Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Len málo stačí na hurá

Sportnet|Publikované 14. máj 2009 o 22:00

Ešte vo Švajčiarsku to skôr vyzeralo vari až na okamžitú rezignáciu. Po návrate domov si síce tréner slovenskej hokejovej reprezentácie Ján Filc tiež nasypal popol na hlavu, ale už nebol taký príkry vo vyjadreniach. Čas zahojí všetky rany.

A to, čo bolo včera blamážou, sa pod nánosom času stáva už len nesplnením cieľa. Čím viac dní uplynie odvtedy, čo si národiak urobil hanbu na svetovom šampionáte, tým to pôjde výraznejšie ak nie do zabudnutia, tak určite do obrúsenia kritiky. Dalo sa predpokladať, že výkonný výbor SZĽH podrží kouča vo funkcii a litera zmluvného vzťahu sa dodrží. Hoci mu nikto neupiera spytovanie svedomia a uvažovanie o odstúpení, musí mať silný žalúdok, že napriek masívnej negatívnej reakcii u fanúšikov zotrval na svojom poste. Zhrnul to do poznania, že preňho väčším problémom ako odísť je zotrvať, pracovať bez okamžitých badateľných výsledkov. Zástancovia radikálnych rezov a prípadného angažovania zahraničného lodivoda argumentujúci príkladmi z iných štátnych výberov sa musia zmieriť s výraznou slovenskou konzervatívnosťou, opatrníctvom a vyčkávaním. Však nie je ešte tak zle, aby nemohlo byť horšie, všakže?

Takže hlavy nepadajú. To sa dalo čakať. To, že sme znovu neatakovali štvrťfinálovú bránu, asi, žiaľ, nie je dôvodom na nejaké rozčuľovanie a zásahy. Psy štekajú a karavána činovníkov si - možno však nie príliš veselo - vykračuje ďalej. Do úvahy sa zobral zase hlavne výsledok, no v hodnotení akosi uniklo, čo to naši pod Alpami stvárali na ľade. Možno sa spoliehame znovu na paralelu s výbuchom a so slávou, len v obrátenom garde, aká sa udiala pred siedmimi rokmi. Najprv sme na olympiáde totálne vyhoreli, aby sme sa o pár mesiacov radovali z titulu majstra sveta. Filc je určite frustrovaný, no chce sa "biť" ďalej s výhľadom na nasledujúce ZOH a MS. Ráta s ďalšou obmenou kádra, nástupom mladých. No celý postup realizačného tímu a súčinnosť s hráčmi poukázal na rezervy. Filc v médiách viackrát podotkol, že urobil chyby. Aj jeho spôsobom koučovania sme nezvládli finiš niektorých duelov na šampionáte. Teraz by to urobil inak. Body za sympatie dostal i preto, že neopomenul mínusy v časovaní formy. Naznačil, že možno precenil niektorých adeptov, ktorých si vybral z cudziny a prehnal aj rošády na poste centrov či v zložení formácií. Stabilizovanie výkonnosti sa mu vymklo z rúk, čo vyústilo do zmätkov pri rozhadzovaní hráčov po jednotlivých trojkách. Isté to nemala ani prvá formácia, ktorá mala byť úderná. V súpiske lietal z jedného miesta na druhé Surový, Ölvecký, Hossa i ďalší. Trojzáprahy doplácali na nekonštrutívny postup centrov a na rozdiel od prípravných zápasov to v súčinnosti pätiek škrípalo. Možno lodivod nepostrehol niektoré nuansy z kuchyne a potom situáciu neukočíroval. Je na zamyslenie, ak si poťažkal, že hráči nepočúvali jeho pripomienky (nepatrí ku grobianom, čo kričia, ale proti Čechom musel ponamáhať i hlasivky), takže si nedokázal spraviť poriadok v hernej disciplíne. Akoby nemal primeraný rešpekt. A neurobili to zaňho ani hráči, na ktorých sa spoliehal. Skôr si každý húdol svoju pesničku na vlastné tričko, ako by sa mal nechať pohltiť partiou, ale to nie je potom dobré. V Göteborgu túto neviditeľnú, ale potrebnú robotu urobili osobnosti a to sa potom koučovi dobre diriguje. Lenže pokiaľ vidí, že jeden čihí a druhý hota, nastáva herný kolaps. Spätne dáva za pravdu oponentom, že niektoré mená v zostave ho sklamali (Valábik, Ölvecký). Vyzeralo to, akoby podľahol pokušeniu zjednodušenia názoru: Kto je v zámorí, musí byť dobrý. No aj u iných to vyzeralo, akoby nemal dostatok informácií o ich hernej pohode (Radivojevič, Nagy, Bartovič). Načo potom celú sezónu mapujeme adeptov, keď napokon vyjdú zavádzajúce ťahy?

S tým zrejme súvisia korektúry v zložení realizačného tímu, ktorý sa scvrkne z 13 na osem ľudí, pričom sa objavia aj špecialisti na niektoré ligy (Rusko). Už pred časom kormidelník naznačil, že po zlatom triumfe odišiel preto, lebo nechcel zobrať zodpovednosť za stav, ktorý vznikol a ktorý nezavinil. Mal na mysli úbytok špičkových hráčov a úpadok celej základne. Tým, že zostal teraz na striedačke, akoby nepriamo potvrdil, že je v slovenskej hokejovej šlamastike namočený až po uši. Sám však tvrdí, že opatrenia prinesú úžitok až o pár rokov a dovtedy nám prichodí zmierovať sa s tuhým bojom o štvrťfinálové miestenky vedno s Bielorusmi, Lotyšmi, Švajčiarmi. Takže v ambíciách poľavujeme a pripravujeme verejnosť na skromnosť. Táraniu o medailách odzvonilo. Nevedno, na ako dlho. Vyzerá to tak, že štátny tím sa vlastne touto filozofiou dostal do pozície neambiciózneho, ktorý sa spolieha na to, že dajako len bude. A pokiaľ to bude o chĺpok lepšie než naposledy, tak treba kričať hurá!

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.