Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

LEN TAK NA OKRAJ - Dokážte, že ste frajeri!

Sportnet|Publikované 3. mar 2009 o 23:00

ŠTEFAN KÚŠIK, stefan.kusikkorzar.skN Výnimočné situácie si vyžadujú aj neobvyklé riešenia. To si zrejme povedali v popradskom hokejovom klube a

ŠTEFAN KÚŠIK, stefan.kusikkorzar.sk

N Výnimočné situácie si vyžadujú aj neobvyklé riešenia. To si zrejme povedali v popradskom hokejovom klube a rozhodli sa hodiť záchranné lano mužstvu HK AquaCity ŠKP v podobe zmeny na trénerskom poste. Výsledky v poslednom čase a aj skraja rozhodujúcej fázy v skupine o 9. - 12. miesto sa mrvia medzi prstami a nervozitu po neúspešnom ťažení akoby privážali kamióny. Kamzíci sú na okraji extraligovej priepasti, čo vyvoláva zdesenie a pohyb figúrok na šachovnici. Fanúšikovia sa už celkom obrátili chrbtom k hráčom, čo dokumentuje aj posledná biedna návšteva na zápase s Nitrou. Darmo je, divák mal vždy k tunajšiemu tímu taký čudesný vzťah, ale pokiaľ to ako-tak išlo, tak sa i premohol, hoci od burcujúceho povzbudzovania známeho z iných štadiónov to malo ďaleko. Teraz zostal úplne zmrazený a nečinne sa prizerá, ako sa východniari rútia do záhuby. Pohroma sa však vždy dá odvrátiť, pokiaľ sa ešte zmobilizujú tí, ktorým to nie je jedno a vidia štipku nádeje.

Z toho zrejme vychádzal prezident klubu Anton Danko, ktorý sa odhodlal k poslednému možnému kroku. Ktovie, či ho inšpirovali v Slovane, kde pred začiatkom play off angažovali Antonína Stavjaňu alebo si proste povedal, že kto neriskuje, nič nezíska. Koniec koncov, on ani klub už nemajú čo v tejto situácii stratiť. Doterajší kouč Tibor Turan prišiel pred časom na tento post ako východisko z núdze a každý vedel, že je to len dočasné riešenie. Teraz sa vracia na pozíciu výkonného riaditeľa a jeho žezlo preberá Július Pénzeš. Tento kormidelník sa vlani ujal dirigentskej paličky v Trenčíne po odchode Stavjaňu a bola to jeho premiéra v najvyššej súťaži ako hlavného kouča. Ako asistent pracoval predtým po boku i Dušana Gregora a Róberta Spišiaka. Skúsenosti zbieral aj ako tréner Púchova, Senice, Piešťan a žilinského béčka v I. lige mužov. Ide o chlapa v zrelom veku, ktorý je dostatočne ľudsky obrnený voči turbulenciám v dianí. Či si však poradí s kritickou situáciou u nového zamestnávateľa, o tom je priskoro hovoriť. Isté je zatiaľ to, že prišiel zatiaľ len na mesiac a s jednoznačnou výzvou - zachrániť Poprad medzi elitou.

Medzi ľuďmi sa vynárajú otázky: Čím to je, že východniari sa tak potápajú. Nebodaj im meškajú platy, klub im je čosi dlžný? Prezident Danko to v informáciách pre agentúry nepriamo vyvrátil, keď povedal, že všetci majú všetko vyplatené do koruny. Takže odtiaľ by vietor nemal fúkať. Podľa mien je partia silná, ale či je to tak aj v jej vnútri, to vedia len zainteresovaní. Ktovie, ako sa v myšlienkach hráčov premieta vyhlásenie šéfa klubu, ktorý opätovne potvrdil, že po sezóne ako prezident v hokeji končí. Možno sa v hlavách jednotlivcov usalašili poplašné impulzy, ktoré vytlačili srdnatosť, koncentrovanosť, zápal a zničili bojovné srdce. Poctivý výkon nič iné nenahradí a pokiaľ sa budú hráči ulievať - aj psychicky - tak ich nenakriatne k inej hre žiadny tréner. Hoci by vytiahol poriadny korbáč či veľké zásoby medu. Pre nového lodivoda a jeho zverencov je to však výzva, aby zlomili osud a dokázali, že sú frajeri nielen rečami, ale hlavne činmi. Určite niektorí odborníci budú mať námietky voči tomu, že ťarcha sa ocitla na pleciach človeka, ktorý sa expresne rýchle musí zoznámiť nielen s hráčmi, ale i s prostredím. Niet času na obrovskú stratégiu, treba okamžite konať a od Pénzeša sa očakáva, že obráti všetko naruby - teda hlavne výsledkovú listinu. Určite si zrátal, do čoho ide a spomenul si aj na to, že je vlastne tretím popradským trénerom v tejto sezóne (ako prvý skončil František Hossa). Má ďaleko od toho, aby sa stal kamikadze. Buď zhorí alebo zažiari. Oňho však nejde, podstatné je, či extraligová mapa na východe schudobnie alebo zostane zachovaná. Lebo ak sa rozklad nepodarí utlmiť, tak nie je vylúčené, že aj baráž s prvoligistom bude nad sily skláteného popradského kolektívu.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.