Štvrtok, 25. február, 2021Meniny má Frederik, Frederika

LEN TAK NA OKRAJ - Kaskadérstvo s paragrafmi

Sportnet|Publikované 12. feb 2009 o 00:00

N Zámienka sa vždy nájde. Hlavne na výstrednosti, nezodpovedné konanie, bezočivosť. Oddá sa pranierovať momenty, ktoré ovplyvnili záver základnej

časti extraligy. V poslednom kole sa totiž vyskytli niektoré nezrovnalosti, ktoré vyvolali vášne, čo vyústili do neprístojností. V poradí záverečné 48. kolo sa totiž neuskutočnilo v rovnaký deň a v rovnakom ÚHČ. Dôvody boli rôzne, pričom oči niektorým klala televízna predohrávka Zvolen - Martin. Trenčania, ktorí išli na ľad pod Tatrami o deň neskôr, boli teda v istej výhode. Ale to nie je dôvod na to, aby sa duel na strednom Slovensku musel prerušovať kvôli nespratníkom na vyše polhodiny. Dymovnice, delobuchy - to všetko bola akože odpoveď hosťujúcich fanúšikov na rozhodnutie Pro-Hokeja neurobiť zmenu a nepresunúť zápas. Ten však bol už dávnejšie plánovaný na priame vysielanie v televízii, takže dilema bola na svete. Nikto ju neriešil, alebo sa o to ani nepokúsil?

Tak či tak práve tento prípad bol upozornením pred vyraďovačkou, ktorá bude ešte viac prebúdzať emócie, že treba dať pozor na každý detail. A to počnúc riadiacim orgánom a končiac funkcionármi v kluboch. Aby sa nám najvyššia hokejová súťaž nevyšmykla z rúk disciplíny a štábnej kultúry. Ľudia by mali zostať stále ľuďmi, hoci sú vystavení aj provokáciám a nečinnosťou ostatných, ktorí pchajú hlavu do piesku. Inkriminovaná situácia pod Pustým hradom navodila totiž aj vážnejší problém. Ako si poradiť s výtržníkmi a ako postupovať? Problémy totiž spôsobili ľudia z Turca. Má byť v tomto prípade sankcionovaný hosťujúci klub alebo domáci, ktorý je zodpovedný za priebeh merania síl? Mal by sa zápas v podobných prípadoch ukončiť a vyriecť verdikt kontumácie? Kto by však mal prehrať? Sú to závažné otázky a hoci veríme, že nebude treba na ne v tomto ročníku hľadať odpovede, predsa by mali byť poruke, aby sme sa nezačali škriabať od bezradnosti po hlave, keď sa čosi podobné zase pripletie do cesty.

Je nad slnko jasné, že účastníci elitných zápolení nie sú pripravení na boj proti tým, čo si slušnosť zamieňajú s neslušnosťou a nevedia sa vpratať do kože. Už aby bol v praxi uvedený zákon, pomocou ktorého by sme mali udržať poriadok na kolbiskách. Teda, aspoň by to tak malo byť, lenže pokiaľ budeme nepružní aj potom ako dosiaľ, tak nám žiadne paragrafy nepomôžu. Prvoradé je monitorovať tých jednotlivcov, ktorí sa vyžívajú vo výtržníctve a terorizovaní ostatných, ktorí si prišli vychutnávať atmosféru v aréne, povzbudzovať na úrovni, hoci i hlučne. Ak kluby neodhalia skupiny primitívov už teraz, tak ešte im narobia poriadnu neplechu. Žiaľ, v posledných rokoch sme uvoľnili uzdu a tí, ktorých sa to týka, to markantne využili. Robia si, čo chcú a nevieme im v tom zabrániť. Pokiaľ však budeme ich nežiaduce "akcie" odhaľovať a trestať ich za to napríklad zákazom vstupu na štadióny, do veľkej miery znížime riziko, že ich negatívne príklady budú lákať ďalších nasledovníkov. Pokiaľ sa však zmôžeme iba na zalamovanie rukami a prehadzovanie si zodpovednosti z jedného pleca na druhé, tak sa naozaj môžeme dočkať aj zranení či väčších tragédií. Veď pri takýchto výčinoch nie je ďaleko k požiaru, panike, lebo masa je v takých situáciách nezvládnuteľná a koná pudovo, reflexívne. Nikto nechce zatiaľ siahať k športovo-technickým trestom. To by bolo tiež možné riešenie, ale väčšina by pykala za menšinu. Logicky je ľahšie uzemniť tých, čo je menej, ako nechať v štichu väčšinu "normálnych" fanúšikov - oberať kluby o peniaze a mužstvá o body. No akosi sa stále bojíme, obrazne povedané, chytiť pod krk hulvátov, ktorí hazardujú s významom slova fanúšik. Riskujeme, ale na čí úkor? Podstata športu založená na fair play predsa platí pre všetkých, ktorí sa na ňom zúčastňujú. Takže netreba robiť vedu z vecí, čo sú naozaj zásadné a vo svojej podstate priezračné ako krištáľ.

Súvisiace články