Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Leško prežil "čistky" v Prostějove

Skvelý skokan. Richard Leško v uplynulých mesiacoch efektné smeče predvádzať nemohol. (Autor: sita)
Sportnet|Publikované 29. júl 2009 o 00:00

Poriadnu dávku smoly okúsil v uplynulej sezóne odchovanec košického basketbalu Richard Leško. Slovenský reprezentant sa po výbornom ročníku v Maďarsku, kde patril medzi najlepších hráčov ligy, presunul do českého Prostějova, ktorý mohol byť tiež iba ďalší

m medzistupienkom do lepšej európskej súťaže. Potenciál na to nesporne mal. Plány však totálne zničil roztrhnutý predný krížny väz v kolene, po artroskopii si deväť mesiacov neťukol. Neposilní preto v odvetnej fáze kvalifikácie ani národný tím, ale začiatok novej klubovej sezóny by už stihnúť mal.

KOŠICE. Len tri zápasy stihol Richard Leško odohrať za svojho nového zamestnávateľa BK Prostějov a koleno "odišlo." Zranenie bolo vážne, takže vrátiť sa už do konca sezóny nestihol. Prakticky ju teda celú vynechal.

Nevykašľali sa naňho

"Možno v závere sezóny som to už mohol skúsiť, ale to sa už hralo semifinále play-off a vracať sa po takom výpadku v kľúčových zápasoch, by bol veľký skok," vraví R. Leško. V Prostějove sa však naňho nevykašľali, dajú mu ešte šancu. Všetko totiž nasvedčuje tomu, že v klube ostane aj v nadchádzajúcom ročníku. Záujem je obojstranný, už sa len vylaďujú detaily. "Som rád, že sa zachovali seriózne. Chcú, aby som to, na čo ma brali v minulej sezóne, odviedol v tejto. Veria mi a to je dobré."

Do prípravy na budúci týždeň nastúpi, aj keď spočiatku ešte určite nepôjde naplno. "Pred dvoma mesiacmi som absolvoval ešte jednu artroskopiu na prečistenie kolena, takže ešte rehabilitujem. Spočiatku na sto percent nepôjdem, ale kým sa začnú zápasy, bude to v poriadku," vraví majster Slovenska z roku 2007.

Najťažšia sezóna

V Prostějove, napriek tomu, že nemohol poriadne presvedčiť o svojich kvalitách, prežil obrovské čistky. Z kádra, ktorý nepostúpil do finále, neostal kameň na kameni. "Z minulej sezóny sme zostali štyria, aj z toho dvaja mladí. Tretie miesto sa tu skrátka berie ako neúspech," komentuje veľké upratovanie v kabíne. Ambície budú aj teraz finálové a Leško vie, že sa musí rozbehnúť po zranení rýchlo, inak sa ani s ním hrať nebudú. "Určite. Ak nezaberiem, idem preč, to si uvedomujem. Bude to fakt náročné, po tom, čo som deväť mesiacov nehral. Určite to bude moja najťažšia sezóna."

Do reprezentácie by šiel rád

V týchto dňoch má svoje druhé sústredenie v príprave na odvetnú fázu kvalifikácie B-divízie majstrovstiev Európy slovenská reprezentácia. Ak by bol košický rodák fit, aj on by teraz potil tričko s partiou z národiaku. A veru, poriadne by sa zišiel, zvlášť v situácii, keď visí veľký otáznik nad štartom Radoslava Rančíka. V prvej polovici kvalifikácie pred rokom, i keď nedopadla najlepšie, Leško ukázal, že pre mužstvo je značnou oporou. "Samozrejme, že pozvánku by som neodmietol, ak by som nemal tieto zdravotné problémy. Veľmi som sa na to tešil, je to veľká škoda. Ja totiž hrám za reprezentáciu rád, o to viac ma to mrzí." Teraz je preňho prvoradé dostať sa čo najskôr do herného rytmu, aby si opäť oprášil meno. "Minulé leto to vyzeralo dobre, bol som spokojný. Človek plánoval, ale spadol som na zem. Musím sa veru dostať, kde som bol," potvrdil 28-ročný pivot.

Súvisiace články