Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Len tak na okraj: Svetlo tmu nepremohlo

Sportnet|Publikované 20. dec 2011 o 23:00

Nejako nemáme šťastnú ruku pri výbere trénerov reprezentačných tímov v dvoch najpopulárnejších a najostrejšie sledovaných odvetviach. Teda mierime na to, aby bola dodržaná litera zmluvy a kontrakt vypršal tak ako má. Nie predčasne.

Najprv sme hodili cez palubu Glena Hanlona, keď naznačované velikášstvo s preorientovaním slovenského hokeja na zámorský štýl sa rozbilo ako krehká váza pri prvom náraze na vážnejšiu prekážku, ktorou boli tohtoročné majstrovstvá sveta. Teraz je zase horúca téma spojená s účinkovaním Vladimíra Weissa na lavičke futbalového národiaku.

Slovenský futbalový zväz má finančné suchoty. Páli ho i výstavba štadióna, ktorý by bol konečne výkladnou skriňou, aby sa elitný výber nemusel hanbiť privítať súperov. V zákulisí poťahujú nitky všakovakí „herci“, jedni sú veľkí hráči s obrovskými peňaženkami, ďalší zase s rozdrapenými ústami či prehnanými ambíciami. To všetko vytvára čudnú mozaiku vzťahov a zdá sa, že nové vedenie nemá ešte celkom situáciu pod kontrolou. Národný tím totálne zlyhal v kvalifikácii EURO 2012, keď prešustroval sľubné vyhliadky. Do toho prišli zádrapky Weissa, jeho arogantné správanie, pokuta od zväzu a zverejnenie informácií o plate kouča, ktoré vyrazili národu dych. To všetko bolo nánosom podozrievania v toku komunikačného kanála. Dôvera sa oslabila. Ak sa spustí lavína, strhne nielen bezcenné šutre a papeky, ale i cenné kamene či porasty. Šéf SFZ Ján Kováčik sa vyjadril, že áčko nebolo úspešné a dôvody krachu ambícií sa stali predmetom diskusií s Weissom. Či sa tie pravé a skutočné dostanú von, je otázne. Isté je, že Kováčik pripustil koniec Weissovho pôsobenia, hoci jeho zmluva je platná ešte dva roky. Pod rúškom veľkého tajomstva ale zostáva, čo je za týmito úvahami. Pohnútky lodivoda alebo najmä nespokojnosť činovníkov či želanie oboch strán súčasne a hľadá sa len ideálny variant na vykorčuľovanie z tenkého ľadu. Je totiž nezvyklé, že o prípadných predčasných kopačkách sa medzi oboma diskutuje a vraj sú tri alternatívy: 1. Weiss bude trénerom áčka, 2. Bude viesť klub aj národiak, 3. Odíde. Ako je známe, éterom zašumelo, že Dinamo Záhreb chce nášho lodivoda a na druhej strane tiež sa čosi mihlo o tom, že vraj na muške SFZ je nejaký český kandidát. To ale nie sú smerodajné informácie.

Pravda je i taká, že slovenský tréner nedostal niekoľko mesiacov gážu – lebo zväzu vyschla pokladnica - a to veru nie je pár drobných (jeho mesačný plat je údajne viac než 30-tisíc eur plus ďalšie bonusy), ale zrejme to nebude hlavný dôvod strečkovania. Možno by Weiss už skôr dostal padáka, nebyť ustanovení v jeho zmluve, že dostane všetky financie až do legálneho vypršania angažmán aj po prípadnom prepustení. A tak možno obe strany sa snažia o kompromis. Ktovie. Isté je, že čím viac svetla do situácie zväz vniesol, tým väčšia tma tam naďalej tróni. Ale vraj už iba nedlho.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.