Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

LEN TAK NA OKRAJ - Kritériá a výber

Sportnet|Publikované 29. dec 2008 o 23:00

n Slovenský futbalový zväz sa rozhodol obsadiť kreslo reprezentačného trénera tímu do 21 rokov, ktoré v septembri 2009 vstúpi do kvalifikácie o

postup na majstrovstvá Európy tejto vekovej kategórie, nezvyčajne výberovým konaním - konkurzom.

SFZ stanovil i kvalifikačné požiadavky, ktoré musia adepti spĺňať - tréner I. triedy, platná EURO PRO licencia, aktívne ovládanie jedného zo svetových jazykov (anglicky, nemecky, francúzsky), práca s počítačom, vodičský preukaz, komunikatívnosť, flexibilnosť. Prax vo vrcholovom futbale. Uchádzač si zároveň pripraví svoju prezentáciu pre prácu s reprezentačným družstvom do 21 rokov.

K pondelku 15. decembra, keď bola oficiálna uzávierka prihlášok, si poslali žiadosť a prejavili písomnou formou záujem Jozef Barmoš, Boris Kitka, Ján Rosinský, Stanislav Moravec, Karol Brezík, Peter Polák, Peter Gergely a Peter Fieber.

Je chvályhodné, že SFZ chce mať na poste reprezentačného výberu č. 2 muža, ktorý bude spĺňať aktuálne všetky požiadavky modernej doby, no na druhej strane, čo s trénermi, a možno fundovanejšími, ako sú spomínaní uchádzači, ktorí nemusia vlastniť vodičský preukaz, prípadne dvakrát im nevonia práca s počítačom alebo komunikatívnosť nie je ich najsilnejšia stránka?

Keby sme si tak urobili exkurziu do zahraničia, možno by sme prišli na to, že český mág Karel Brückner nemusí spĺňať všetky kladené požiadavky, ktovie, ako je na tom reprezentačný kouč Argentíny Diego Maradona a trebárs Franz Beckenbauer doviedol Nemcov k titulu majstrov sveta bez trénerskej licencie. Kvalifikačné požiadavky sú pre výberové konanie potrebné, no na druhej strane treba ustrážiť, aby neboli postavené nad samotnú trénersku odbornosť.

Jedným bodom sú kritériá a druhým samotný výber uchádzača. Adepti absolvujú pohovor pred päťčlennou výberovou komisiou, v ktorej budú tréner A-mužstva Vladimír Weiss, viceprezident SFZ zodpovedný za reprezentačný úsek Stanislav Strapek, šéf trénersko-metodickej komisie SFZ Jozef Vengloš, technický riaditeľ SFZ Pavol Peráček a generálny sekretár SFZ Miloš Tomáš. Už pred časom sa totiž začali šíriť šumy, že novým trénerom SR do 21 rokov by mal byť Boris Kitka, bývalý tréner Slovana Bratislava a v súčasnosti poradca reprezentačného kouča A-mužstva Vladimíra Weissa.

Nechceme tipovať, kto má z tejto osmičky najväčšiu šancu stať sa trénerom Slovenska do 21 rokov, no keby sa ním stal Kitka, nebolo by to až takým prekvapením. Skôr výsledok očakávania. Ak by to naozaj tak vyšlo, tak potom k čomu bol celý ten proces s konkurzom? Prečo vytypovaný uchádzač nedostal konkrétnu ponuku na tento post a nesolovilo ho vedenie SFZ ako to bolo zvykom v minulosti? Počkajme si však ešte nejaký týždeň. Možno to nakoniec bude všetko inak. Možno...

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.