Štvrtok, 15. apríla, 2021Meniny má Fedor

Len tak na okraj - Strážiť si rukavice!

Sportnet|15. okt 2008 o 00:00

N Uplynulý víkend bol dajaký nepodarený. Asi niečo viselo vo vzduchu, čo doľahlo na hokejistov účinkujúcich v najvyššej súťaži. Narážame na počet

vyšších trestov, ktoré udelili rozhodcovia. Žeby biometeorologická predpoveď a rizikové stupne ochromili nervovú sústavu hráčov? Možno však išlo len o zhluk náhod a okolností, že sa viacerí jednotlivci nežiaduco správali alebo si chceli vybaviť účty ručne-stručne. Také kolo však ešte extraliga v tomto ročníku nemala. Napríklad kým minulý piatok sa vyskytol iba jeden 10-minútový trest (dostal ho Nitran Hranáč za nešportové správanie), v ostatnom kole bola situácia celkom iná. Len v jedinom meraní síl (B. Bystrica Slovan) bolo všetko podľa normy (ak nerátame dvojminútové vysedávanie na lavici hanby), v zostávajúcich súbojoch sa vyskytli viaceré nešváry. Stačí si priblížiť sumár: Žilina - Trenčín Stantien - Gábriš na 10 min. za nešportové správanie, Poprad - Kežmarok Šimonovič, Kolusz Sadiki všetci na 10 min. za nešportové správanie, Skalica Zvolen Pálffy - Lelkeš, Juraško všetci 10 min. za nešportové správanie, Liptovský Mikuláš - Nitra Petran - Čaládi 5+10+DKZ za zhodenie rukavíc a údery, Martin - Košice Gajdoš na 10 min. za zhodenie rukavíc, Kledrowetz a Faith na 10 min. za nešportové správanie. Celkom zaujímavá paleta previnení, len čo je pravda. Diváci si prišli pri bitkách a rôznych extempore na svoje, lebo zažili vzrušenie, ale tréneri radosť z týchto prehreškov zverencov nemali.

Výstižne to komentoval tréner Košičanov Anton Tomko, ktorý na margo vystúpenia v Turci riekol, že pokiaľ má tím 15 nižších trestov a tri vyššie, tak sotva na martinskom ľade vyhrá. Je nad slnko jasné, že emócie k hokeju patria a niekedy si treba zastať športovú i ľudskú česť. Keď sa nedá inak, je nutné za ňu bojovať a aj sa pobiť, ale všetko musí byť s mierou, a nie na úkor výsledku, efektu. Múdrejší ustúpi, vraví sa. Lenže ak sa vyskytnú provokácie nepotrestané rozhodcom, je zákonité, že príde odplácanie, následná reakcia. Tá má nezriedka inú intenzitu ako samotný podnet a väčšie sankcie vyfasuje nie aktér potýčky, provokatér. Záleží, samozrejme, i na posúdení situácie strážcom pravidiel. Východniar Peter Grečko, ktorý ako hlavný viedol stretnutie v Liptove, nám prezradil, že aktérom netiekli nervy a zažil i nervóznejšie vystúpenia. Štatistiku však skreslila jedna bitka. Päť minút a trest do konca zápasu udelil za údery a k tomu pridal aj desiatku za zhodenie rukavíc. Dodal, že vždy je dôležité, ako konflikt zhodnotí rozhodca. Pokiaľ ide o jednu-dve rany, tak sa to rieši dvoma minútami alebo 2+2. No akonáhle je intenzita "boxu" výraznejšia, zvyšuje sa frekvencia úderov a je väčšie riziko zranenia, "odmeny" pre previnilcov sa rapídne odlišujú. Muž s píšťalkou si nemyslí, že by sa celkove priostrovalo v zápoleniach a víkendovú nepriaznivú bilanciu považuje len za ojedinelý extrém, ktorý možno vyplynul z priebehu diania. Určite však by si hráči mali dať pozor tiež na zhodenie rukavíc, lebo je to veľakrát zbytočný luxus v podobe nežiaducej desiatky. Hráči sa zase bránia tým, že muži s píšťalkami chcú dakedy vyniknúť a príliš vstupujú do deja kúskovaním hry. No stále platí to, že pokiaľ by mali sankcionovať všetky zákroky proti pravidlám, tak potrestaných by bolo oveľa viac. Lebo ešte stále hokejisti využívajú napríklad hokejku nielen na hranie. A hlavne na medzinárodnej scéne im to potom nekompromisnejší rozhodcovia spočítajú i s úrokmi.

Súvisiace články