Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

LEN TAK NA OKRAJ: Kocúrkovo v STV

Sportnet|Publikované 29. sep 2008 o 22:00

To, čo sa deje v Slovenskej televízii pred stretnutím 11. kola futbalovej Corgoň ligy MFK Košice - 1. FC Tatran Prešov sa len tak nevidí. Už

dávnejšie bol schválený program zápasov jesennej časti Corgoň ligy, ktoré budú odvysielané v Slovenskej televízii. Už čas 20.15 hod. bol na naše pomery chorý, ale taká bola požiadavka, a tak kluby museli súhlasiť.

Na SFZ i MFK o zmene nevedeli

Vo štvrtok priniesol portál profutbal.sk informáciu, že Slovenská televízia jednoducho vyškrtla zo svojho programu na Trojke plánovaný priamy prenos stretnutia medzi Košicami a Prešovom. Ani neprekvapuje, že tajomník Ligovej komisie SFZ Milan Vojtek o tom nemal ani šajnu. Ešte v piatok na margo toho poznamenal: "Stretnutie by malo byť odvysielané dňa 4. októbra 2008 od 20.15 hod na STV3 v priamom prenose. Inými informáciami nedisponujem." Pochopiteľne, z STV nedali nič vedieť ani košickej strane, ktorá zápas organizuje. Keby totiž Košičania vedeli, že stretnutie sa odvysiela len zo záznamu, určite by posunuli začiatok na skoršiu hodinu.

NHL vs. podpísaná zmluva

Teraz na chvíľku odbočme a pristavme sa pri tom, prečo priamy prenos o 20.15 na STV 3 nemôže byť z Košíc. "Dňa 4. októbra nám s futbalom koliduje priamy prenos z otváracieho zápasu novej sezóny NHL medzi NY Rangers a Tampou Bay (prenos sa začína o 17.50, pozn. red). Keďže ten sa skončí cca o 20.45 až 20.50 a v tom čase sa už bude hrať futbal v Košiciach asi 30 minút, musíme počkať kým sa skončí a až potom ho pustiť zo záznamu. Za ten čas budeme vysielať ďalší záznam prenosu z anglickej ligy, ktorý sa v reále skončí o 20.30. Takže zápas Corgoň ligy môžeme najskôr odvysielať až po tomto zázname. Mrzí nás to, ale pochopiteľne nemôžeme v tomto istom čase naživo vysielať viaceré zápasy," informoval profutbal.sk Stanislav Štefánik.

Galaxii nemôžu konkurovať

Len, aby bolo jasno. Priamy prenos zo zápasu NY Rangers - Tampa Bay, ktorý sa hrá v Prahe odvysiela v priamom prenose televízia Galaxie Sport. Pre ňu je tento duel mimoriadne špecifický a prestížny. Od tohto dátumu tento obľúbený športový kanál zmení názov z Galaxie Sport na Nova Sport. Navyše televízia Nova a Nova Sport budú exkluzívnymi mediálnymi partnermi dvoch súbojov NHL v Prahe. Galaxia Sport bude už 2. októbra vysielať naživo otvorený tréning mužstiev NHL a redaktori v štúdiu budú mať zaujímavých hostí, ktorí budú spolu s nimi komentovať dianie v pražskej Sazka Aréne. Tento kanál má v súčasnosti 1,650 milióna predplatiteľov, z toho je viac ako polovica zo Slovenska. Kanál STV3 môže chytať na Slovensku 60 percent domácností... Nie je ťažké uhádnuť, kde si fanúšik bude chcieť pozrieť tento duel. STV jednoducho nemôže konkurovať s týmto zápasom Galaxii Sport. Z tohto pohľadu je takto postavená priorita úplne na hlavu. Myslíme si, že pri rovnakom produkte bude mať nižšiu sledovanosť ako česká stanica. Naopak, ak by vysielali priamy prenos trebárs z futbalu, fanúšikovia, ktorí hokej dvakrát nemusia, by si radšej prepli.

Už "horeli" v Trnave

Ťažko povedať, ako funguje plánovanie denného programu na STV 3, ktorý sa začína o 17. hodine, no zatiaľ je to riadny galimatiáš. Futbaloví fanúšikovia majú ešte v živej pamäti priamy prenos Spartak Trnava - 1. FC Tatran Prešov (0:0), ktorý sa pre televíznych divákov začal v 6. minúte! Akosi sa trochu natiahol priamy prenos z anglickej Premier League... Niečo neuveriteľné. Až do 15. minúty divák nevedel, kto vlastne behá v dresoch. Vtedy sa na obrazovke objavila v grafickej podobe zostava Prešova. O ďalších 15 minút sa dočkal i trnavskej zostavy. V tom čase už neaktuálnej, lebo Kožuch v 20. min videl červenú kartu a už nebol na ihrisku...

V Košiciach asi o 14.30!

A teraz opäť hrozilo, že zápas by sa začal neskôr (zhodou okolností, opäť by v ňom figurovali Prešovčania), tak to vyriešila STV takto šalamúnsky. Čo tam po tom, že zmluvy boli podpísané a program zápasov odsúhlasený. V STV sa rozhodli, že zápas z Košíc odvysielajú v sobotu v noci zo záznamu o 22.45. Až včera sa do celého prípadu zainteresoval Šport Progress, marketingový partner SFZ. Predseda správnej rady Vojtech Miklós jednoznačne trval na tom, že z Košíc musí byť priamy prenos. Pohrozil porušením zmluvy a zrazu v STV ľudia začali komunikovať aj s Košičanmi, aby sa našlo priechodné riešenie. Musel z toho byť asi riadny poprask, keď sa celým problém včera zaoberala aj Rada STV. A zdá sa, že sa riešenie našlo. Podľa našich informácii by sa zápas mal odvysielať v sobotu v priamom prenose na STV 2 o 14.30 hod.!

Maratónci vedia svoje

Ťažké srdce na STV majú i organizátori najstaršieho európskeho maratónu - košického MMM. Napriek viacerým ubezpečeniam, že po rokoch bude opäť priamy prenos z MMM, na obrazovkách bude len záznam. Na Rade STV vyvolala táto informácia búrlivú diskusiu. Intendant STV 3 Gabriel Kolár na margo toho povedal: "Sme technicky poddimenzovaní, nie sme schopní to zabezpečiť." A tak sa riaditeľ pretekov Branislav Koniar so spolupracovníkmi musel vrátiť k vlaňajšiemu scenáru. Pripravili prenos na svojej internetovej stránke www.kosicemarathon.com. Obraz z trate bude snímaný zo sprievodného vozidla, prenášaný a spracovaný rýchlym internetom k divákom na celom svete. Samozrejme aj na veľkoplošnú obrazovku v priestore štartu a cieľa. Organizátori si vedia prenos zabezpečiť, STV to nie je schopná. Hanba! Asi by to chcelo ďalšiu 90 miliónovú dotáciu od štátu...

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.