Sobota, 12. júna, 2021Meniny má Zlatko

Lemieux znova končí, ale sľubuje ďalší návrat

Sportnet|8. jan 2004 o 00:00

Mario Lemieux v lete prekvapil množstvo fanúšikov, keď sa rozhodol pokračovať v NHL. Už menej prekvapujúce bolo jeho oznámenie, že predčasne musí sezónu ukončiť. Budúci týždeň ho čaká operácia ľavého bedrového kĺbu. Tá ho vyradí do konca sezóny, no ...

Mario Lemieux v lete prekvapil množstvo fanúšikov, keď sa rozhodol pokračovať v NHL. Už menej prekvapujúce bolo jeho oznámenie, že predčasne musí sezónu ukončiť. Budúci týždeň ho čaká operácia ľavého bedrového kĺbu. Tá ho vyradí do konca sezóny, no 38-ročný Kanaďan vyhlásil, že sa vráti a neplánuje s hokejom skončiť.

„Bol som optimista a rátal som, že sa uzdravím a zahrám si hokej s nádejnými nováčikmi. Končí sa to smutne, túto sezónu musím vynechať. Teším sa však na to, ako sa budúcu sezónu vrátim," povedal Lemieux. Tímový lekár Charles Burke odporučil kapitánovi Pittsburghu operáciu, pretože po dvoch mesiacoch rehabilitácie a odpočinku sa zranený kĺb vôbec nezlepšil. Lekári by mali odstrániť časť poškodenej chrupavky a upraviť i poškodenú šľachu. Zranenia poznačili celú jeho kariéru. Pre zdravotné problémy vynechal Lemieux vo svojej kariére viac než 300 zápasov. SuperMario zdolal i rakovinu a po vynechaní jednej sezóny (94/95) sa do NHL vrátil a hneď bol najlepší - dosiahol 161 bodov. Hokejovú genialitu Kanaďana však čoraz bolestivejšie likvidovali zákerné fauly súperov, ktoré často ostávali nepotrestané.

Krátko po skončení kariéry (27. apríla 1997) sa vyjadril, že ho súčasný hokej nebaví, lebo je v ňom priveľa hrubosti. Bez hokeja však dlho nevydržal a pred Vianocami 2000 ohlásil návrat. Dnes je jediným hrajúcim členom Hokejovej siene slávy a získal množstvo individuálnych ocenení. V NHL odohral iba 889 zápasov, dosiahol však neuveriteľných 1701 bodov. Priemer 1,91 je veľmi blízky číslam Wayna Gretzkého (priemer 1,92). Verme, že legendárny hráč ešte dostane šancu predviesť svoje umenie, či už na septembrovom Svetovom pohári, alebo priamo o rok v NHL. (sb, ju)

Zdravotné problémy Maria Lemieuxa

28. júla 1993 - Podstúpil operáciu poškodeného chrbtového svalstva.

11. júla 1990 - Operácia chrbtice a úprava stavca. Vynechal 50 zápasov.

6. októbra 2001 - Zranenie pravého bedrového kĺbu. Podstúpil artroskopickú operáciu a vynechal 54 zápasov.

5. mája 1992 - Vo finálovej sérii Patrickovej divízie si zlomil ľavú ruku.

6. januára 2003 - Hráč oznámil, že zranenie ľavého bedrového kĺbu si vyžaduje operačný zákrok a vynechá zvyšok sezóny, spolu 72 zápasov.

sezóna 1994/95 - Vynechal celý ročník pre ožarovanie rakovinových buniek a rehabilitáciu.

12. januára 1993 - Lemieuxovi zistili Hodgkinsonovu chorobu, čo je jedna z foriem rakoviny lymfatických uzlín. Vynechal 24 zápasov, ale i tak získal Art Ross Trophy pre najproduktívnejšieho hráča.

Súvisiace články