto z tridsiatky môže byť aj v najlepšej trojke. Aj majstrovstvá sveta v Sappore sú veľkou výzvou a rád by som sa prebojoval tiež medzi prvých tridsať borcov." Michal by mal v tomto ročníku dopĺňať osvedčené duo, čo znamená maximálny počet štartov vo Svetovom pohári. Chcel by sa lepšie prezentovať i v klasike, od ktorej sa dosiaľ trochu dištancoval.

Na ľadovci aj exotika

Svet nespí a usiluje sa letné či jesenné mesiace maximálne využiť na dôkladné "nafutrovanie" kondície. Na Dachsteine naši bežkári videli v akcii množstvo pretekárov, ktorí budú ich súpermi na podujatiach SP. Okrem zástupcov z tradične silných krajín (Česko, Rusko, Fínsko, Švédsko, Ukrajina, Estónsko, Rakúsko, Nórsko, Taliansko) prišli i ďalší. "Z toho vyplýva, že nikto nezaháľa a snaží sa získať taký základ, aby v zime obstál. Dokonca sme zahliadli aj zástupcov z exotických končín- Japonska, Turecka, Kórei, Afriky, ale pricestovali i Chorváti. Ani pretekári zo vzdialenejších kútov zemegule neľutujú cestu, aby si oprobovali pobyt na ľadovci," komentoval situáciu v Rakúsku M. Malák. Pravdaže, každá výprava sa pridržiavala osvedčeného receptu prípravy a zaberala podľa svojho programu. Kto si zvolil najvhodnejší variant, to sa ukáže až počas zápolení v úzkej stope.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.